Nalezeno 377 dotazů

stavba chaty na pozemku pro stavby na bydlení

Dobrý den jsem vlastníkem pozemku určeného k výstavbě rodinného domku, ale ten zatím nechci stavět, ale chtěl bych na tomto pozemku si svépomocí postavit zahradní chatku ze dřeva bez pevných základů o rozměrech 4x3 m2. Když jsem zašel na stavební úřad, tak mi bylo sděleno, že chatičku stavět nemůžu. Jedině rekreační domek nebo tak něco. Tak bych chtěl tedy vědět, co si na pozemku můžu tedy postavit, jak by to mělo vypadat a co vše musím udělat?

Jan Krátký

Záměr stavby na pozemku musí být m. j. v souladu se schváleným územním plánem obce. Územně plánovací dokumentace stanovuje, jaké stavby…


výměna oken v bytě v bytovém domě, v odlišném pohledovém členění s ostatními okny

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výměny oken v panelovém domě patřícím sdružení nájemníků. Vyměnil jsem zde 2 okna, nikoli však jako původní okna, která byla jednokřídlová, tyto jsem nahradil stejným rozměrem, ale okny půlenými. Před změnou jsem byl na stavebním úřadě, kde mě bylo sděleno, že k výměně oken nepotřebuji stavební povolení, to jsem tedy nežádal. Nesdělil jsem ani správě domu, že okna nebudou stejná jako původní, nyní po mě domovnice žádá, abych okna demontoval a dal do původního tvaru, že se jedná o nepovolenou stavbu - § 103 stavebního zákona. Ve stanovách domu nemáme jasně dáno, jakými okny budeme dřevěné okna plastovými nahrazovat, je však pravdou, že kromě mě všichni (14 z 24) bytů, okna osadili původním tvarem, jednokřídlým, pouze já dvoukřídlými. Zbylé byty ještě výměnu neprovedly. Kdo po mě může žádat nějakou sankci nebo dokonce odstranění stavby? Bylo by odstranění ve veřejném zájmu? Není lépe tepelná úspora energie, i když jiným typem oken? Je mi zřejmé, že estetické hledisko není nejlepší, ale byl jsem nucen toto provést ohledně vnitřního vybavení bytu, jedno křídlo bych nemohl otvírat. Nehledě na to, že v obci nejsem jediný případ. Na jiných domem mají okna jiné barvy - někdo bílou, druhý hnědou, jinde jsou okna dvoukřídlá a tříkřídlá. Byl bych v obci jediný, kdo by byl dosud sankcionován. Děkuji mnohokrát za vaši odpověď.

Jan Krátký

Výměna oken, bez změny jejich parametrů, je udržovací prací, která v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. e) stavebního zákona č.…


stavba chaty v lokalitě s neschváleným ÚP, s navrženým využitím pro bydlení

Dobrý večer, potřebovala bych radu. Co mám udělat proto, abych mohla začít se stavbou rekreační chaty (novostavba do 40 m2 s využitím stávajících základů)? Mám veškerou dokumentaci od projektanta, tj. výkresovou dokumentaci a dokladovou část (vyjádření životního prostředí, lesů, povodí, obce, souhlas vlastníků sousedních pozemků - mají zde také postavenou chatu). Problém je v územním plánu obce. V současné době se územní plán dokončuje (už více jak rok) a uvedený pozemek, na kterém chci chatu postavit je určen na bydlení. Obec není proti abych začala se stavbou, ale stavební úřad mi povolení nechce dát, až prý bude územní plán schválen. Zajímalo by mě, jestli opravdu musím čekat na schválení územního plánu nebo mám jinou legální možnost? Můžu začít stavět bez povolení (ohlášení) a pak dodatečně vše stavebnímu úřadu dodat? Bojím se, že budu čekat další rok a veškerá povolení, která mám, mi propadají. Prosím poradíte? Děkuji

Jan Krátký

Pokud zahájíte realizaci stavby, která podléhá schválení stavebním úřadem bez tohoto schválení, dopustíte se jednání, které je v…


realizace oplocení - opěrné zídky v rozporu se stavebním povolením

Dobrý den, postavil jsem si malý domek na parcele 3,5 m od hranice sousedova pozemku (tehdy ještě v majetku obce). Ve stavebním povolení jsem měl i oplocení stavby. Pozemek je mírně svažitý a tak veškerá voda od souseda teče na můj pozemek a v případě přívalových dešťů způsobuje zaplavení domu. Po konzultaci se stavebním dozorem jsem postavil do hranice pozemku opěrnou zídku, která je ze strany souseda vysoká 40 cm a z mojí strany cca 1,5 m. Stavební úřad při kolaudaci prohlásil, že opěrná zídka není součástí stavebního povolení a bude nutno ji dodatečně povolit. K tomu ale potřebuji souhlas souseda. Ten ale souhlas odmítá, aniž by udal důvod. Stavební úřad nařídil demolici zídky a já se bojím, že voda od souseda bude dál zaplavovat můj pozemek. Poraďte, co mám dělat?

Jan Krátký

Jestliže jste realizoval opěrnou zídku bez schválení stavebního úřadu, je její další existence skutečně podmíněna jejím dodatečným…


normový počet parkovacích stání pro stavbu bytového domu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je-li někde stanoveno, kolik parkovacích míst musí vytvořit investor při stavbě nového bytového domu (poměr počet bytů: počet parkovacích míst)? Konkrétně se můj dotaz vztahuje ke stavbě bytového domu se 128 malometrážními byty. Předem děkuji za odpověď. .

Jan Krátký

Počet a parametry parkovacích stání k navrhované stavbě musí stanovit zpracovatel dokumentace pro územní rozhodnutí, případně projektové…


ochranné pásmo stavby vepřína

Dobrý den, prosím o radu: areál vepřínů (asi z r. 1957, původní JZD, nyní soukromý vlastník), je situován v blízkosti obytné zástavby obce. Dosud zde není ochranné pásmo zemědělských objektů stanoveno, ale v ÚP je vyznačen výhled ochranného pásma v roce 2015, stanovený výpočtem: kapacita (počet zvířat) x koeficient = kruh o poloměru 375 m od ohniska, který zasahuje asi 17 stávajících rodinných domků. Odbor územního plánu v této lokalitě zamítl žádosti o změnu ÚP kvůli stavbě dvou RD ve vzdálenosti asi 250 – 300 m od ohniska, s odvoláním na ochranné pásmo zemědělského areálu. Je možno návrh ochranného pásma posuzovat jako pásmo již stanovené? Je výše zmíněný výpočet velikosti ochranného pásma závazný? Nebo jakým způsobem se vlastně ochranné pásmo stanovuje? Děkuji

Jan Krátký

Ochranné pásmo vepřína stanovuje (podle ustanovení § 83 stavebního zákona) na žádost vlastníka stavby obecný stavební úřad územním…


provádění změny stavby oproti stavebnímu povolení (sankce)

Dobrý den, koupili jsme pozemek, na nějž bylo vydáno stavební povolení na zděnou stavbu s garáží. My ale chceme stavět dřevostavbu cca polovičních rozměrů. Jeden úředník na stavebním úřadě Kladno mi říká, ať začnu stavět a před kolaudací zažádám o změnu stavby před dokončením a druhý úředník, který má na starosti tuto lokalitu po mě chce prohlášení, že zděnou stavbu stavět nebudu a oběhnout ohlášku na naši dřevostavbu. Proč se jejich názory takto diametrálně liší? Máme velmi nepříjemné sousedy a stavbu (vydání povolení) budou velmi prodlužovat. Jaká je případně pokuta pokud budu stavět na staré povolení, ale mojí dřevostavbu a podám tedy před kolaudací žádost o změnu stavby? Děkuji za jakékoliv informace

Jan Krátký

V případě, že začnete realizovat stavbu nebo její změnu bez schválení stavebního úřadu, dopouštíte se přestupku proti stavebnímu…


zateplení sousedních staveb na hranici pozemku

Dobrý den, se sousedem máme na hranici našich zahrad jeho dřevěný plot (tři neprůhledné kazety mezi betonovými sloupky) asi 2/3 a dále štítovou zeď jeho přízemní zadní stavby - asi 1/3. Nyní chce tento bok zateplit (polystyrenem) z mé strany. Zahradu využívám jako obytnou ke své rekreaci. Obávám se, že tato úprava, která představuje lešení, mnoho odpadu z polystyrenu a řemeslníky, vytvoří z mé zahrady staveniště, nehledě na to, že se bok jeho zadní stavby "vysune" o 10 - 15 cm do mé zahrady. Případný přístup na zahradu bych povolila pouze cestou demontování části sousedova plotu, nechci zpřístupnit řemeslníkům svůj vstup do domu přes chodbu a vydlážděný dvůr na zahradu. Dále uvádím, že domky postavené v naší ulici v roce 1900 mají společné zdi. Společná zeď s mým sousedem je z mé strany vytápěná (kuchyň, obývací hala, pracovna, arkýř), ale na jeho straně si po rekonstrukci vybudoval nevytápěnou garáž, temperovanou koupelnu a vnitřní bazén. Také budu nucena tuto zeď zateplit (a odhlučnit kvůli koupelně, která sousedí s mým obývacím prostorem) a tuto úpravu provedu z vnitřní strany. To stejné mě čeká u druhé sousedky, kde máme za společnou zdí obě dvě nevytápěné chodby. Výhledově vyřeším zateplení z vnitřní strany, protože chci do chodby přidat radiátor. Není možné, aby si soused provedl zateplení své zadní budovy také zevnitř? Prosím, poraďte, jak postupovat.

Jan Krátký

Zateplení je stavební úpravou stavby, která nepodléhá stavebnímu povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu (viz. ustanovení § 103 odst. 1…


stavba hřiště a příjezdové komunikace na sousedním pozemku

Soused chce zřídit na svém pozemku stavbu tenisového hřiště včetně sociálního zázemí, stavbu nazval jako „zařízení pro rekreaci a sport“. K této stavbě chce vybudovat přístupovou komunikaci v šíři 3 m. Komunikace je navržena ve vzdálenosti 50 cm od hranice mého pozemku v délce cca 70 m. Nikde se mi nepodařilo zjistit, kolik musí být odstup od hranice pozemku u takovéto stavby a zda mohu požadovat vybudování plotu na hranici pozemku? Mám obavu, že můj pozemek by mohl být používán i jako parkoviště návštěvníky tenisových kurtů. Je možné požadovat i vysázení živého plotu kvůli odhlučnění (dcera plánuje výstavbu RD v této dosud klidové lokalitě)?

Jan Krátký

Posouzení umístění komunikace by bylo možné po prostudování projektové dokumentace a dokladů ke stavbě, týkajících se sousedova…


terénní úpravy sousedního pozemku pro plánovanou stavbu RD

Soused plánuje vyhloubení svého pozemku u svého RD v hloubce cca 3 m, ve vzdálenosti asi 1 m od našeho zděného hospodářského stavení. Tím ohrozí jeho stabilitu, která je právě půdním valem chráněna (je vsazeno do svahu, jak to bývalo u starých staveb). Prosím o názor, případně kde se informovat v zákoně o takovém případu?

Jan Krátký

Dle popisu bude soused na svém pozemku provádět terénní úpravy, které budou zřejmě vyžadovat schválení stavebním úřadem, neboť se ve…