Vážení,

prosím Vás o radu při řešení jednoho problému souvisejícího s letošní poněkud katastrofickým začátkem jara, věřím, že obdobný problém řeší v těchto dnech asi více čtenářů. Rodiče mají vesnický domek postavený na začátku století (minulého) zadní stěna je původní (kámen bez izolací). Zadní stěna domu je cca 1 – 1,5 metru pod úrovní terénu. Podlaha je betonová myslím opět bez izolace. Stavební stav tedy nijak zvláštní, ale pro sezoní užívání dostačující. Tedy až do března letošního roku. Zatím se nikdy nestalo, že by dům byl nějak podmáčen až letos 28. března při tání sněhu začala do domu prosakovat voda (zadní stěnou a pravděpodobně i podlahou). Z venku nebylo nic patrného (přítok z polí atd.) jde, alespoň podle mého názoru o hladinu „spodní vody“

Chtěl bych pomoci zodpovědět na otázku co s tím ? Můžete navrhnout, pochopitelně obecná doporučení a návrh možných (pokud možno laciných) opatření. Proto, že v případě „totální“ rekonstrukce by asi byl jednoduší postavit na zahradě dům (chatu) nový.

Děkuji a těším se na odpověď

Odpověď

Dobrý den pane Čechu, děkuji za Váš dotaz.

Pokud se dům nachází v oblasti, která byla letošní zimu postižena výjimečně velkým úhrnem sněhových srážek, je možné, že došlo při jeho tání k situaci, kdy zmrzlé podloží nebylo schopno pojmout zvýšené množství vody. Ta se patrně nahromadila v bývalé výkopové jámě na straně domu zapuštěné do svahu. Pro budoucí užívání stavby je dobré zjistit, jakým způsobem bylo (nebo nebylo) zajištěno odvodnění této části domu. Pokud se na této straně problémy dosud nevyskytovaly, je možné, že nějaké opatření zde při výstavbě učiněno bylo.

Nově zajistit funkci odvodnění na straně domu zapuštěné pod terén znamená udělat poměrně náročné stavební úpravy. Ve svažitém terénu se zpravidla navrhuje obnova nebo zřízení nové odvodňovací drenáže a zajištění ochrany vnějšího líce obvodové zdi vložením vzduchoizolační dutiny. Ta se zpravidla navrhuje s aktivním provětráváním, které je zajištěno jednak přívodem vzduchu do vytvořené mezery v soklové části a jeho odvodem v horní části dutiny, nejlépe do svislého stoupacího potrubí (komínový efekt). Dutina je nejlépe vytvořena například pomocí tzv. IPT desek. Jedná se o desky z tvrdého polyetylénu o stavební výšce cca 60 mm, profilace podobná přepravce na vejce. Desky jsou přiloženy na upravený povrch zdiva pod úrovní terénu a nahoře ukončeny lištou tvaru Z. Systém se dodává jako celek. Technické informace lze získat na www.isotec.cz, a www.karlomix.cz.

Nedílnou součástí systému je však oddrenážování vody v úrovni paty zdiva a její funkční vyvedení do kanalizace nebo na terén po svahu. Drenáže musí být položeny na nepropustný podklad (izolované dno jámy, např. jílem nebo betonovou mazaninou s asfaltovou izolací). Zároveň by měly být podchyceny povrchové vody dobře provedeným rigolem.

S pozdravem Ing. J. Veselý, odborný poradce Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice