Sousedské spory
Dobrý den,máme sousedské spory o moji zeď, která je hranicí mezi pozemky.Soused se bez mého vědomí pustil do úpravy této zdi (je z pískovců, tak přiznal kameny a upravil jí). A k této zdi někdy v roce 2005 a 2006 přistavil dva betonové přístřešky na dřevo a pro psa (cca 10 cm od zdi).Na to jsme mu také nedali souhlas a ani to nenahlásil stavebnímu úřadu. Dnes z důvodu zborcení části zdi chci tuto zeď (38 m dlouhá a cca 3 m vysoká pískovcová) zbourat a udělat novou ve stejné výšce a délce (z plých okrasných betonových panelů).Soused se odvolal k mému ohlášení na SÚ a ten mi nechce povolit zbourat celou zeď.Povolil tedy pouze tu část, která je jasně nestabilní.Mohu tedy zeď zbourat, abych sjednotila vzhled? Dle statického posudku ta sporná část vyhovuje.A problémem je ještě podmínka při stavebním řízení, kdy soused chtěl tuto zeď zachovat. Tehdy jsme s tím souhlasili, ale nyní by jsme byli touto podmínkou dosti obráni o svá práva.Prosím poraďte na co mám právo a jak docílit sjednocení vizáže má zdi. Děkuji
Vážená paní, K vašemu dotazu uvádím následující: Pokud Vám stavební úřad svým rozhodnutím nepovolil zbourat celou zeď, ale…
Zamokření pozemku
Dobrý den,
zastupitelstvo naší obce vyoralo na základě rozhodnutí jejich Stavební komise hlubokou brázdu, která má svádět dešťovou vodu, tato brázda ústí volně v krajině na pozemku, který se nachází nad naším zastavěným pozemkem, chybí jakýkoli svod vody do kanalizace či odpadního roštu. Nacházíme se v oblasti, kde je velký problém s odtokem vody při přívalových deštích a tání sněhu. Tímto zásahem bude na náš pozemek přitékat obrovské množství vody. Kdo nám uhradí případnou vzniklou škodu na našem majetku? Kdo je zodpovědnou osobou? (starostka obce nebo předseda Stavební komise). Může takovýto uměle provedený odtok vody ústit volně v krajině? Na které orgány se máme obrátit?
Děkuji.
Dobrý den, Základním ustanovením pro řešení této problematiky je ustanovení § 127 občanského zákoníku, které stanoví,…
Stavba bazénu
Dobrý den, postavili jsme si na chatě bazén o prům. 6,8m s betonovou deskou - podlahou, což se vejdeme do 40m. Již od začátku byl problém se sousedkou, že nám stavbu nepovolí. Po delším jednání a dohadování se zjistilo, že je bazén z části na jejím pozemku ( nevědomky- z naší strany, ona o tom prý věděla, ale neinformovala nás o tom ). Pozemek jsme chtěli od ní vykoupit, chtěla od nás 1 000,- Kč/m. Což jsme zamítli, stavební úřad nám nařídil stavbu odstranit. Bazén jsme ,,posunuli", nyní nás stavební úřad donutil k podpisu, že jsme bazén ,,odstranili" a opět postavili bez povolení. Nyní nám hrozí pokutou až 2 000 000,-Kč a že musíme mít dodatečné stavební povolení ( prý už nestačí jen územní rozhodnutí),chtějí i plánek bazénu od autorizovaného projektanta-má na to stavební úřad právo, když od sousedních chatařů stačí jen rukou namalovaný plánek( nemusejí mít autorizovaný). Prosím o radu a předem moc děkuji.
Dobrý den, Dle našeho názoru jste v limitech ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) bodu 5)stavebního zákona, které stanoví, že stavební…
Odstup od hranice pozemku
Dobrý den, prosím radu ohledně odstupu stavby (přístřešek na dřevo) od hranice. Soused nechce dát souhlas ke stavbě i když on sám má 60cm od plotu vlastní kůlnu ve stejném místě. Trvá na odstupu dvou metrů naší stavby od plotu, pro nás posun celé stavby takto není dispozičně možný - existuje vyjímka kdy lze postavit tento přístřešek bez souhlasu souseda s plánovaným odstupem jednoho metru od hranice?
Dobrý den, předpokládáme, že Vámi plánovaná kůlna bude stavbou dle ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) bod 1 stavebního zákona tj.…
Povinné ručení
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu.Otec moji slečny z důvodu mozkové mrtvice ztratil svéprávnost, jako jeho opatrovník a plnou moc na jeho záležitosti a majetek získala jeho žena a to soudním rozhodnutím. A můj dotaz je, když je na jmého otce, který není svéprávný, napsáno povinné ručení na osobní automobil, zda toto povinné ručení je stále platné nebo se musí převést na jeho opatrovníka? Máme totiž obavu, kdyby tímto vozidlem byla způsobena škoda na jiném vozidle, aby tuto škodu hradila pojišťovna z povinného ručení.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď
S přáním pěkného dne
Jaroslav Smolík
Vážený pane Smolíku, k Vašemu dotazu uvádím následující: pokud bylo povinné ručení na osobní automobil sjednáno otcem Vaší…
Ocelová hala
Dobrý den,
bydlíme na vesnici. V souvislé zástavbě jsou 2 rodinné domy, potom má soused ocelovou halu a opět rodinný dům. Nyní chce soused halu zbourat a postavit novou, ale dvakrát tak velikou. Rozměrově 48 m dlouhou, 18 m širokou a dvoupatrovou. Tím nám zastíní větší část zahrady, bude zde hluk, větší pohyb osob, směnnost. Můžeme se proti tomu nějak účinně bránit nebo nám stavební úřad řekne, že spľňuje všechny předpoklady a nechá mu halu postavit. ÚP není v obci schválen, ale v konceptu je plocha nazvaná jako smíšená obytná rekreační. Stavba z hlediska architektonického bude vyčnívat nad rodinné domy.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, S Vaším odporem je vhodné započít již v době jednání o novém územním plánu. Tedy konkrétně dle § 52 stavebního zákona…
Hrazení odpadků
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s hrazením poplatků obci za odpad. Vím, že toto řeší Zákon 185/2001 O Odpadech, kde se říká , že se poplatek skládá ze dvou částí 250,- Kč na osobu a pak nejvýše 250,- Kč dle prokazatelných nákladů obce na likvidaci odpadů v minulém roce. Naše obec ale postupuje zcela jinak, dle jejího vyjádření má s každým vlastníkem objektu uzavřenou smlouvu na odvoz odpadu, dle jeho potřeb např. se vyváží popelnice 2x za měsíc a proto i poplatky jsou různé a horní hranice pro fyzickou osobu není stanovena (dle obce prý podle výše uvedeného zákona, ale příslušný § mi nebyli schopni sdělit). Stává se tedy, že my jako obyvatelé panelového domu máme poplatky za opad každý rok jiné, za rok 2010 672,- Kč na osobu. Obec stanovila poplatek za celý objekt na 37 242,- Kč ( odvoz kontejneru 1100 litrů 1x týdně). Toto musíme zaplatit, přestože počet obyvatel se mění - stěhování, úmrtí apod. Postupuje obec správně a dle jakých předpisů. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Stěžejním ustanovením, které danou problematiku řeší je ustanovení § 17 odst. 5 zákona č.185/2001 Sb., o odpadech, který…
Trvalé bydliště
Dobrý den,
potřebovala bych poradit.
Jsem spoluvlastníkem domu patří mi 1/16 stejně jako mým dvěma bratrům a sestře každému z nás 1/16 dohromady tedy vlastníme 1/4.
Pak jsou ještě 3 spoluvlastníci a každý z nich má 1/4.
Chci se zeptat je možné si dát na tuto nemovitost trvalý pobyt a to bez souhlasu spoluvlastníků? pokud ne potřebuji souhlas všech nebo stačí pouze jednoho a musí ten dotyčný vlastnit alespoň 1/4?
Děkuji. M
Samotné přihlášení k trvalému pobytu nemá charakter dispozice s předmětem spoluvlastnictví ani hospodaření se společnou věcí a…
Chybné zaměření
Při zaměření sousedova pozemku, byla část našeho pozemku geodetem zaměřena jako jeho. Jedná se o 35-40 cm asi v dl. 30 m. tak zvané okapné.Tento geodet tuto chybu uznal, ale tvrdí, že s tím nemůže nic dělat. Soused má na části tohoto pozemku postavenu bez stav. povolení garáž, kterou před 3 lety stav.úřad dodatečnou kolaudací uvedl do provozu. Při zaměřování našeho pozemku /přestavba domu/ náš geodet uznal, že tato část pozemku je naše. Prosím o odpověď.Děkuji
Vážená paní Šafránková, K Vašemu dotazu uvádím následující: Podle § 19a odst. 1 katastrálního zákona platí, že "vytyčování…
Zahrazení pozemku
Dobrý den,
měl bych na Vás dotaz.
Vlastním pozemek, který je v katastru zapsán jako trvalý travní porost, přes tento pozemek občas jezdí ostatní majitelé pozemků, ačkoliv se ke svým pozemkům dostanou i přes pozemek který je v katastru zapsán jako ostatní komunikace. Chci vědět jestli mohu zadělat pozemek, který je v katastru zapsán jako trvalý travní porost? Ostatní majitelé se ke svým pozemkům dostanou i nadále.
Děkuji za odpověď.
Koudelka
Dobrý den, jestliže se ostatní majitelé okolních pozemků dostanou ke svým pozemkům i jinou cestou a žádnému z nich nevzniklo například…