Dotaz: POROBETON IFT
Dobrý den. Budu stavit rodinný domek. Rozhodl jsem se použít porobetonovou tvárnici IFT tlouštky 250 (mm). Plánuji zateplit polystyrénem tlouštky 100 (mm). Potřeboval bych poradit jestli to zateplení bude dostatečné? Uvažoval jsem i o zateplení do tlouštky 150 (mm), ale jestli to nebude už zbytečně moc. Topit budu plynem. Silnější polystyrén by měl vliv vytápění. To by se muselo jednat o jiné vytápění ( klimatizace). Ještě jeden dotaz. Jedná se o vnitřní omítky na tvárnice IFT, abych se vyvaroval praskání omítek. Musí být omítky opatřeny armovací sítkou (perlinkou), nebo je ještě nějaký jiný způsob. Děkuji za odpověď.
>
Rozhodl jste se pro vrstvenou konstrukci, kde nosné jádro bude vyzděno z pórobetonové tvárnice IFT. Hlavní tepelně izolační funkci pak převeze následné zateplení. Při volbě tloušťek materiálů je potřeba vyjít z normativních požadavků.
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo z tvárnic nebo cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).
Návrh obvodových konstrukcí a volba tepelných izolací však také závisí na konkrétně navrženém typu domu, tedy jakého stupně energetické úspornosti budovy chceme dosáhnout. U domu nízkoenergetického nebo pasivního se doporučené hodnoty U pohybují v rozmezí 0,15 až 0,10 (W/m2.K).
Ve Vašem případě budeme předpokládat, že součinitel tepelné vodivosti λ pórobetonové tvárnice bude cca 0,12 (W/m.K). Při zateplení tohoto zdiva tloušťky 25 cm tepelným izolantem na bázi EPS 10 cm bude výsledná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) konstrukce cca 0,23 (W/m2.K). V případě použití 15 cm izolantu na bázi polystyrénu to bude cca 0,18 (W/m2.K). Předpokladem je zde však poměrně lehká a dobře tepelně izolující tvárnice o objemové hmotnosti do 500 kg/m3. Toto zdivo bude mít menší tepelně akumulační schopnost a horší akustické vlastnosti.
Obvyklejším řešením při volbě zdiva se zateplením je z ekonomických důvodů co nejtenčí nosná zeď – zpravidla o tl. do 20 cm a přidává se na tepelné izolaci (16 a více cm). Jako nosné jádro se používají hmotnější tvarovky. Výhodnější je to z hlediska akumulace tepla v těžké stěně, ale i z akustických důvodů.
Pokud tedy použijete jako nosnou zeď tvarovku o objemové hmotnosti kolem 2000 kg/m3 a tloušťce 20 cm, kde bude součinitel tepelné vodivosti λ cca 0,75 (W/m.K), pak bude nutno počítat se zateplením minimálně 16 cm EPS. Výsledný součinitel prostupu tepla U (W/m2.K) konstrukce bude cca 0,24 (W/m2.K).
Pro dosažení dobrých energetických vlastností domu jako celku nezávisí jen na obvodových stěnách. Je nutno splnit doporučené (tedy ty přísnější) hodnoty tepelné izolace i u ostatních konstrukcí tak, jak doporučuje norma. To znamená do podkroví nebo střechy vložit alespoň 26 až 30 cm tepelné izolace, do podlah kolem 12 cm, v případě podlahového topení i více, použít okna s U pod 1,1 W/m2.K, odizolovat nevytápěné místnosti uvnitř domu, správně orientovat dům ke světovým stranám apod.
Pokud jde o použití armovací síťky – například výrobce tvárnic Ytong doporučuje na vnitřní povrchové úpravy vápenno-sádrové nebo sádrové omítky. Při použití tenkovrstvé omítky na vylehčené tvárnice (které jsou poměrně nasákavé a mají i větší objemové změny) je lepší udělat vyztužení tkaninou.
Dobrý den pane Gašpárku, děkuji za Váš dotaz.