Jak zlikvidovat plíseň, která se nám objevila po povodních pod
linem na chatě. Podlaha je z dřevěných desek uložených na prknech.
Zespodu jsou sklípky v základech, takže větrání je zajištěno. V létě se
chystáme měnit linoleum a nevíme, jak před pokládkou podlahu ošetřit,
aby se tyto černé skvrny znovu neobjevovaly. Jestli něčím natřít a
nechat vyschnout, či oškrabat a pod. Na přiložených fotkách je vidět
napadení podlahy, které je zřejmě pod celým linoleem.
Dobrý den pane Pecl, děkuji za Váš dotaz.
Stav Vaší podlahy na chatě lze označit bez nadsázky za havarijní. Vlivem povodní došlo k výraznému zvýšení vlhkosti podkladních vrstev podlahy (prkna a dřevěné desky). Tato vlhkost nemohla přes položené lino odcházet a tím byly pro vznik plísně vytvořeny optimální podmínky. Vzhledem k jednoznačně prokázané nebezpečnosti spórů plísní na zdraví je nutno všechny napadené materiály z podlahy odstranit. Patrně se nebude jednat pouze o desky, ale je nutno bedlivě prověřit i stav prken (desky zvednout). V případě jakýchkoli pochyb by měla být prkna důsledně chemicky ošetřena, nebo nahrazena za jiná, rovněž napuštěná chemickými prostředky proti houbám a plísním. Dále je nutno ověřit stav zděných konstrukcí a omítek po obvodu. Napadené omítky odstranit, spáry vyškrabat, vypálit a chemicky ošetřit.
Neprodyšné linoleum na dřevěnou podlahu zásadně nedoporučuji. Z praxe znám mnoho dřevěných nebo dřevotřískových podkladů zničených hnilobou a houbou pod linem, aniž byla povodeň.
Na místo doporučuji přizvat specialistu na ochranu dřeva na posouzení dřevěných prvků a návrh vhodných chemických prostředků.
Nový povrch podlahy by měl být paropropustný, například z prken, chemicky oěetřených. V každém případě je nutno zajistit dobré větrání sklípku i místností v chatě v době Vaší nepřítomnosti, kdy je chata uzavřena.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice