zastavěná plocha zahradního domku (přesah střechy)
Dobrý den. Jaký může být maximální přesah střechy (v cm-m) zahradního domku do povolených 25 m2 v základech? Může mít např. 2 m, když bude tento přesah samonosný? Nebo tento přesah střechy je zahrnut do povolených 25 m2? Děkuji za odpověď
Netuším, ke kterému předpisu je dotaz vztažen. Jestliže je vztažen k ustanovením § 103 odst. 1 písm. a) bodu 1 a ustanovení § 104 odst. 2…
použití zahraničního katalogového projektu RD k žádosti o povolení stavby
Dokázal by někdo poradit s mým problémem? Našel jsem si na internetu projekt na stavbu domu ale je z Ameriky. Nevím, jestli mi to stavební úřad u nás povolí podle něj stavět? Strašně se nám líbí a hlavně cena za kompletní projekt je úžasných 770 dolarů. Nevím jak a kde zjistit podrobnosti mého problému? Za odpovědi předem děkuji.
Projektová dokumentace pro stavbu rodinného domu musí být vypracována oprávněnou osobou, jejíž oprávnění (autorizace) je platné v České…
projednání změny územního plánu obce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně změny územního plánu. V roce 2008 jsme si podali žádost o změnu územního plánu na stavební parcelu za účelem stavby rodinného domu (nyní zahrada). Nic se nedělo, pořád se to oddalovalo a v červenci 2010 přišlo vyjádření, že tato změna bude trvat 2-5 let. V říjnu 2010 jsem navštívila úřad s žádostí o zrychlené (samostatné) řízení s tím, že si tuto službu zaplatíme (sděleno, že to bude stát 16-50 tisíc Kč). Souhlasili jsme, podepsali a čekali na nějaké vyjádření. Do dnešního dne jsme nedostali žádný dopis o tom, zda se naše žádost nějak projednala a jestli se něco bude řešit. Mám se opět obrátit na úřad, že jsme neobdrželi vyjádření? Telefonicky jsem se dotazovala na úřadě a řekli mi, že se tato žádost měla projednávat na prosincové schůzi města, ale že ji odsunuli až na březnové zasedání. Jsme už bezradní a potřebujeme začít stavět. Je možné, aby zrychlené řízení trvalo tak dlouho a já nedostala žádnou odpověď? Děkuji předem za odpověď
O tom, zda obec přistoupí k pořízení změny územního plánu, rozhoduje zastupitelstvo obce. Na změnu územního plánu není právní nárok a…
umístění mobilní buňky na pozemku
Dobrý den, jsou nějaká pravidla či předpisy, když chci na stavební parcelu umístit stavební buňku?
Je důležité, za jakým účelem chcete buňku na pozemku umístit. Jestliže má být buňka součástí zařízení staveniště budoucí stavby,…
povolení stavby mobilní antény
Vztahují se ustanovení Stavebního zákona i k mobilním anténám (na návěsu) s časově omezeným umístěním? Děkuji
Jelikož se jedná o anténu, popisovanou jako „mobilní zařízení“, tak bych se přikláněl k názoru, že tato nepodléhá schválení…
výklad pojmů „stavba pro rodinnou rekreaci“ a „stavba pro individuální rekreaci“
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli existuje rozdíl mezi stavbou pro individuální rekreaci a rodinnou rekreaci. V případě, že ano, jaký? Četl jsem odpověď pana Krátkého ohledně přístupové cesty k budově typu pro rodinnou rekreaci a jsem poněkud překvapen. V mém okolí jsou chaty (žluté popisné číslo), ke kterým také nevede oficiální cesta, ale například lesní pěšina. Je možné, že dříve platili jiné předpisy? Nebo vše záleží na toleranci místního stavebního úřadu? Děkuji za odpověď
Oba termíny se vztahují ke stejné stavbě. Termín „stavba pro rodinnou rekreaci“ je používán současně platnou legislativou, termín…
kolaudace přístavby RD
Dobrý den, při přistavování druhého patra (půdní vestavby) jsme zjistili, že část (polovina) přízemí nebyla zkolaudována. Jedná se o část v přízemí, která byla přistavěna cca před třiceti lety a má stavební povolení, jen se stalo nějaké nedopatření a nemá kolaudační rozhodnutí. Byla tato nezkolaudovaná část v přízemí automaticky zkolaudována kolaudačním rozhodnutím půdní vestavby, která je na ni postavena nebo je potřeba dodatečného kolaudačního rozhodnutí? Děkuji za odpověď
K „automatickému“ zkolaudování přístavby 1. NP kolaudací půdní vestavby nedochází. V tomto případě bych k legalizaci přístavby…
rekolaudace chaty na RD v obci, kde není zpracován územní plán
Doplnil bych dotaz na rekolaudaci rekreační chaty na rodinný dům, na který tu již bylo odpovězeno. Pochopil jsem, že je to možné, pokud to umožňuje Územní plán. Jaká je ale situace, když obec nemá platný územní plán? Jaký postup v takovém případě? Je v tomto případě reálné rekolaudovat? Děkuji za odpověď
Pokud obec nemá zpracovaný územní plán, nelze tedy při posuzování změny v užívání stavby brát tento zákonný předpis v potaz.…
příjezdová cesta na pozemek, výklad pojmu "stavba pro rekreaci" a splnění regulativ stanovených ÚP obce
Dobrý den, vlastním pozemek určený k rekreační zástavbě. K pozemku vede cesta, která je vlastněna jiným vlastníkem. Chtěl jsem se zeptat, jestli to znamená nějaký zádrhel v případě stavby domu určeného k celoročnímu rekreačnímu používání. Jestli jsou i nějaké podmínky, co se týká šířky cesty atd. Regulativy dle územního plánu jsou následující: zastavitelnost 25 %, maximální výška objektu 8 m, maximální výška římsy 3,5 m, střecha sklon min 30 %. Můžete mi prosím vysvětlit, co znamená pojem maximální výška římsy? Také jsem se chtěl zeptat, jak se počítá výška objektu v případě, že dům stojí ve svahu? Je nějaký zásadní rozdíl v definici stavba určená k rekreaci a standardním domem? Děkuji za odpověď
Není důležité, kým je cesta vlastněna, ale jaký je její charakter. Pokud se jedná o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, neměl by…
ochranné pásmo navrhovaných zemědělských staveb
Dobrý den, prosím vás o radu: soused má vedle mého pozemku starý kravín a chce tam postavit nové ustájení, sklady píce apod. Je nějaká možnost, aby ustájení stálo od mé chalupy v nějakém odstupu? Mohu využít nějaké ochranné pásmo apod.? Teď probíhá územní řízení. Děkuji za radu
Ochranné pásmo kravína se stanovuje, na základě žádosti jeho vlastníka o vydání územního rozhodnutí. Toto ochranné pásmo se vymezuje…