Vážení přátelé,
po výměně starých dřevěných špaletových oken za plastová,dochází na chodbě (vytápěné jedním radiátorem),ke vzniku plísní na některých místech obvodových zdí u točících chodů do prvního patra.Chodba je vysoká v nevyšším místě odpočívadla cca 2,7 metrů.Obvodové zdi jsou 45 cm silné a nahozené oboustranně cca 5cm maltou.Venkovní zeteplení domu v současné době není.
Děkuji za Váš názor.

Odpověď

Jedná se o velmi častý případ výskytu těchto poruch po výměně oken.

Příčinou je v první řadě malá tepelně izolační schopnost obvodových zdí. To co způsobilo problém je změna vnitřního klimatu na chodbě a schodišti po výměně oken.

Původní špaletová okna neměla těsné spáry mezí rámem a křídlem a tudíž docházelo v prostoru k dostatečné výměně vzduchu. Především v zimním období, kdy sem vnikal studený a suchý vzduch zvenčí a chodba je vytápěná, nedocházelo ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu. Tím se jeho rosný bod udržoval nad teplotou povrchu nejchladnějších míst chodby.

Nová okna mají při zavření prakticky nulovou spárovou průvzdušnost, takže ke vnikání venkovního vzduchu nedochází. Tím došlo ke zvýšení relativní vlhkosti vnitřního vzduchu a zároveň se snížila hodnota jeho rosného bodu pod povrchovou teplotu stěn. Pak dojde k občasné kondenzaci a následně se objeví plísně.

Řešením je vrácení vnitřního mikroklimatu na původní hodnoty teploty a vlhkosti, tedy najít správný režim větrání. Nejlépe je využívat mikroventilaci oken. Potíž bude v tom, plísní se zbavit. Bude nutno opakovaně použít chemii, ale tam, kde již plísně rozbují, tak se drží i když fyzikální podmínky pro jejich vznik pominuly. V nejhorším lze místa přeštukovat a použít reflexní (termoreflexní) nátěr. Lepší variantou je samozřejmě vnější zateplení.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice