Nalezeno 377 dotazů

anténní stožár na zahradě u RD

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, co říká stavební zákon, jak postupovat (stavební povolení/ohlášení/provedení) v případě stavby kotvené radioamatérské antény (cca 25 m) za domem, na zahradě? Dle současného stavebního zákona z roku 2006 "nevyžadují povolení, ani ohlášení antény do výšky 15 m", v připravované novele byla tato věta úplně vyškrtnuta a je tam pouze, že „územní souhlas ani rozhodnutí o umístění stavby nevyžadují antény do výšky 8 m". Poradíte prosím, jak dle současného zákona nebo podle připravované novely postupovat? Děkuji

Jan Krátký

Stavební zákon ve svém ustanovení § 103 vymezuje stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce, které nepodléhají ohlášení…


kabelový rozvod internetu mezi panelovými domy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je potřeba nějakým způsobem ohlásit na SÚ kabelové rozvody (kabelový závěs mezi jednotlivými domy) pro rozvod internetu, pokud s tím jednotlivý vlastníci objektů souhlasí? Pozemek mezi domy (panelové) je ve vlastnictví převážně obce.

Jan Krátký

Záleží na tom, jak kabelové rozvody posoudí příslušný stavební úřad. Ze zkušenosti vím, že je většinou stavební úřady posuzují…


stávající komunikace, realizovaná na soukromém pozemku

Dobrý den, zdědila jsem rodinný domek po svém otci. Samotný domek stojí na oplocené parcele, před kterou je asfaltová silnice s chodníkem v šíři asi 4 m. Po náhledu do katastru nemovitostí jsem zjistila, že výsek silnice v šíři mé parcely je samostatná parcela v mém vlastnictví cca 200 m2. Jak mohu s touto komunikací nakládat? V katastru je uveden druh pozemku: ostatní plocha, způsob využití: ostatní komunikace, omezení vlastnického práva: nejsou evidovány žádná omezení, jiné zápisy: nejsou evidovány žádné jiné zápisy. V roce 1962 byla tato parcela již ve vlastnictví mého otce, na ní byla pouze úzká prašná cesta, silnice byla vybudována až začátkem 70 let, bez souhlasu otce. Děkuji za radu

Jan Krátký

Na předmětném pozemku je umístěna stavba komunikace, která má také svého vlastníka. Nevím kdo je vlastníkem této komunikace, ale…


oplocení sousedního pozemku se stavbou RD

Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby plotu souseda. Soused bydlí ve svém domku už tři roky a vůbec se nemá k tomu, aby si udělal plot ve dvoře. Je to velmi nepříjemné, nechápu, že jim to nevadí. Už jsme mu 3x říkali, vždy slíbil, že začne a vůbec nic se neděje. Připadá mi, že dělá naschvály. Tak jsem se rozhodla, že to budu muset řešit přes Stavební úřad. Jen nevím, jestli má tento úřad nějakou pravomoc mu nařídit stavbu plotu ve dvoře? Ještě bych podotkla, že materiál na plot má už minimálně 2 roky ve dvoře a nic se neděje. Ještě nám tvrdil, že nemá peníze na plot. Mezi řečí dále podotknu, koupil nové auto a velký bazén, ale na plot prý nemá. Prosím poraďte nám, co můžeme pro to udělat, aby se nám nedívali do dvora je to hrozné? Kam se obrátit? Moc děkuji za jakoukoliv radu

Jan Krátký

V žádném platném právním předpise není stanovena povinnost pozemek u rodinného domu oplotit. Z tohoto důvodu stavební úřad vlastníkovi…


platnost stavebního povolení

Dobrý den, měl jsem stavební povolení na dům a garáž, Dům je 4 roky zkolaudovaný, teď bych chtěl postavit garáž, stavební povolení je již propadlé. Musím znova žádat o stavební povolení, znova o souhlas sousedů, či jak mám postupovat? Děkuji

Jan Krátký

„Neplatnost“ stavebního povolení pravděpodobně odvozujete od termínu dokončení stavby, uvedeného v podmínkách stavebního povolení.…


min. podchodná výška v chodbě bytového domu

Dobrý den, už dlouho hledám sám vhodnou normu či nařízení, ale bohužel jsem sám nenašel. Chtěl bych se zeptat, jaká je minimální výška stropu ve společných prostorech bytového domu? Nemyslím tím teď obytné prostory, ani schodiště. Myslím tím přímo chodbu k mému bytu. Děkuji mnohokrát

Jan Krátký

Předpisem, kde jsou stanoveny požadavky na stavebně-technické řešení obytných budov je norma ČSN 73 4301 "Obytné budovy". V této normě m.…


terénní úpravy sousedního pozemku a realizace opěrné zdi na hranici pozemku

Dobrý den, soused na svém pozemku provedl terénní úpravu tak, odstranil přibližně přes 1 m zeminy (na ploše 6 x 3 m) a to hned u hranice mezi dvěma pozemky. Mám na této hranici postavit opěrnou zeď, neboť můj pozemek je terénně výše než jeho. Tím, že odstranil zeminu nastal problém, že místo 1 m vysoké opěrné zdi (na ní bude teprve plot), bych měla postavit zeď 2 m, což se o dost prodraží. Jedná se o občanskoprávní spor, nebo lze do toho zapojit i stavební úřad? Nejsem si jista jak pokračovat, terénními úpravami mi vznikly mnohem vyšší náklady. Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Písemně požádejte stavební úřad o provedení tzv. „státního dozoru“. Stavební úřad v rámci jeho výkonu na místě posoudí, zda…


projednávání sousedovy výjimky na zkrácení odstupové vzdálenosti

Dobrý den, žádám o radu k níže uvedenému. Potřebuje soused pro žádost na stavební úřad o udělení výjimky z ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“, a zkrácení 2 m vzdálenosti od sousedního pozemku na 0,7 m, mít můj souhlas? A následující dotazy, související se sdělením Stavebního úřadu: může stavební úřad odmítnout mou žádost o nahlédnutí do dokumentace k drobné stavbě postavené 0,7 m od mého pozemku, s tím že Stavební zákon č. 50/1976 Sb. mi nezakládá postavení účastníka řízení? Kdo jiný by měl být účastníkem řízení než já, komu staví 0,7 m od pozemku stavbu? Jak mohu kontrolovat, zda to co se mi staví za plotem je to, co bylo oznámeno Stavebnímu úřadu? Může mě Stavební úřad vyloučit, nepřizvat ke kontrolní prohlídce stavby?

Jan Krátký

Výjimka z ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ se projednává ve správním…


odstranění eternitové střešní krytiny

Dobrý den, čeká mě likvidace eternitové střechy. Chtěl bych se zeptat, za jakých podmínek to mohu provádět svépomocí? Děkuji

Jan Krátký

Azbest je stavební materiál, který má negativní vliv na zdraví lidí i zvířat. Z tohoto důvodu je nutné dbát postupů předepsaných pro…


parkovací stání u bytového domu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně parkovacího stání. V roce 2007 jsem si koupil byt v novostavbě a zaplatil i výhradní právo parkovacího stání na pozemku developera. Letos se developer rozhodl prodat tato stání do osobního vlastnictví každému vlastníku bytu zvlášť s tím, že nám vrátí zaplacenou daň DPH k pozemku a současně navýší cenu stání o náklady spojené s převodem pozemku (geometrický plán na rozparcelování) ve výši 7 tisíc Kč (zdá se mi to moc). Když jsem mu znovu připomněl reklamaci, že nájezd z přilehlé silnice je moc vysoký (dle místa 8-10 cm), odmítá vadu nadále řešit as tím, že to není jeho věc a pokud se mi stav pozemku/nájezdu nelíbí a nechci s to vyřešit pak sám, tak mi to stání ani nenabídne k prodeji. Můj dotaz zní: 1) Mám právo reklamovat za developera u cizího subjektu, který vlastní přilehlou silnici, na které je prohlubeň k mému stání, přestože nejsme vlastníkem parkovacího stání? 2) Měl by to developer vyřešit sám s vlastníkem silnice než mi pozemek nabídne ke koupi? 3) Pokud pozemek prodá jinému zájemci, nezanikne mi právo ho užívat ke stání dál, tj. je ze zákona povinnost mít k bytu jedno parkovací stání? 4) Jaké jsou normy na parkovací stání? Parkovací místa jsou kolmo k silnici vedle sebe, silnice je mírně do kopce. Sklon mého stání od trávníku (tedy kolmo) k přilehlé silnici nejprve klesá, ale půl metru před silnicí stoupá. Je to v pořádku? Developer tvrdí, že vada na jeho pozemku (parkovacím stání) žádná není. Mockrát předem děkuji.

Jan Krátký

Developer by Vám měl předat odstavné stání, které je v takovém stavebně-technickém stavu, aby bylo schopné sloužit k účelu, ke kterému…