Plíseň a vlhkost v bytě
Dobrý den, potřebovali bychom poradit. Bydlíme ve starším krajním řadovém domě v patře a bydlíme zde pět let. V bytě se nám opakovaně každý rok v zimě objevuje plíseň v rozích (ale i jinde) na obvodových venkovních zdech a kolem rámu oken. Na jaře jsme objevili plíseň v ložnici za skříní asi do čtvrtiny zdi a dokonce byla i ve skříni a na oblečení. Skříně jsme přestěhovali a zeď je teď volná. V patře je tloušťka obvodových zdí 30 cm, pod námi mají tloušťku 40 cm. Asi tři roky máme nová plastová okna a před dvěmi lety jsme nechali zateplit střechu. Snažíme se větrat, ale neustále je zde vysoká vlhkost (i v létě). Používáme i pohlcovač vlhkosti. Letos na jaře jsme použili bio přípravek založený na mezidruhové parazitaci (houba, která se živí plísněmi), ale již teď se nám v těch místech opět tvoří plíseň. Zdá se nám, že je to rok od roku horší. Prosíme vás tedy o radu. Předem děkujeme.
Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska tepelné izolace (rohy, ostění oken).
Dalším místem častých tepelných mostů a tedy i poklesu povrchové teploty jsou například uložení konstrukce stropů, betonových věnců, překladů, nebo změny materiálu zdiva. Rovněž severní orientace, které více prochládají a nejsou osluněné jsou častější pro výskyt plísní.
Pro účinný zásah vedoucí k odstranění plísně je potřeba pochopit příčinu. Plísně se uchytí v místech povrchu omítky, kde dojde ke kondenzaci vlhkosti (vodní páry) obsažené ve vnitřním vzduchu. Princip kondenzace vodní páry na povrchu vnitřních omítek spočívá v tom, že vlhkost obsažená ve vnitřním teplém vzduchu se sráží na chladném povrchu vnitřních stěn. Teplota na povrchu stěny není v každém místě stejná. Zpravidla vždy v rozích místností je nižší. A v místech tepelných mostů. Pokud je teplota povrchu na omítce nižší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vzduchu, dojde ke kondenzaci. Jedná se o podobný efekt, jako když se orosí nádobí vyjmuté z lednice. K výskytu plísní a kondenzaci dochází v zimním období, kdy venkovní stěna o nedostatečných tepelně izolačních vlastnostech promrzá a naopak teplý vzduch ve vytápěné místnosti obsahuje velké množství vlhkosti. Aby k tomuto jevu nedocházelo, je nutno zvýšit teplotu stěny na vnitřním povrchu. Řešením je zde zvýšení tepelné izolace stěny, tedy provedení dodatečného zateplení.
V daném případě by se jednalo o zateplení celého domu, tedy odstranění všech tepelných mostů, které nyní stav zapříčiňují. Tloušťku izolace a provedení je potřeba navrhnout s ohledem na požadavky příslušných norem (ČSN 73 0540-2). Ta se volí s ohledem na materiál současného zdiva, ale zpravidla v ne menší tloušťce než 14 až 16 cm, na ostění oken 4 cm. Vzhledem ke zhoršování situace bude nutný tento zákrok, doporučuji mít projekt od specialisty na zateplení.
Starší domy nemají z pohledu současných požadavků na tepelný odpor konstrukce a úspory tepla při vytápění požadované vlastnosti. Navíc jsou často měněna u starších domů okna, která jsou těsná a znemožňují dostatečnou výměnu vzduchu. Tím stoupá v interiéru obsah vlhkosti ve vzduchu a tím i teplota rosného bodu.
Protiplísňový nátěr a jiné přípravky jsou dočasné opatření. Plochy omítek napadené plísněmi je nutno velmi důsledně sanovat. Odstranit štuky, někdy i celé omítky. Nové je doporučeno provést sanační, výmalby prodyšné, jen vápnem. Někdy toto k delšímu odstranění plísně postačí. Avšak nábytek u zdi vždy velmi situaci zhoršuje. V těchto místech musí být zeď volná, aby kolem ní mohl proudit vzduch.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
Zavlhnutí stěn a tvorba plísní ve většině případů souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodového zdiva.