Nalezeno 377 dotazů

souhlas souseda se stavbou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se postupuje v případě, že soused nepodepíše souhlas se stavbou? Již několikrát mu bylo na stavebním úřadě sděleno, že je vše v pořádku a není důvod k nesouhlasu. Děkuji

Jan Krátký

Z dotazu není jasné, k čemu by měl souhlas vlastníka sousedního pozemku sloužit. Pokud by se jednalo o souhlas, který by sloužil jako podklad…


vyústění dešťového svodu na chodník

Z nemovitosti je sveden svislý svod na dešťovou vodu. Tato voda vytéká na chodník, kde je zachycena do odtokového žlábku zabudovaného do chodníku. Kdo a podle kterého zákona je odpovědný za technické (stavební) provedení tohoto žlábku? Kdo a podle jakého zákona je zodpovědný za hmotné škody, které vzniknou cizí osobě díky nekvalitně provedenému odtokovému žlábku? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Za stav komunikace (tedy i chodníku) je dle zákona č. 97/2009 Sb. „o pozemních komunikacích“ odpovědný její vlastník, což v daném…


získání kopie projektové dokumentace na stavebním úřadě

Mohu požádat stavební odbor o kopie dokumentace dodatečného povolení, které potřebuji k nastudování k místnímu šetření, neboť dokumentace neodpovídá skutečnosti? Stavební odbor odmítá (autorské právo). Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud jste stavebníkem a vlastníkem stavby, či účastníkem řízení, je stavební úřad povinen Vám zhotovit kopie dokladů, včetně projektu…


nesouhlas s připojením pozemku RD na místní komunikaci

Prosím o sdělení zda město - majitel pozemku může bezdůvodně nepovolit připojení na místní komunikaci při stavbě RD? Stavba RD je v řadové zástavbě, kde všechny RD mají připojení k místní komunikaci. O připojení jsme požádali v řízení o dodatečném povolení rozestavěné stavby RD.

Jan Krátký

Rozhodnutí o připojení pozemku na místní komunikaci vydává příslušný dopravní úřad. Podkladem pro jeho rozhodování je stanovisko…


provádění terénních úprav na pozemku, bez souhlasu jeho vlastníka

Na mém pozemku, který je veden jako orná půda, byly prováděny bez mého souhlasu výkopové práce, kde byla při vojenské akci zakopávána vojenská technika. Chtěl jsem se zeptat, jestli v tomto případě nebyl porušen stavební zákon, protože se domnívám, že na tyto práce bylo potřeba stavební povolení. Děkuji.

Jan Krátký

Neznám přesný rozsah prováděných prací ani jejich specifikaci. Podle textu v dotazu mi však připadá, že na pozemku byly prováděny…


změna užívání chalupy na RD a přihlášení trvalého pobytu

Dobrý den, vlastníme chalupu určenou k rekreačním účelům. Plánujeme zažádat o změnu užívání stavby na dům k bydlení. Je pravda, že jednou z podmínek změny je přihlášení k trvalému pobytu? Děkuji.

Jan Krátký

Povinností vlastníka stavby pro bydlení není mít zde přihlášeno trvalé bydliště. Změnu užívání povoluje příslušný stavební úřad…


rozdělení stavebního pozemku pro plánované stavby RD

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na jednu věc. Vlastníme stavební parcelu o výměře 1810 m2 v obci nedaleko velkého města. Chtěli bychom tuto parcelu rozpůlit a na jedné si postavit RD a druhou prodat. Bohužel nevím, jakým směrem postupovat a také nevím, jestli má obec právo zasahovat do tohoto procesu? Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

Umístění staveb rodinných domů na pozemku musí být v souladu s územním plánem obce. Tuto skutečnost zjistíte na příslušném obecním,…


zemní kolektor tepelného čerpadla

Dobrý den, zajímá nás, zda položení zemního kolektoru tepelného čerpadla podléhá nějakému povolení? Hloubka uložení je cca 1 m, rozteč hadic je cca 80 cm a celková délka hadice je 350 m.

Jan Krátký

Umístění zemního kolektoru čerpadla je vodním dílem, které povoluje vodoprávní orgán, kterým je odbor životního prostředí…


stavba FVE v ochranném pásmu lesa

Dobrý den, mám v záměru vybudovat na svém pozemku malou FV elektrárnu, část fotovoltaických panelů bude umístěno na střeše (cca 20 m2) a druhou část (cca 40 m2) mám v úmyslu umístit na pozemek. Oněch 40 m2 má být umístěno cca 1,5 m od hranic se sousedními pozemky. Jedním z pozemků je les, proto jsem se byl před podáním žádosti o výjimku stavby v ochranném pásmu lesa dotázat na odboru životního prostředí na informace, které ode mne budou potřebovat. Ale odpověď jedné z paní, která bude věc posuzovat, mě velmi zarazila. Tvrdí, že mi tuto stavbu nemůže povolit, jelikož je velmi blízko lesa a hrozí potencionální poškození zařízení od spadlých stromů. Abych dokreslil celkovou situaci tak podotýkám, že samotný dům je cca 6 m od hranice lesa (tedy i stromů). Navíc, za samotným návrhem elektrárny je v současné době průsek. Paní navíc poradila naprosto nelogickou věc a to je umístění panelů na střechu domu, která je nyní již oněch 6 m od stromů. Jí popsané riziko je zde daleko vyšší. Ještě dodávám, že se jedná o jižní svah (cca 30°), kde fotovoltaické panely budou přesně kopírovat úhel svahu. Tudíž nijak esteticky nezasahují do krajinného rázu (ba naopak). Dále mi paní tvrdí, že nemůže přistoupit ani na to, že bych se upsal k tomu, že jestliže pád stromu zapříčiní zničení FVE nebudu od správce ani majitele požadovat náhradu škody. Velmi Vás tedy prosím o radu, jak dále postupovat? Rád bych se vyhnul instalaci všech FV panelů na střechu, což by bylo velmi neestetické a neefektivní.

Jan Krátký

Výjimka z ochranného pásma lesa se projednává ve správním řízení a Vy samozřejmě máte právo o ni požádat. V tomto řízení budete…


pitná voda ve studni a používání septiku

Dobrý den! Pitnou vodu používáme z vlastní studně. Necelé 4 m od ní máme v kopci malý skleník asi 1,5 m nad úrovní studně. Přítel ho zalévá 2x denně ohromným množstvím vody (asi 40 l). Půda ve skleníku je též s hnojem. Já mu říkám, že takové množství se vsakuje do půdy a jde to i do studně. A pak to pijeme. Mám pravdu? Mám ještě druhý dotaz: Máme septik s přepadem, přepad vede kanálem do potůčku. Většina domků má totéž. Musíme si zřídit čističku? Nebo jsou jiné možnosti? Moc děkuji za rady.

Jan Krátký

Znečištění studně hnojivy ze skleníku možné samozřejmě je, což je o to závažnější, pokud se voda používá jako pitná. Zda k němu…