Dotaz: Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně podlahového topení. Budeme rekonstruovat starý dům a chtěla bych tam kombinovat topení podlahové (chtěla jsem elektrické topné rohože)a topení klasické s centrálním plynovým kotlem.
topení podlahové jsem chtěla všude tam, kde bude dlažba= v přízemí všude, kromě obývacího pokoje (kuchyň, chodbička a zádveří) a v patře v koupelně. Jinde v pokojích zůstane radiátor.
je dobré kombinovat tyto dva druhy topení (elektrické rohože a radiátor) nebo je lepší si nechat nainstalovat i klasické podlahové topení - trubky. Přijde mi zbytečný si nechat kopat do podlahy, krom toho, že je zrovna v místech kde bude podlahové t. kvalitní a rovné (nevím co to je za materiál, ale máme to i na schodišti, vypadá jako kámen, vzhledem se podobá tmavému "mramoru"- který to samozřejmě není) a také nevím co se stane s nosností stropu, když se v patře v koupelně vykope díra a vsadí se tam trubky. a samozřejmě nevím jak je to finančně rozdílné, zda je výhodnější platit plyn a nebo elektriku, pokud toto topení je bráno spíše jen na přitápění.
A ještě jedna věc, postačí v těchto místnostech jen podlahové topení (v koupelně bude i "žebřík) nebo by tam měl být ponechán radiátor.
můžete mi prosím Vás poradit, co s tím
velice
Vám děkuji
Podlahové topení má oproti klasickým topným tělesům výhody v příznivém rozložení teploty v místnosti, v úspoře místa, možnosti využít jako tepelný zdroj tepelné čerpadlo apod.
Atˇ už použijete elektrické topné rohože v podlaze, nebo teplovodní podlahové topení plynovým kotlem a trubky uložené do podlahy, nevyhnete se vybourání stávajících, patrně betonových podlah, o kterých uvádíte že jsou kvalitní. Protože vybourání stávajících podlah je významným zásahem do konstrukce budovy, musí takovouto možnost posoudit statik.
Kombinace elektrického topení a vytápění klasickým plynovým kotlem je sice možná, ale měl by k ní být závažný důvod. Oba druhy energie umožňují plnou automatiku provozu, tj. zapínání a vypínání topení podle nastaveného programu a udržování nastavené konstantní teploty.
Při instalaci obou systémů by bylo nutno instalovat dvě řídící automatiky a seřídit je tak, aby jedna z nich byla vždy prioritní.
Spotřebu obou druhů energie na vytápění by bylo možno určit výpočtem z tepelné ztráty domu (pokud je známa) a z toho určit i provozní náklady. Rovněž by bylo možno porovnat investiční náklady na pořízení jednotlivých otopných systémů, při čemž, jak uvádíte, by byl v obou případech instalován plynový kotel a elektrické topení by bylo bráno spíše jen jako přitápění. V takovémto případě by elektrické topení pouze zvyšovalo investiční i provozní náklady.
„Žebřík“ v koupelně, napojený na rozvod topné vody z kotle, funguje jako topné těleso. Při jeho dostatečných rozměrech (výkonu), by nebylo nutno osazovat do koupelny ještě další topné těleso. Pokud by byl instalován „žebřík“ s elektrickým vytápěním, bylo by nutno jej zapínat a vypínat podle provozní potřeby, zřejmě ručně. V takovémto případě by byla instalace topného tělesa (např. radiátoru) do koupelny vhodná, aby byla zabezpečena dostatečná vnitřní teplota kdykoliv. „Žebřík“ by pak sloužil pouze k sušení.
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB
Vážená paní Rjaibi,
děkuji Vám za Váš za zájem o naše poradenství a za Váš dotaz na možnost instalace podlahového topení.