Nalezeno 377 dotazů

znemožněná rekonstrukce plotu uskladněným materiálem na sousedním pozemku

Dobrý den, jsem vlastníkem RD a na hranici pozemku mám zděný plot. Soused zahradu neudržuje a na mém plotě je naházený stavební odpad a mezi tím vyrostli do 3 m bezové keře. Aby se neohýbaly, soused bez mého vědomí navrtal tyče do mého zděného plotu a pobil je drátěnkou. Nastavil tak plot do 2 m, keře drátěnku vyvalily a zasahují 1,5 m na můj pozemek do ovocných stromů. Plot chci rekonstruovat, protože je kořeny sousedových keřů nadzvednutý, ale on mi odmítá umožnit přístup k mému plotu. Obrátila jsem se na ÚMČ - stavební odbor, přišli se podívat, ale řekli, že není žádný zákon, který by mu zakazoval mít suť na zahradě. Můžete mi prosím poradit, jak v tomto případě postupovat? Děkuji

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 141 stavebního zákona je stavební úřad oprávněn na žádost vlastníka stavby nařídit vlastníkovi sousedního…


realizace zahradního sezení u restaurace na sousedním pozemku

Pěkný den. Sháním informace jak nejlépe řešit tento problém. Na sousedním pozemku v majetku města, způsob využití: společný dvůr, druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří (51 m2 o tvaru lichoběžníku o rozměrech cca 7 m základna, 7,85 m odvěsny a 5,15 m horní strana, kde je ve zdi po pravé straně umístěna brána do našeho dvora) si pronajimatel restaurace ve sklepě sousední nemovitosti chce postavit po levé straně vyvýšenou zahradní restauraci. Prý už to má povolené od města. Trochu divné je, že nikdo nezjišťoval, jestli nám to nebude vadit a dle mého nás měl on nebo město o tomto informovat případně požádat o souhlas. Onen sousední pozemek slouží totiž jako jediná příjezdová cesta k našemu bytovému domu (3 byty). Stavbou jakékoli konstrukce by se zamezilo bezproblémovému najíždění s osobním autem a to vůbec nemluvím o hasičích, stěhování, apod. Dle toho co jsem našel na internetu, nemělo město povolení vůbec vydat, neboť dojde k porušení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“, v § 22 pro nejmenší šířku veřejného prostranství a také § 23 obecné požadavky na umísťování staveb, kde se popisuje, že by stavby neměli ovlivňovat dopravní obslužnost a možnost zásahu PO. Teď jen jestli je zahradní restaurace brána jako stavba? Při najíždění na uvedený pozemek je nutno ostře zatočit doprava kolem zdi a tak zamýšlená dřevěná konstrukce blokuje plynulé projetí zatáčky a bylo by nutno couváním a opětovným najížděním rovnat osobní auto tak, aby tam projelo a o náklaďáku či jízdě s přívěsem ani nemluvím. Jen dodám, že se jedná o slepou ulici, kam se dá občas přes odstavená auta obtížně projet už teď a pokud zatočíme na pozemek, který do teď sloužil jako místo, kde se bylo možno s autem otočit, tak i při nejlepším snažení dojde k tomu, že se předek auta dostává opravdu do míst, kde má stát ta konstrukce. Bohužel to vypadá na jakési provázání pana restauratéra či majitelů nemovitosti, kteří mu to pronajímají s lidmi z města, kteří to povolují, aspoň mi to tak zatím připadá. Předem děkuji za vaše rady jak se zachovat.

Jan Krátký

Město, jako vlastník pozemku, provozovateli restaurace pozemek pravděpodobně pronajalo. Město, jako samosprávný orgán, však stavbu nemůže,…


rekonstrukce rozestavěné vyhořelé chaty a její zápis do katastru nemovitostí

Dobrý den, mám dotaz: chceme kupovat s manželem pozemek zahradu, na pozemku je vyhořelá rekreační chata, na kterou dostal majitel stavební rozhodnutí a souhlas v roce 2007, jednalo se o zvětšení původní chaty, ale bohužel mu vyhořela a on ji nezapsal do katastrální mapy. Podotýkám, že tam fakticky stojí, ale bez střechy. Mezitím se tato plocha, kde stojí chata, změnila v loňském roce ze ZRI (zahrádkářská oblast) na BV (bytovou výstavbu). A stavební úřad nám nedokáže říct, zda můžeme v podstatě dostavět původní povolenou stavbu, anebo zda tam můžeme vystavět na původním místě stejnou stavbu jen např. pozměnit velikost oken, či změnit sklon střechy, ve smyslu rekreační chaty? Jen operují tím, že bude dobré, když bude stavba v KÚ zapsaná. Ale přeci když bude stavba zapsaná, a my ji budeme muset zbourat a postavit, tak bude asi potřeba nějaké povolení? Děkuji mockrát za rychlou a odbornou radu.

Jan Krátký

Jelikož předchozí majitel stavbu chaty zahájil, je stavební povolení stále v platnosti a stavbu je možné v souladu s ověřeným projektem…


realizace hromosvodu na RD

Dobrý den chci se optat, zda je potřeba hromosvod na RD ke kolaudaci? Děkuji

Jan Krátký

V případě, že projektant, který vypracoval projektovou dokumentaci pro stavební povolení nebo ohlášení stavby hromosvod na stavbě navrhl,…


stavba pergoly, rekonstrukce obvodové zdi RD a realizace rybníka na pozemku

Dobrý den, chci stavět pergolu do 25 m2, bude dřevěná a nosné sloupy budou z trubek, které budou zabetonované v zemi. V ní bych chtěl postavit krb, který bude mít také nějaký základ. Musí být k tomu nějaká povolení nebo si tuto stavbu mohu na svém pozemku postavit jen tak? Dále bych se chtěl zeptat: na rodinném domě mám jednu z obvodových stěn ze dřeva a chtěl bych jí předělat na zděnou 40 cm. Potřebuji k této úpravě nějaké povolení úřadů? Dále bych si chtěl na zahradě vytvořit na zahradě rybník 10 x 8 m a netuším, co k tomuto potřebuji za povolení? Moc děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavba pergoly do 25 m2 a 5 m výšky, v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. a) č. 1 stavebního zákona, nepodléhá stavebnímu povolení…


definice pojmu "drobná stavba"

Jaká stavba se rozumí pod pojmem drobná stavba?

Jan Krátký

Současně platný stavební zákon 183/2006 Sb. pojem „drobná stavba“ nepoužívá. Tento pojem definovala předchozí právní úprava a to…


požadavek stavebního úřadu na provedení příjezdové cesty na pozemky s plánovanou výstavbou RD

Dobrý den, prosím o radu. Vlastníme 1 ze 4 pozemků v řadě určených k výstavbě RD. Jedná se o pozemky na poli bez inženýrských sítí a příjezdové cesty. Plánovaná výstavba je na prvních třech pozemcích. Nám patří ten druhý, který je vzdálen asi 30 m od komunikace. Díky ovšem "vysoce postavenému" sousedovi vlastnícího 3. pozemek, který už je vzdálený přes 55 m po nás stavební úřad chce vybudování 6 m široké plnohodnotné cesty! Jelikož jsme ve vzdálenosti do 50 m, počítali jsme jen se zpevněnou plochou k pozemku. Soused chce stavět asi rok po nás, musíme se mu přizpůsobit? Máme nějakou možnost se bránit? Na takovou cestu nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Požadavek stavebního úřadu může být v tomto případě oprávněný. Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání…


stavba stávající sousedčiny stodoly na cizím pozemku

Dobrý den. V roce 1995 jsme s manželem koupili rodinný domek s pozemkem. Podle zjištění na katastru nemovitostí je na části tohoto pozemku postavena stodola sousedky, která tuto stavbu realizovala přibližně kolem roku 1911, bez patřičných povolení. Jaké mám možnosti řešení situace, jestliže bych svůj pozemek chtěla využívat.

Jan Krátký

Jestliže byla stodola realizována v roce 1911, zřejmě bude těžké určit, zda byla realizována bez povolení nebo v rozporu s tehdy platnými…


vynětí pozemku ze ZPF pro plánovanou stavbu RD

Dobrý den, plánujeme výstavbu RD. Nachází se sice v zastavěné části obce, ale na územním plánu je pozemek veden jako zahrada. Je zřejmé, že je nutné zažádat o vynětí z půdního fondu. Chci se zeptat, co se počítá do výměry zastavěné části, zdali tam patří i dlažba kolem domu, parkovací stání a terasa? Zastavěná část činí 150 m2 samotného domu. Můžete mi říct, kolik mám cca počítat za vynětí? Děkuji

Jan Krátký

Do zastavěné části rodinného domu se započítává jak zastavěná plocha rodinného domu, tak další zpevněné plochy včetně parkovacích…


zateplení a omítnutí štítu RD na hranici pozemku (nařízení provedení úprav ze sousedního pozemku)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na situaci, zda může stavební úřad nařídit sousedovi, aby nám umožnil přístup na jeho střechu z důvodu dokončení zateplení a omítnutí bočního štítu? Koupil jsem novostavbu v řadové zástavbě, na které tento štít nebyl dokončen z důvodu sporů mezi sousedem a stavební firmou. Vrámci kladného rozhodnutí o užívání novostavby bylo, že stavební firma toto v určité lhůtě dořeší, což se nestalo. Teď je to na mně. Bohužel však se 3 roky nedaří se sousedem rozumně domluvit a nezbývá než to řešit s úřady a právníky, pokud v tom vůbec něco zmůžu nebo nás má soused v hrsti a záleží to jen na něm? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Řešení tohoto problému je v kompetenci stavebního úřadu. Stavební zákon ve svém ustanovení § 141 uvádí, že pro vytvoření podmínek k…