Dotaz: Dobrý den
Koupili jsme s rodinou starší rod.dům a objevila se nám místy suchá plíseň(Sanytr) Dá se proti tomu nějakým způsobem bojovat?
Ptal jsem se několika zedníků a podle jejich reakcí je to bez bourání zdiva beznadějné. Můžete poradit?
Děkuji
Neuvádíte, kde se problém objevuje. Důležité totiž bude zjistit příčiny tohoto stavu a podle toho provést vhodná opatření.
Otázkou rovněž je, zda se jedná o plíseň nebo vysolení (sanytr). Jinak salnytr nebo sanytr není plíseň, ale dusičnan draselný KNO3, tedy draselná sůl kyseliny dusičné (používá se do hnojiv a v pyrotechnice). Tento název v souvislosti se stavbou je trochu nepřesný. Váš problém bude spíše způsoben zemní vlhkostí pronikající do zdiva. Bude se patrně jednat o výkvěty solí obsažených ve zdivu. Může jít o vápenaté soli , tak zvané vápenné výkvěty. Ale ve vlhkém zdivu mohou být obsaženy právě i dusitany a chloridy. Vlhkost která vzlíná ze základů do zdí vynáší soli na povrch, kde tyto krystalizují.
Pomocí v tomto případě bude odstranění průniku vody do zdiva, tedy provedení dodatečné hydroizolace zdiva. To je poměrně nákladná záležitost, ale u domů vyzděných z cihel je poměrně dobře aplikovatelná metoda dodatečné izolace pomocí do spáry zarážených nerezových plechů. Existuje samozřejmě i řada jiných metod. Z těch, kde se vytváří ve zdivu izolační vrstva lze dále jmenovat injektáží metody, kdy se zdivo napouští speciálním roztokem, který se aplikuje do předvrtaných otvorů buď tlakově nebo beztlakově. Roztoky na bázi vodního skla změní kapilární vlastnosti zdiva a přeruší vzlínání. Dále klasické „podříznutí“, tedy vložení izolace s částečným přezděním zdiva (zpravidla u smíšeného a nepevného zdiva to jinak nejde), nebo řezání diamantovým lanem u kamenného zdiva.
Potom je řada možností, jak docílit snížení vlhkosti zdiva odvětráním spodní stavby (viz. řada příspěvků v této poradně) a v neposlední řadě elektroosmotické metody.
Dočasně může pomoci aplikace sanační omítky a použití nátěrů s vysokou propustností pro vodní páry. Například čistě vápenné nátěry, popřípadě silikátové. Zde je potřeba spíše počítat s tím, že tato opatření nejsou na věky. Sanační omítka je schopná dobře odvádět vlhkost a po nějaký čas v sobě zadržet prostupující soli, ale pak se problém zase objeví a opatření je nutno opakovat. Je-li salinita zdiva velká, je nutno po provedení izolací provést například i odsolení. Nejvíce se osvědčuje kombinace několika zásahů. Například větrací systémy + sanační omítky, podřízmutí + odsolení a vápenné omítky apod. V každém případě je potřeba vyhledat pomoc u specialisty v oboru sanace a snižování vlhkosti zdiva. Technickou pomoc nabízejí dodavatelé sanačních omítek a systémů (Baumit, Terranova, Schwenk) a dodavatelé chemie pro injektáže (Remmers a další). U dodavatelů těchto materiálů lze průzkum a návrh opatření získat za výrazně nižší než ceny, než když se obrátíte přímo na laboratoř.
Je potřeba provést podrobný stavebně technický průzkum zdiva, provést odběry pro laboratorní zjištění vlhkosti a salinity a pak se rozhodnout o dalším postupu. Situaci je tedy potřeba vidět na místě a komplexně posoudit. V případě potřeby náročnějšího stavebního zásahu není od věci, nechat si zpracovat na stavební práce projekt.
Dobrý den pane Vintr, děkuji za Váš zajímavý dotaz.