světlá výška garáže v bytovém domě
Narazil jsem na problém lokálního snížení podchodné výšky v garážích v BD na 1,9 m - vzduchotechnika. Ostatní světlá výška je 2,4 m. Je toto lokální snížení nad parkovacím stáním přípustné? Děkuji.
Předpokládám, že se v daném případě jedná o hromadné garáže. Podchodná výška, tedy i světlá výška hromadných garáží je…
prodloužení vovovodního řádu na pozemek se stavbou RD
Dobrý den, na okraji obce mám já a další člověk 2 pozemky. Kanalizaci nám vybuduje obec, ale s vodou je to asi horší. Tak se chci zeptat. Vodárna mi řekla, že když jsme tam dva a to ještě k řádu jsem já blíž, kolega je směrem od řádu za mnou, musí vybudovat nový řád, ze kterého se mi připojíme samostatnými přípojkami. A to vše musíme zaplatit. Jenže my se bavíme o délce řádu asi 100 m. Za metr si účtují 1500 Kč. Což je 150 tis. Kč pro dva majitele pozemků. To je docela dost, za to že jim pak musím platit vodné a stočné. A kdo je majitelem těchto 100 m řádu? Jestli já, tak co když se tam pak budou stavět další domy? Zaplatí mi oni něco za to, že přes náš řád, co jsme si zaplatili, poteče voda do jejich domu? Musí řád stavět vodárna, nebo si to můžu udělat sám, s tím, že oni to jen spojí se stávajícím řádem? Moc děkuji za odpověď.
S realizací prodloužení musí souhlasit vlastník nebo správce stávajícího vodovodu. S ním je nutné dohodnout i podmínky pro realizaci této…
umístění mobilního domu na zahradě
Dobrý den, přemýšlel jsem o koupi „mobilheimu“ (mobilního domu) a jeho umístění na svou zahradu, která je napojená na chalupu. Mobilní dům má rozměry cca 40 m2 a je zcela mobilní, má nápravu, kola a voj. Jeho převoz po veřejných pozemních komunikacích je však nemožný, jelikož nemá RZ a tudíž se převáží pomocí kamiónu. Jeho mobilita tím však není nijak omezena, má kola a po vlastním pozemku se s ním opravdu dá jezdit. Pozemek, na který ho hodlám umístit, je však vedený v katastru a také v územním plánu obce pouze jako zahrada. Na stavebním úřadě mi bylo sděleno, že se dle jejich dikce jedná o výrobek plnící funkci stavby a tudíž podléhá režimu ohlášení. Problém ale tkví v tom, že pozemek je veden jako zahrada a na něm údajně taková mobilní věc nesmí být. Územní plán je bohužel relativně nový a obávám se, že obec nebude mít vůbec vůli ho měnit a logicky ne v rozumném časovém horizontu. Je možné nějak - jakkoli docílit toho, aby alespoň část pozemku pod tímto mobilním domem byla změněna na pozemek k rekreaci? Mimo jiné bych si rád samozřejmě tento mobilní dům připojil na sítě (voda a odpad), které mám vedené na svém pozemku. Neexistuje nějaký postup, jak paní úřednici na stavebním úřadě donutit, aby takto mobilní dům považovala opravdu za mobilní a nezasahoval by tudíž do její dikce?
Posouzení, zda se jedná o stavbu, výrobek plnící funkci stavby, nebo se jedná o mobilní zařízení, přísluší pouze stavebnímu úřadu.…
umístění obtěžujících úlů na sousedním pozemku
Dobrý den, nevím co dělat a kam se obrátit. Soused má v obytné zóně ve vesnici vedle našeho domu cca 10 m ke vstupnímu vchodu úly včel a u hlavní silnice. Je možné, aby tady včely měl, obtěžují celou vesnici a přijde mi, že dům jsme si koupili pro jeho včely. Terasa je v obležení roje, nestará se o ně, jsou žíznivý a vyloučili ho i ze svazu. Děti se včel bojí, dcera je astmatik. Děkuji
S největší pravděpodobností úly nebudou posuzovány jako „stavba“, čili jejich umístění nebude podléhat schválení stavebním…
změna územního plánu (změna využití pozemku na stavební)
Dobrý den, jsem z Vysočiny, obec Myslotín u Pelhřimova a chtěl bych se zeptat, jak postupovat? Situaci lze vidět na nahlížení CUZK. Za naším pozemkem a vedle č. 1829, 1055/6 a sousedovým pozemkem č.1055/6 je pozemek č. 1334 o výměře přes 5500 m2. V předcházejícím jednání na úřadě jsem byl ujištěn, že stavba na tomto pozemku nepřipadá v úvahu. V současnosti jsem zjistil, že v rámci změn územního plánu pozemek č. 1334 vložili do intravilánu - stavební pozemek. K tomuto pozemku je pouze jediný přístup mezi ploty o šířce 6,7 m a dlouhý cca 68 m. Jak jsem zjistil, byla porušena zákonná vyhláška o obecných požadavcích na využívání území č. 501/2006 Sb. Připomínkové řízení bylo ukončeno a v dubnu změny územního plánu jdou do jednání zastupitelstva. Děkuji za odpověď a radu.
Skutečnost, že je pozemek v územním plánu zahrnut do území pro zástavbu, nemusí nutně znamenat, že je možné jej hned, po nabytí…
legalizace nezkolaudované přístavby RD z r. 1960
Dobrý den, řeším následující problém, který vznikl a potřeboval bych poradit, zda je nějakým způsobem řešitelný. Zdědil jsem RD cca z roku 1940 ten je zakreslen v KN na stavební parcele. Zhruba v roce 1960 byl k domu dodělán přístavek a zde jsem narazil na podle mě zásadní problém. Při nahlížení do KN jsem zjistil, že přístavek v něm není zakreslen a druhý, dle mého názoru mnohem závažnější problém je, že částečně (cca 60% zastavěné plochy tedy zhruba 15 - 20 m2) zasahuje do pozemku, který je vedený v KN jako zahrada. V současné době jsem přemýšlel o rekonstrukci tohoto RD, ale toto vidím jako velmi zásadní problém. S celou věcí se nechci zatím obracet na SÚ, protože uváděný přístavek je trvale obýván a nemohu si dovolit jeho zbourání v případě, že by SÚ nařídil odstranění stavby. Vidíte nějaké rozumné řešení této problematické situace? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Jediným možným řešením k nápravě stávajícího stavu je požádat stavební úřad o ověření dokumentace skutečného provedení stavby…
přeložka nadzemního vedení NN a odstranění konzol z RD
Obracím se na vás s prosbou o pomoc při řešení problému. Na našem rodinném domě jsou instalovány dvě konzole s distribuční soustavou elektrického vedení. Sloupy vedou skrz střechu a jsou přichyceny na obvodové zdivo. Mezi nimi vlivem mrazu dochází k pnutí kabelů, což vyvolává nepříjemnou vibraci. Tato rezonance projevující se intenzivním hučením v místnostech, zejména v nočních hodinách se stává nesnesitelnou a neblaze, až škodlivě ovlivňuje spánek celé rodiny, zvláště pak mých malých dětí. 1/ mohu na základě §§ 30 a 34 zákona č. 258/2000 Sb. „o ochraně veřejného zdraví“ požádat o odstranění nevyhovujícího stavu (instalaci sloupu podél komunikace a přeložku vedení) na náklady provozovatele (ČEZ)? 2/ případně, zda-li mohu požádat okresní hygienickou stanici o provedení šetření, popřípadě sjednání nápravy, je-li to v odborné a právní kompetenci hygienické služby? 3/ nebo raději rovnou požádat o odborný posudek Zdravotní ústav? Jakým způsobem mam postupovat, aby má snaha přinesla žádaný uspokojivý výsledek? Děkuji
Přeložku vedení NN může povolit pouze stavební úřad, a to na základě žádosti vlastníka vedení (v tomto případě společnosti ČEZ).…
terénní úpravy na pozemku v záplavovém území řeky
Dobrý den. Prosím jak postupovat při realizaci díla na vlastním mírně svažitém pozemku 1,5 ha v blízkosti řeky Svratky. 1/3 pozemku se mi při vyšší hladině řeky často zaplavuje. Vzniká zde hlavní proud vody a tem mi odnáší z pozemku zeminu do koryta řeky. Chtěl bych zde zbudovat 10 – 15 m široký a 2 – 3 m hluboký koridor zarostlý trvalým travním porostem, abych usměrnil hlavní proud vody. Prosím radu, jak postupovat, které úřady oslovit? Děkuji
Z dotazu není zřejmé, zda se bude jednat o stavbu nebo jen o terénní úpravy. Obě tyto činnosti však budou vyžadovat schválení od…
povolení demolice stodoly
Na parcele zděděného rekreačního domku máme stodolu, která nebyla léta udržována, a tudíž se rozpadá, chtěli bychom ji odstranit. Je třeba k odstranění již polorozpadlé stodoly povolení, nebo stačí ohlášení, že bude zbourána? Děkuji.
V souladu s ustanovením § 128 odst. 1 stavebního zákona je vlastník povinen ohlásit stavebnímu úřadu odstranění staveb, které vyžadují…
omezené užívání pozemku rekonstrukcí přístupové komunikace
Dobrý den. Před deseti lety jsem zakoupil objekt k bydlení se zahradou. Těsně kolem objektu i zahrady procházela svažitá, dříve kamenitá, později po výkopech plynu a vody nezpevněná, úzká obecní komunikace, která však umožňovala průjezd osobním vozidlem anebo dojezd nákladním vozidlem ze zpevněné obecní komunikace cca do poloviny mnou vlastněného pozemku. Asi před třemi lety, bez jakéhokoliv písemného upozornění mne a dvou dalších majitelů vlastnících objekty k bydlení a pozemky přiléhající k této komunikaci, obec v době mojí nepřítomnosti (protože v současnosti je objekt využíván pouze k rekreaci) vybudovala středem této komunikace o výši obrubníku zvýšený, 1 m široký dlážděný chodník opatřený v několika místech schody pro vyrovnání svahu. Touto stavbou, podle názoru odhadce, který odhadoval sousedům majetek, snížila obec hodnotu přilehlých objektů o 50-100 tis., protože z nich udělala bariérově nedostupný objekt k bydlení a motorovým vozidlem nedostupný pozemek, např. pro potřebu zaparkování svého vozidla na svém pozemku, pro potřebu dovozu a složení stavebního či jiného materiálu na svůj pozemek. Prosím o radu, jak postupovat, které zákony/předpisy byly porušeny nebo na koho se obrátit s žádostí o pomoc či řešení, když obec tuto stavbu prezentuje jako dobrou prospěšnou stavbu zkvalitňující prostředí obce? Děkuji.
Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ve svých ustanoveních stanovuje požadavek, že ke každé…