Nebytové prostory a nakládání s nimi
Dobrý den, prosím Vás o radu - vyvlastnění nebytových prostor a budování restaurace proti vůli obyvatel domu. Jsem vlastníkem bytu v domě, který je ve správě SBD. V katastru nemovistostí mám spolu s daląími vlastníky zapsán i spoluvlastnický podíl na společných a nebytových prostorách domu. Mezi ně patří i nyní rekonstruovaná prodejna. Prostory současné prodejny údajně byly kdysi podchodem a dosavadní nájemce tento prostor v r.1993 zastavěl a dodnes je má od SBD v nájmu. Jako kompenzaci nákladů na zastavění prostor mu SBD po dobu 10let poskytlo slevu na nájmu. Nyní se chystá SBD tyto prostory vlastníkům "vyvlastnit", údajně chybou v zákoně 72/1994.Tyto prostory údajně neměly být započteny do podílového majetku bytů, jelikoľ nevznikly z podílů druľstevníků při stavbě domu. SBD chce podat ľalobu na neplatnost prohláąení vlastníka a tyto prostory pravděpodobně prodat současnému nájemci. Navíc nájemce nyní provádí rekonstrukci prostor za účelem provozování restarurace-kavárny s kterou nikdo z obyvatel domu nesouhlasí. Stavební úpravy byly povoleny SBD a stavebním úřadem bez souhlasu vlastníků bytů. SBD nespolupracuje s obyvateli domu, odmítá účast na schůzi domu, nepodává vysvětlení o záměru prací, schvaluje nevýhodné nájemní smlouvy bez souhlasu druľstevníků i vlastníků, zpochybňuje moľnost svolání schůze vlastníků jednotek a prohlaąuje ľe dokud nebude stavba dokončena nemůľe v tuto chvíli nic dělat....práce jsou prováděny jiľ od 1/2006, HMG prací není znám, jakékoliv informace mne jako vlastníkovi bytu nechce podat ani SBD ani stavební úřad jelikoľ údajně nejsem účastníkem stavebního řízení. Práce pokračují nadále proti vůli obyvatel a dokonce proti schválené projektové dokumentaci (doąlo k naruąení hlavních nosných panelů bez povolení statika) Prosím dejte mi vědět zda nám v tomto směru umíte pomoc. Děkuji a jsem s pozdravem Martin Beneą, benesmartin@email.cz
Dle podaných informací se jedná o dům s byty, kde vzniklo společenství vlastníků, přičemž správu domu vykonává SBD. Ve věci…
Sousedovic psi
Dotaz: Vlastníme rodinný domek,který sousedí drátěným plotem s koéncovou částí zahrady souseda z vedlejší ulice. Jedná se o velmi rozvětvenou rodinu od dědečka až po pravnoučata, kteří tráví většinu dne na zahradě.Nevíme ani kdo je majitelem nemovitosti.V domě jsou chováni dva velcí psi.V případě že jsme na zahradě psi dorážejí na plot a štěkají -máme obavy aby neprorazili plot.Vzhledem ke špatným sousedským vztahům mají z tohoto chování psů velké potěšení.Prosím o radu jak postupovat .
Bohužel pokud psi pouze štěkají u plotu je těžké tomu zabránit. Pokud by se tak dělo v noci bylo by možné hovořit o rušení nočního…
Odstoupení od smlouvy
Dotaz: dobrý den-ctěl jsem zjistit jestli náhodou nevíte jestli mohu nájemníkovy napsat dopis,že odstupuji od smlouvy ihned z duvodu neplacení.V nájemní smlouvě mám uvedeno ,že pokud včas nedostojí svých platových závazku muže pronajímatel od smlouvy odstoupit ihned.-Jde to? Moc děkuji za předešlé dobré rady. Martin
Pokud si v nájemní smlouvě sjednáte odstoupení od smlouvy o nájmu (předpokládám bytu) z nějakého důvodu a tento je naplněn, pak tohoto…
Vjezd na soukromí pozemek
Dotaz: Koupil jsem spoluvlastnický podíl na třech pozemcích. Specifikace : spoluvlastnický podíl 49/100 na souboru nemovitostí tvořeném: 1.pozemkem parc. č. 2629, ostatní plocha-zeleň o výměře 983 m2 a 2.pozemkem parc. č. 2639/2, ostatní plocha- ostatní komunikace o výměře 1667 m2 a 3. pozemkem parc. č. 2655/4, ostatní plocha – jiná plocha o výměře 1419 m2 zapsaném v katastru nemovitostí na LV č. 2862 pro okres Chomutov, obec Chomutov a kat.ú. Chomutov I u Katastrálního úřadu pro Ústecký kraj, Katastrálního pracoviště Chomutov. Ani na jednom pozemku neváznou žádná věcná břemena ani práva třetích osob(nikdo jiný nemá právo chůze ani vjezdu na tyto pozemky). U pozemku č.2.jsme na základě žádosti a povolení u dopr.inspektorátu a Mú v Chomutově odboru dopravy osadili příjezd značkou zákaz vjezdu(mimo dopravní obsluhy+soukromý pozemek).Řidiči však neustále tento zákaz porušují a komplikují tím vlastní užívání a znemožňují např.úklid na zimu už vidím problém s úklidem sněhu-nemohu si ani tuto službu objednat když nikdy nevím kdo si tam auto postaví s výjimkou zákazníků kteří tam buď stojí jen v určenou dobu,nebo nájemníků se kterými udržujeme aspoň telefonický kontakt. Jednou přivolaná městská policie tvrdila,že na soukromém pozemku nemůžou zasahovat že si to musíme vyřešit vlastními silami. Otázka zní:mám vůbec nějaká práva na svém pozemku? Postačí schválená dopravní značka nebo cedule zákaz vstupu na to abych si mohl nárokovat používat koupený pozemek ke svému účelu? Na koho se mám obrátit a kdo je případně povinen mi v tom pomoci když městská policie tvrdí že zákon nestojí na naší straně? Dále mě zajímá co mám udělat proto,abych se vyhnul tomu,že mi vzniknou nějaká věcná břemena (myslím tím že někdo třeba užívá v dobré víře nějakou část a po 10 letech bude tvrdit že už mu to patří). Martin Dvořák Nám.Dr.Beneše 958 Chomutov Tel.602 84 16 14
Každý řidič je dle zákona o prvozu na pozemních komunikacích povinen řídit se pravidly silničního provozu, tj. mj. i dopravními…
Bytové družstvo
Dotaz: Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu týkajícího se bytového družstva. Právě probíhá zakládání bytového družstva jemuž budou dány k odkupu ( na úvěr ) obecní technologické celky, členy družstva budou současní nájemníci. Na nedávné schůzce bylo nadneseno, že po dvou letech fungování bytového družstva by bala jeho členům, kteří mají dostatečné finanční prostředky, dána možnost odkoupení bytu do osobního vlastnictví. Tito movitější členové by na základě tohoto odkupu založili společnost s ručením omezeným. Existovalo by tedy původní bytové družstvo a z něho vzniklá ( odštěpená ) nová společnost s ručením omezeným. Zajímalo by mne, zda to není protiprávní. Vím, že v zákoně je uvedeno, že bytové družstvo se smí rozdělit pouze zase na bytová družstva, ale nevím jestli se to týká i tohoto případu. V případě, že to provést lze prosím o vyjádření, zda to sebou nese nějaká negativa, především pro ty co zůstanou i nadále členy družstva a pokud ano, tak jaká. Jestliže je takovéto rozdělení družstva protiprávní, existuje nějaká cesta, jak takovéto rozdělení učinit legálně, nebo převedení bytových jednotek do osobního vlastnictví členů družstva je možné teprve až když je splacen celý úvěr ( za celé technologické celky ) a to tedy po cca 25 letech a to i těm, kteří by zaplatili celou částku dříve . Velice děkuji za odpověď, Lucie
Pokud by došlo k prodeji bytů ve vlastnictví bytového družstva do osobního vlastnictví, pak by novými vlastníky těchto bytů byli původní…
Požární ochranné pásmo
Dotaz: dobrý den,prosím o radu Jsem majitelkou domku vyuľívaného k rekreačním účelům. Nový majetel sousedního pozemku chce stavět RD - dřevostavbu jehoľ poľární ochranné pásmo by zasahovalo asi 6m na můj pozemek. Bylo zahájeno sloučené územní a stavební řízení. Zatím mě nikdo nepoľádal o souhlas. Jaký je správný postup, co z této skutečnosti pro mě vyplývá a jaké mám ąance na úspěch, pokud bych s tím nesouhlasila. Děkuji
Požárně nebezpečné pásmo nesmí přesahovat hranici stavebního pozemku. Pokud jste vlastnicí sousedního pozemku, tak jistě budete…
Etážové topení
Dotaz: Etážové topení Dobrý den, obracím se na Vás, jako na poslední instanci. Můj problém se týká vytápění. Bydlím v domě o 12 b.j., které jsou v osobním vlastnictví. V předchozích letech si každý byt vybudoval své etážové plynové topení (původně bylo v domě ústřední topení). Bydlím v posledním podlaží ve štítu pod nezateplenou půdou a můj byt má ze 3 stran venkovní zdi a čtvrtá strana je nevytápěná chodba. S těmito podmínkami jsem však byt kupovala, ale teď se stalo ještě i to, že sousedka bydlící pode mnou přestala v bytě bydlet a tudíž ho i přestala vytápět. Byt nechce prodat ani pronajmout, má zde trvalé bydliště a občas to se sem zajde zkontrolovat, ale netopí, jen v silných mrazech trochu temperovala. Skutečnost, že i byt pode mnou byl ledový, zapříčinila, že jsem se ocitla ze všech stran odříznutá od vytápěného okolí v domě. Í když jsem zvýšeně topila, v bytě byla stále zima- podlahy studené, židle, křesla, postele jako led, ze všech koutů chlad a studený průvan. Byla to marná snaha byt vytopit, protože teplo se jen šířilo do okolních ploch studených zdí. Nakonec mi přišel ještě nedoplatek za plyn 6,5 tis.Kč, takže jsem za topnou sezonu dala 20.650 Kč za plyn, místo předchozích 13-15 tis.Kč. a zároveň jsem platila o 7-5 tis. více, než platili ostatní nájemníci. Ptám se, co dělat. Se sousedkou domluva není. Ta tvrdí, že proto jsme si etážové topení pořizovali, aby si mohl každý topit, jak chce. Právnicky jsme Sdružení vlastníků. Ostatní nájemníky můj problém nezajímá, protože se jich jednak netýká a jednak to není ani dost průkazné. Vyhláška č. 372/2001 Sb. se vztahuje na domy, kde je společné vytápění. Městský úřad ani bytový podnik mi v této věci neporadily, protože se jedná o osobní vlastnictví.Podstoupit občansko-právní řízení je nad moje síly, nemám na to nervy ani peníze- jsem v důchodu. Sousedka bydlí u přítele a byt si nechává pro rezervu. Je jisté, že to tak bude i v nadcházejícím topném období..(a i v dalších letech)....Mám vůbec šanci něco s tím udělat? Existuje nějaká právní norma, která by se dala aplikovat? Cítím se poškozená, protože investuji do tepla, které mi uniká, protože vytápím obvodové zdi někoho jiného, protože když nade mnou je mráz a pode mnou je zima, je v mém bytě průvan...Prosím, poraďte mi, co dělat, pokud je to možné. Děkuji Vám.
Pokud společenství nesouhlasí se zateplením celého domu (zkusila jste to navrhnout na shromáždění, kdy byste vysvětlila nejen svou situaci…
Pronájem nebytového prostoru
V domě, kde jsem spoluvlastníkem - vlastním jednu bytovou jednotku (celkem tři bytové a dvě nebytové) , pronajal jeden ze spoluvlastníků nebytový prostor k provozování spinningu. I když návštěvníci spinningu užívají společné prostory a celkový provoz je dost hlučný, nám tento spoluvlastník vůbec nic neoznámil. Lze se proti tomuto nějak oficiálně ohradit? Je přeci nějaký živnostenský zákon (oficiální provozovna atd.?). Děkuji za odpověď ZV
Pokud jsem z Vašeho dotazu správně pochopila, osoba, která pronajala nebytový prostor, je jeho vlastníkem a spoluvlastníkem společných…
Vjezd do garáže
Dotaz: U domu, který máme možnost koupit, je vjezd do dvou garáží. Jedna z nich je sousedů a ti nejspíš nemají možnost dostat se ke garáži přes svůj pozemek. Parcela, kde je vjezd, je zapsána jako ostatní komunikace a není majetkem sousedů (je majetkem prodávajících), ani na ni nevázne věcné břemeno. Plot je posunut tak, aby se soused do své garáže dostal, tedy částečně i na jeho pozemek. Pokud bychom dům kupovali, chceme "vlastní" garáž zrušit a betonový vjezd zatravnit z důvodu nedostatku zelených ploch. Bylo by to nějak možné? V čem by mohl být problém? Děkuji.
Pokud není zapsáno žádné věcné břemeno, je pouze otázkou dobrých sousedských vztahů to, že soused užívá cizí pozemek jako vjezd.…
Pojem rodinného domu
Dotaz: máme projekt na dům,kde v přízemí jsou prostory pro podnikání a dvě garáže,které patří ke dvou bytům v dalším patře a zádveří a vstup do horního patra.Je to rod.dům nebo ne? A proč.Dle mého je to rod. dům,ale názor stav.úřadu je jiný.Děkuji
Dle vyhlášky č. 137/1998 Sb., o obecných požadavcích na výstavbu se za rodinný dům považuje stavba pro bydlení, která svým stavebním…