Dobrý den, vlastním pozemek určený k zástavbě, ale asi přes 3/4 pozemku je záplavové území, konkrétně 100letá voda. Co jsem zjišťoval, tak pokud se tam nenachází také aktivní záplavová zóna (což nenachází), stavba RD by neměla být problém (samozřejmě mě neminou nějaké podmínky atd.) Jde mi o to, že ze stavebního úřadu mi volali, že mi stavbu nebudou moci povolit vůbec právě kvůli záplavové oblasti. Tak bych chtěl vědět, jaké mám možnosti. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem, Ondřej Šrejber


Fotky


Odpověď

No, důležité je, jak je to ve vašem územním plánu. Územní plán = veřejný zájem. Přitom územní plán může mít plochu záplavového území v „zelené ploše“ a tam už opravdu dům nepostavíte. Pokud váš pozemek je v územním plánu celý zahrnut do návrhové ploch pro bydlení (či nějaké smíšené plochy) je potřeba prozkoumat ještě oddíl „Limity v území“, protože tam může v textu být uvedeno, že stavba nesmí zasáhnout do záplavového území (biokoridoru či biocentra) a to je třeba jen čárkovaně v UP vyznačeno a obyčejný člověk si toho vůbec nevšimne.

Tohle to ale jako laik nemůžete celé sám prozkoumat. Vzal bych mapku a šel se zeptat na úřad územního plánování (tedy ne na stavební úřad). Úřady územního plánování jsou u tzv. trojkových obcí (bývalé okresy) a někdy jsou jako samostatné oddělení ruku v ruce stavebnímu úřadu.

Teprve když vám na úřadu územního plánu potvrdí, že z jejich pohledu je možné stavbu umístit, začne vám boj s těmi ostatními dotčenými orgány státní správy. A to bude povodí vašeho toku (např. Povodí Horní Vltavy s.p.) a odbor životního prostředí kam spadáte. U nás většinou povodí souhlasí s umístěním stavby v neaktivní zóně záplavového území…. Ale ještě jedna věc – je nakonec potřeba kontaktovat pojišťovnu a zjistit, zda vám nakonec dům vůbec pojistí. Postavit dům za 5 miliónů a pak se dozvědět, že vám jej nepojistí taky není nejlepší překvápko.

Dále teoreticky i záplavové území může být z minulosti stanoveno chybně, či nepřesně. Správci toků některé části z vlastního podnětu nechávají přehodnocovat. Když se toto podaří (pakliže byste tento proces vyvolal sám), je to úspěch, ale musí se to dostat opravené zpětně do vašeho územního plánu. To je proces na roky.

Ale budete se divit, jeden kuchař, který velice dobře vařil, to nevzdal a v roce 2010 vyvolal změnu záplavového území potoka v našem městě. Dotčené orgány mu daly za pravdu a v roce 2014 se mu podařilo docílit změny územního plánu. Dneska už má dům dokončený s vyhlídkou do krásné potoční nivy s kačenkami a čápem…. Je to o nesmírné vytrvalosti a samostudiu různých předpisů a asi mu pomohlo i to jeho vaření ….

Ing. Bohumil Krejčí

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování