určení zastavěné plochy bazénu
Dobrý den. Jak je to s určením zastavěné plochy při stavbě zastřešeného bazénu? Někde jsem četl, že pro určení zastavěné plochy je důležitá výměra bazénu a někde, že je důležitá velikost zastřešení - zastřešení bude posuvné, takže ve složeném tvaru bude asi 8 x 1,5 m, při jeho rozložení se dostanu nad hranici 40 m2 a musel bych pak kromě územního souhlasu vyřizovat ještě stavební povolení.
Zastavěnou plochou stavby bazénu je myšlena půdorysná plocha bazénu, nikoliv půdorysná plocha jeho složeného posuvného zastřešení. Dle…
vysvětlení pojmu „stavba pro zemědělství“
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pod sebou skrývá pojem stavba pro zemědělství a stavba pro chovatelství. Na ploše luk a pastvin (v CHKO Jizerské hory) chceme chovat ovce, k tomu, abychom se o ně mohli starat, je třeba postavit ustájení, a také nějakou "salaš", ve které bychom mohli přebývat, abychom byli schopni poskytnout dostatečnou péči. Na stavebním úřadě nám řekli, že lze postavit právě stavbu pro zemědělství, chovatelství (do 70 m2), na obci, že pozemek lze využívat jako plochu ekologického farmaření, a že stavby, které budou vyplývat z účelu pozemku, tam lze realizovat. Proto bych se chtěla zeptat na tyto 2 pojmy, které jsem nikde nenašla. Děkuji
Pojem „stavby pro zemědělství“ řeší ustanovení § 3 písm. f) vyhlášky č. 268/2009 Sb. „o technických požadavcích na stavby“.…
užívání nezkolaudovaného bytu
Zdravím všechny. Pronajali jsme si byt. Jedná se o půdní mezonetovou vestavbu. Jsme prvními nájemci. Jenomže byt není stále zkolaudovaný. Je to velký problém? A hrozí případná sankce nám, nebo pronajímateli? Děkuji za odpověď.
Stavbu nebo její část nesmíte užívat do té doby, než je stavebním úřadem uvedena do trvalého užívání. V případě, že by toto…
rozpor mezi projektem stavby, se kterým byli seznámeni sousedé a projektem, podle kterého je stavba realizována
Podepsali jsme stavební plány domu na sousedním pozemku. Teprve ve chvíli, kdy vyrostly boční stěny domu, jsme zjistili, že plány domu byly vloženy do mapy v jiném měřítku (podstatně menší), cítíme se podvedeni. Má toto hlídat stavební úřad? Plány sousedům člověk nepodepisuje často a dopředu nepředpokládá podraz, je možnost odvolání? Děkuji za odpověď.
Z textu dotazu usuzuji, že se jedná o povinnosti souseda (jako stavebníka stavby) seznámit vlastníky sousedních pozemku a staveb se svým…
sousedova studna užívaná jako septik
Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jak mám postupovat v případě podezření, že má soused ze studny udělaný septik? V minulosti tomu tak bylo na 100 %, ale já jsem u přítele ještě nebydlela a pak jsme studnu nepoužívali. Tuto používáme cca 8 let pouze na zalévání zahrady. Před nedávnem jsem si nechala na HL udělat rozbor a bylo naměřeno mj. 82 fekálních bakterií a 128 dusičnanů. Na OÚ Mutěnice mně bylo řečeno, že zjistí, kdo ze sousedů není připojen na veřejnou kanalizaci, ale zatím se nic neděje. Co mám podle Vás dělat? Děkuji za odpověď.
O pomoc požádejte příslušný vodoprávní orgán, kterým je odbor ochrany životního prostředí městského úřadu nebo magistrátu města.…
"ochranné pásmo" rodinného domu
Dobrý den, existuje nějaké zákonem dané ochranné pásmo domu? Místní zemědělské družstvo nám prakticky vypustilo dobytek 3 m od domu. Dá se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď
Rozhodnutí o ochranném pásmu chrání stavbu, zařízení nebo pozemek před negativními vlivy okolí, nebo chrání okolí stavby nebo pozemku…
přístup na pozemek (zřízení věcného břemene)
V řadě osmi pozemků o rozměrech cca 10 x 80 m je jeden z pozemků rozdělen na dvě parcely, každá má jiného vlastníka. K zadní parcele je přístup možný pouze přes parcelu přední. Všechny pozemky jsou v územním plánu určeny pro výstavbu bydlení. Stavební úřad podmiňuje vydání stavebních povolení pro všechny tyto pozemky zřízením přístupu majitele zadní parcely k veřejné komunikaci a to i pro majitele pozemků, které s tímto rozděleným pozemkem nesousedí. Je postup stavebního úřadu správný? Jak lze proti požadavku stavebního úřadu postupovat? Děkuji Vám za odpověď.
Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ukládá, že stavby se podle druhu a potřeby umísťují…
realizace parkovacích stání na pronajatém pozemku
Dobrý den, chci si nechat vybudovat parkovací stání na pronajatém pozemku města. Smlouvu o umístění stavby mám. Jedná se o dvě parkovací stání. Je nutné dělat projekt pro stavební povolení a dokumentaci pro územní řízení? Nestačí ohlášení stavby? Děkuji
V tomto případě záleží jednak na druhu dotčeného pozemku a jednak na konstrukčním provedení parkovacích stání. Pokud je pozemek veden…
umístění plynovodu na soukromém pozemku, bez souhlasu vlastníka pozemku
Dobrý den, je možné postavit obecní plynovod přes soukromý pozemek bez povolení majitele pozemku? V roce 2004 byl postaven plynovod na pozemku a nyní chce firma uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemena. Musím s tím souhlasit? Děkuji za odpověď
Majetkoprávní poměry, týkající se navržené stavby, musejí být vyřešeny do doby podání žádosti o stavební povolení. Jedním z…
připojení stavebních pozemků na komunikaci a inž. sítě
Dobrý den, mám dotaz ohledně připojení na inženýrské sítě. Koupil jsem pozemek v zastavitelné oblasti obce a ten nechal rozparcelovat. Stavební úřad vydal souhlas bez jakékoliv připomínky nebo podmínky. Teď jsem žádal obec o připojení na inženýrské sítě, které vedou v těsné blízkosti pozemku, nicméně starosta obce napsal, že v oblasti, kde je možné se připojit na sítě je podle územního plánu navržena komunikace, která vede na mém pozemku, a proto nesouhlasí s připojením tohoto pozemku. Na stavebním úřadě mi bylo řečeno, že s touto komunikací již počítáno není a ani není žádný projekt, který by tuto komunikaci řešil. Chci se zeptat, zda v tomto případě může obec odmítnout připojení zastavitelného pozemku jen z důvodu územního plánu, který nikdy nebude realizován? Děkuji za odpověď.
Není až tak důležité, zda s předmětnou komunikací někdo „počítá“, či nikoliv. Důležitá však je, zda je tato komunikace navržena…