Dotaz:
Dobrý den,
máme 2 roky rekonstruovanou kuchyň včetně kuchyňské linky. V místech, kde dříve byla spíš - klasická činžáková, je dnes v rohu potravinová skříň.
Zdi této skříně jsou rohové, ve venkovní části v rohu se stále objevuje plíseň až metr vysoko. Je tam zaděná původní ventilace, kruhové otvory se síťkami.
Poradíte, co s tím máme dělat?
Děkuji mooc.
Zdenka
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
Bohužel se nezmiňujete o materiálu obvodového zdiva a stáří domu. Obvodová konstrukce patrně nesplňuje požadavky současné platné normy ČSN 73 0540-2 z hlediska doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla U (W/m2.K), která je 0,25 a minimální požadovaná 0,38. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor).
Tyto normové požadavky nejsou samoúčelné, jedná se o to, aby teplota na vnitřním povrchu zdi v místnosti byla vyšší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vnitřním vzduchu. Je-li povrch zdi studený (což je u nezatepleného, málo izolujícího zdiva), kondenzuje zde voda (jako například na hrnci vyndaném z lednice) a to je prostředí ideální pro rozvoj plísní. Výskyt plísní za nábytkem nebo ve vestavěných skříních je častý, neboť zde vzduch navíc nemůže proudit. V rohu nebo v napojení příčných zdí bývá povrchová teplota ještě více snížená vlivem tepelných mostů, záleží zde na druhu konstrukcí domu.
Kondenzace na stěnách se lze zbavit (ale zároveň i snížit výrazně náklady na vytápění) je zateplení obvodového zdiva.
Je možné, že problém také zapříčiňují původní odvětrávací otvory. Stará skříň mohla být netěsná a lépe odvětrávala. Nyní je prostor více uzavřen a plísně se tvoří v důsledku prochládání spodní části zdi, kam proudí studený vzduch z větracích otvorů. Pokud není větrání nutné, bude lépe otvory utěsnit. Zároveň je potřeba zajistit ze strany interiéru účinné provětrávání prostoru potravinové skříně.
Plíseň na zdi je nutno pak důsledně zlikvidovat. Nejlépe je odstranit v okolí napadené omítky a znovu nahodit omítkou novou, sanační s přísadou proti plísním. Dočasně lze plíseň likvidovat povrchově chemickými prostředky, ale to je málo účinné. Minimálně je nutné odstranit vrstvy maleb a starý štuk. Nové štuky a nátěry by měly pak být výhradně vápenné.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice