Dotaz: Dobrý den!Chtěli bychom svépomocí zbudovat šatní skříně uvnitř bytu v chodbě, ke zdi, která sousedí se schodištěm. V této chodbě je vytápění formou přímotopů. Tato zeď po zbourání původních skříní (50 let staré vestavěné skříně ze dřeva a umakartu) je značně plesnivá. Chtěla bych se zeptat, jak ošetřit zeď a zda mezi nové skříně ze dřeva dát nějakou izolaci, či udělat odvětrávání na schodiště nebo něco jiného, aby se plíseň netvořila. Děkuji za odpověď

Odpověď

Plísně vznikají v místě zvýšené vlhkosti povrchu zdiva. Neuvádíte, na jakou teplotu chodbu vytápíte a zda udržujete teplotu stálou. Sousední schodiště je patrně nevytápěné.

Je-li povrch zdi za skříněmi studený (málo izolující zdivo do chodby), kondenzuje zde vodní pára (jako například na hrnci vyndaném z lednice) a to je prostředí ideální pro rozvoj plísní. Výskyt plísní za nábytkem nebo ve vestavěných skříních je častý, neboť zde vzduch navíc nemůže proudit.
Také může mít vliv nedostatečné větrání (příliš těsná okna) a nedostatečná cirkulace teplého vzduchu při vytápění místností. Obecně však platí, že je potřeba dostatečně objekty větrat a k chladným povrchům konstrukcí nelze nic přistavit. Jistě je možností a doporučením i zvýšení tepelně izolačních vlastností zdi dodatečným zateplením ze strany schodiště, to však bude zřejmě obtížně realizovatelné

Ze strany interiéru je potřeba zajistit účinné provětrávání prostoru za šatní skříní, kterou je nutno odstavit alespoň 6 cm od zdi. Žádné izolace za skříň nevkládat. Plíseň na zdi je nutno důsledně zlikvidovat. Nejlépe je odstranit veškeré napadené omítky i okolní povrchy a znovu nahodit omítkou novou, nejlépe sanační s přísadou proti plísním. Dočasně lze plíseň likvidovat povrchově chemickými prostředky, ale to je málo účinné. Minimálně je nutné odstranit vrstvy maleb a starý štuk. Nové štuky a nátěry by měly pak být výhradně vápenné.

Pokud jde o chemii – Savo nepatří mezi prostředky se stálým účinkem. Při použití jiných přípravků je nutno postupovat v souladu s předpisem výrobce. Nové štuky a nátěry by měly pak být výhradně vápenné a především nepoužívat hlinkové malby nebo tapety. Všechny tyto materiály v sobě zadržují vlhkost. Chemickým ošetřením se však neodstraní příčina, je to pouze dočasné ošetření a pravděpodobně se plísně objeví znovu.
Výrobci a prostředky:
- Bochemie Bohumín – Savo proti plísním, Pregnolit OMB (bochemie@bochemie.cz)
- Qualichem, s.r.o. Mělník – Fungisan, přídavek do nátěrů omítek a zdiva, distributor Konzea Praha (komtes@icom.cz)
- Bios21, s.r.o. – přípravek Biostat

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Kulhavá,
děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice