Pochozí garáž
Dotaz: Soused si postavil na hranici našich pozemků přístavek (garáž) s rovnou střechou, která měla být pochozí. Jsme proti tomu, protože do oken naší ložnice lze snadno nahlédnout. Mezi přístavkem a naším domem je přibližně 50cm. Lze nějak smluvně ošetřit zamezení používání střechy jako pochozí (terasa) i pro případné budoucí majitele?
Tuto situaci lze řešit zřízením věcného břemene, a to buď ve Váš prospěch (vázaného tudíž na majitele sousední nemovitosti) nebo ve…
Oprava v bytě - okna, dodávka závadné vody
Bydlíme v panelovém domě který má majitele.Platíme nájem,ale majitel s domem nic nedělá takže chátrá.Máme okna v dezolátním stavu.Na veškeré dotazy nereaguje a dělá že se ho to netýká.Že to je naše věc.Je povinen nám je vyměnit?Nebo si je mohu vyměnit sama a neplatit nájem dokud nebude částka uhrazena.A jak je to s vodou není pitná a nyní teče kalná a zapáchá.Je povinen majitel zajistit aby nám z kohoutku tekla pitná nezávadná voda?děkuji předem za odpověď.Mouzarine Věra
Nájemce je povinen oznámit pronajímateli potřebu oprav v bytě - pokud jste tak učinili jen ústně, doporučuji učinit tak pro jistotu ještě…
vliv věcného břemene na cenu nemovitosti
Dotaz: Dobry den. Mam dotaz, zda vecne bremeno ma vliv na cenu nemovitosti a pokud ano, o kolik se cena (cca %) diky vecnemu bremenu snizi. Dekuji
Věcné břemeno má vliv na cenu nemovitosti, neboť představuje omezení, které bude zatěžovat i toho, kdo si nemovitost koupí. Podle druhu a…
Daň za převod členského podílu v družstvu
Dotaz: Dobrý den, mám dotaz ohledně prodeje zděděného družstevního podílu. Manžel zdědil podíl po své matce, ale chce jej prodat a o peníze se rozdělit se svým bratrem. Manželova matka v bytě bydlela víc než 60 let. Pokud manžel podíl prodá, musí platit daň z příjmů nebo může peníze použít na rekonstrukci chalupy, ve které má trvalé bydliště? Podle zákona by měl být členem družstva alespoň 5 let, jestli jsem to dobře pochopila. Potřebou bydlení je míněna pouze koupě bytu nebo jiné nemovitosti nebo také opravy stávajícího bydlení?
V případě převodu členských práv v družstvu je převodce osvobozen od daně z příjmů, jestliže mezi nabytím a převodem uplynula doba…
Darování
Dobrý den, zajímalo by mě jaké dokumenty a doklady jsou nutné u notáře při právním přepisu nemovitosti z jednoho rodinného příslušníka na druhého(Babička x vnučka),co je třeba dále udělat a jaké jsou v tomto případě výdaje(?) Děkuji
Předpokládám, že přepisem nemovitosti míníte darování z babičky na vnučku. Pro tento případ budete potřebovat běžné doklady…
Vytýčení pozemku
Dotaz: Koupili jsme pozemek, na němľ stojí sousedův plot. Chybné umístění plotu je zjevné - v místě, kde podle geometrického plánu měl plot být rovný, náhle a zřetelně vybočuje do naąí parcely tak, ľe na vzdálenějąím konci jiľ odchylka dosahuje 3m. Plot je masivní, dřevěný, s tvárnicovou podezdívkou, na sousedově zahradě se pohybuje velký pes. Před koupí byly hranice naąeho pozemku vytyčeny (parcela se dělila), značení je vąak dost vetché a nemáme k němu ľádnou dokumentaci. V dotyčném místě byla hranice vně plotu označena nízkou ocelovou trubkou (s oranľově nastříkaným vrąkem), kterou soused nyní zavozil pískem (pokud ji vůbec neodstranil), kaľdopádně nám nevěří ľe se jednalo o vytyčení a plot odstranit nehodlá.Doľaduje se nového vytyčení v jeho přítomnosti. V daném místě hodláme brzy začít stavět, proto nemůľeme marnit část soudním sporem. Ráda bych se zeptala 1) Máme nárok chybně postavený plot odstranit? Případně přelézt jeho plot na správné hranici pozemku si postavit plot svůj? (tak abychom si mohli na svém pozemku postavit kapličku na elektřinu a nebyli přitom ľráni psem) 2) Pokud ne, jakým způsobem k tomu souseda přimět? Zejména pokud tvrdí, ľe je přesvědčen, ľe plot je nyní správně (zjevně lľe, diskutabilní hranici plotu postavil zřetelně ledabyleji neľ zbytek, musel s likvidací počítat). 3) Nemáme ľádnou chu» platit nové nákladné vytyčení. Pokud bychom k tomu byli nuceni, je z právního hlediska moľné převést náklady na viníka vzniklé situace, tj. souseda? 4) Jak se postupuje v případě podání formální stíľnosti na stavební úřad, jakým způsobem úřad ověří, kdo má pravdu. Zajistí si sám vytyčení sporné hranice, nebo musí dodat důkazy stěľovatel? A jak se dokáľe, ľe zatlučené kolíky jsou opravdu to značení, zejména pokud je má soused tendenci likvidovat. Postačí fotodokumentace během značení?
Bohužel nejrychlejším řešením asi opravdu bude nechat si hranice pozemku znovu zaměřit a vytýčit (pokud se sousedem není jiná možná…
Věcné břemeno
Dotaz: Věcné břemeno. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s věcným břemenem přístupu na pozemek. Jedná se o pozemek, který je v územním plánu obce vedený jako stavební a momentálně je na něm stavební uzávěra. K pozemku vede jediná příjezdová komunikace, která je v katastru nemovitostí označena jako ostatní komunikace a je ve spoluvlstnictví zhruba 28 subjektů (lidí + obce). Z důvodu velkého počtu spoluvlastníků je nereálné věcné břemenou formou smlouvy. Co by měla obsahovat žádost o zřízení věcného břemena soudní cestou s tím, že by se jednalo ne jen o věcné břemeno přístupu na pozemek ale i o možnost táhnout pod přístupovou cestou inženýrské sítě. Myslíte že je zřízení věcného břemena reálné v obou případech? Ještě bych doplnila, že tato komunikace je v současné době z větší části zarostlá ale je používána pěšími. Na co bych si případně měla dát pozor? Děkuji za odpověď. Klára Polánecká
Bohužel otázky zřízení věcného břemene jsou velmi složité a nelze s určitostí tvrdit, zda soud věcné břemeno zřídí či nikoli.…
Omezení ve stavebním povolení
Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat - v podmínce k souhlasu se stavebním povolením (rep. vyjádření k naší stavbě) si správce přilehlé obecní komunikace stanovil podmínku používání vozidel max. do 6,5 t a že před kolaudací přijdou zkontrolovat stav vozovky a v případě poškození nám bude dáno k náhradě. Na dané komunikaci však není absolutně žádné váhové omezení (tudíž kterýkoliv ze sousedů si může cokoliv přivézt, najet jakýmkoliv nákl.autem (ihned na hranicích našeho pozemku je rozšířený pás, kde se mohou vyhýbat, otáčet apod.) a navíc ve stejné době naší stavby bude probíhat stavba - oprava koryta potoka pro obec, pro kterou bude ze stejné komunikace sjíždět přes část našeho pozemku, který jsme poskytli k dočasnému záboru pro tento účel, těžká technika. Daná firma žádnou takovou podmínku ve stavebním povolení od správce komunikace nemá a přitom se jedná o identické místo. Poradíte prosím jakým způsobem postupovat ? Jaká jsou naše práva ? Nebo musíme jen zatnout zuby a riskovat případné vynucené zaplacení opravy za někoho jiného (bohužel není v našich silách se na stavbě vyskytovat každý den a hlídat i obecní stavbu + pořizovat každý den fotodokumentaci...). Nemluvě o tom, že nám tím neskutečně ztížili a prodražili dopravu materiálu na stavbu. Děkuji mnohokrát předem ! S pozdravem,
Bohužel nepíšete jak staré je Vaše stavební povolení, pokud jsou tam stanoveny požadavky, které jsou nereálné máte možnost se proti…
Nájemní smlouva na dobu určitou
Chtěl jsem se zeptat na dvě věci. Pokud se uzavře smlouva na dobu určitou 1 rok na celý dům, platí zde obecná ustanovení o nájmu uvedená v Obč.z. Mám však dvě nejasnosti a to ohledně nájemní smlouvy na dobu určitou a § 677, 678. 1.Hovoří se zde o výpovědi smlouvy na dobu neurčitou. Platí, ale ustanovení § 677 odstavce 2 i na smlouvu na dobu určitou, pokud v ní výpověď není zmíněna.Tj.mohu dát takto výpověď i u smlouvy na dobu určitou i pokud to v ní není uvedeno? 2.Může se výpovědní lhůta i zkrátit - třeba na 20 dnů. Myslím si, že §678 to umožňuje. Děkuji Vám
Pokud si ve smlouvě o nájmu na dobu určitou nedohodnete jinou výpovědní lhůtu (např. 20 dní), pak činí výpovědní lhůta tři měsíce…
Převod družstevního bytu
Dotaz: Dobrý den. Moji prarodiče se stali v roce 90 členy družstva a byl jim přidělen družstevní byt. Když jsem si prohlížela nájemní smlouvu, zní na jméno mého dědečeka, ale byla podespána babičkou (dědeček byl v té době v nemocnici). Dědeček před dvěma lety zemřel. V dědickém řízení se notářka družstevním bytem nezabývala a stejně tak ani moje rodina. Přesto mi vrtá hlavou, zda nájemní smlouva není těmito "dvěma" jmény znehodnocena. Zároveň, byt byl po dobu 15 let splácen, aby přešel to osobního vlastnictví. Na členské schůzi bylo již před dvěma lety řečeno, že je splacen. Nicméně žádný důkaz, žádná kupní smlouva či něco podobného nikdy nebylo doručeno. Máme něco od držstva žádat? Dále, babička by byt ráda přepsala na mě a mého bratra. Je to možné? A kdo se tímto přepisem zabývá? Přepisuje se podíl a i byt jako takový? Moc Vám děkuji za odpověď!! A doufám,že příliš neobtěžuji! Kučerová Natálie
V případě Vašich prarodičů došlo pravděpodobně k chybě v nájemní smlouvě, protože pokud se stali oba členy bytového družstva, mělo…