Dobrý den. Na sousedním pozemku má v plánu majitel (fara a kostel) vybudovat zpevněnou parkovací plochu (úprava povrchu štěrkodrť). Jedná se o svažitý pozemek který umístěn nad naším pozemkem se spádem 5 -10% směrem k našemu pozemku na kterém je rodinný dům a zahrada. Voda již nyní v případě silných dešťů stéká až k našemu domu a podmáčí jej. Parkovací plochy tuto situaci nezlepší, protože dešťová a ani společná kanalizace není na komunikaci ke které bude parkoviště připojeno k dispozici. Co potřebuje stavebník k stavbě takové parkovací plochy pro cca 15-20 osobních automobilů podniknou (mám na mysli na povolení stavebního úřadu) aby stavbu mohl realizovat (územní rozhodnutí, územní souhlas? Potřebuje k tomu náš souhlas jako souseda pozemku a účastníka řízení? Potřebuje hlukovou studii? Parkoviště bude sloužit farníkům pro parkování aut při každodenních bohoslužbách 1 - 2 x za den. Odvodnění parkovacích ploch tak aby srážková voda netekla na náš pozemek? Děkuji za odpověď.


Odpověď

Nejde v žádném případě o drobnou stavbu. Tudíž musí proběhnout stavební řízení, kdy budete účastníkem řízení. Stavební řízení vyžaduje projektovou dokumentaci a vyjádření (závazná stanoviska ….) dotčených orgánů státní správy . Životní prostředí musí posoudit řešení likvidace dešťových vod a splachových vod, případně vynětí plochy ze ZPF… KHS pak hlukovou zátěž. Od fary bych očekával, že vám rozpracovanou projektovou dokumentaci donesou dopředu ke konzultaci.

Ale určitě neuděláte chybu, když mailem pošlete dotaz na váš stavební úřad, zda tam již nějaká žádost není podaná a dopředu ve třech bodech vyjmenujete problematiku z hlediska vašich sousedských dopadů.

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování