Nalezeno 606 dotazů

Ohlášení drobné stavby

Dotaz: Dobrý den. Na stavební úřad jsem podal jedno ohlašení dvou drobných staveb (dva dřevěné montované zahradní přístřešky 3x3,5m, výška 3,5m, vzdálených od sebe 6m)- jako technické zázemí k RD. Stavební úřad mi sdělil, že lze stavbu provést jen na základě stavebního povolení. Je možné, aby stavební úřad tyto drobné stavby sčítal? resp. je tedy nutné podat každou drobnou stavbu samostatně? Jak bych měl nyní postupovat? Je možnost někam se odvolat? Předem moc děkuji za odpověď. fv

Barbora Treppeschová

Stavební zákon říká, že k postavení drobné stavby (tj. stavba do 16 m2) stačí ohlášení. Pokud stavební úřad do 30 dnů ode dne…


Patří stavba po uzavření manželství do SJM?

Dotaz: Mám dotaz. Můj manžel dostal před svatbou darem pozemek se starým domem. Tento pozemek i s tímto domem je zapsán do katastru. Tento starý dům ještě před naší svatbou zboural, ponechal sklep a základy, dodělal předzáklady a začal na jeho místě stavět novou stavbu (nový rodinný dům). Stavební povolení je psané na něj a je uváděn jako vlastník, i když tato nová rozestavěná stavba ani demolice není zapsána v katastru. Po naší svatbě jsme se rozhodli vzít si společně hypotéku a tuto stavbu dostavět. Zajímá mě, jestli když zapíše demolici a tuto novou stavbu do katastru, což je po naší svatbě, jestli mi náleží tato stavba také jako SJM?

Barbora Treppeschová

Více méně jde o to jak bude stavba zapsána do katastru nemovitostí. Pokud bude zapsána jako stavba v SJM, pak bude Vaším společným majetkem.…


Instalace elektrokotle

Dotaz: dobrý den, bydlím v domě, kde je společenství vlastníků a čtyři byty.je tam centrální kotel na tuhá paliva.momentálně firma z půdních prostor dělá nové dva byty a ty budou každý mít vytápění elektrokotlem.já sám uvažuji o stejném druhu vytápění a s firmou jsem se dohodl o předělání na elektrokotel.je potřeba stavební povolení, když dělám upravu ve svém bytě za své peníze a je potřeba vyjádření sousedů-vlastníků?předem děkuji.

Barbora Treppeschová

Bohužel je takto těžko určit, zda instalace elektrokotle zasáhne do bytu takovým způsobem (tj,. budou provedeny stavební úpravy), že by se…


Posunutí hranic pozemku

Dotaz: Dobrý den. Co mohu udělat když soused, který sousedí na konci zahrady a měl u plotu slepice a kachny a veškerý odpad a poskládané trámy atd., tolerovali jsme to vysazením šeříků a udělali jsme si na konci zahrady kompost. Nyní po mnoha letech vše zrušili, ale i nám, neboť si upravili zahradu a zabudovali bazén. Ale nejen, že podřezali již vyrostlé šeříky , nebo't jim stínily a padalo do bazénu listí, ale udělali i nový plot asi o metr až metr a půl si prodloužily svojí zahradu na úkor naší. Protože domek je dědictví po matce, kde jsem ale dříve bydlela a narodila se tak vím kde plot končil, v poslední době jsme tam jezdili několik roků jen v létě. Prý ten plot udělali za své peníze a metr zděný sokl i když tam býval jen drát. a mám jim dát polovinu a těžko jim i dokážu, že to není jejich pozemek. Protože zahrada je úzká a dlouhá se stromy, zjistila jsem to až nyní.

Barbora Treppeschová

Ve Vašem případě bude nejvhodnější nejprve si zajistit od geodetů výkres, kde bude přesně označen posun. Poté pokud soused nebude chtít…


Nekrytý oheň na pozemku

Dotaz: Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda existuje nějaký zákon,popř.příkaz,že nesmím rozdělávat oheň na svém pozemku,když za plotem na sousedově pozemku je postaven seník(uzavřený)a vydálenost ohně od seníku je cca 5m.Dále bych chtěla vědět zda existuje právní předpis,jak daleko může soused stavět od plotu ohraničujícího naše pozemky (něco jako ochranné pásmo).děkuji Mališová.

Barbora Treppeschová

Jako občan máte zjm. povinnost podle zákona o požární ochraně počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru. Pokud tedy usoudíte, že…


Nájem bytu, který je předmětem dědictví

Dobrý den, po smrti manželovi matky před dvěma lety se stali dědici můj manžel a jeho sestra. Jediným předmětem dědictví je družstevní byt. Rozumná dohoda se švagrovou není možná. Rok hradila úhrady za užívání bytu naše rodina, tento rok ho na základě dohody měla hradit švagrová, ale na bytě vzniká dluh, protože nájem nehradí. Pravděpodobně bude muset dojít k soudnímu rozhodnutí. Mám obavy, abych případný vysoký dluh na nájemném nemusela hradit já, protože manžel dlouhodobě nemůže sehnat práci, vlastní příjem tedy nemá. Poradíte mi prosím? Děkuji za váš čas a odpověď.

Barbora Treppeschová

Pokud jste neměli písemnou dohodu o úhradě nájemného za byt, který je předmětem dědictví a toto ještě nebylo rozděleno, pak dluh na…


Kanalizační přípojka

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně vodovodní přípojky, kterou má soused nataženu ca přes 1/3 pozemku po celé šíři. Tento pozemek jsem koupila pro výstavbu RD, nebyla jsem informována ani od původního majitele ani v KS nebylo sepsáno věcné břemeno, není ani vložena do KN. Vzhledem k tomu, kde se přípojka odhadem nachází mi celou situaci podstatně komplikuje,plánovala jsem tam přístavbu a bazén. Opravdu nemůžu trvat na tom, aby si soused přípojku přendal mimo můj pozemek? Byla jsem se zeptat i na úřadě, kde mi bylo sděleno, že to tam prostě bylo dřív … Se sousedy není řeč, nejsou si schopni přípojku najít a hlavně nemají ani zájem. Já tedy můžu donekonečna platit za vyhlednání sítí, pokud tam budu něco hrabat nebo je snad mojí povinností jim přípojku přendat a zřídit na své náklady? Co se stane pokud bych jim přípojku přehrabala? Musím je pustit na svůj pozemek a umožnit jim opravu, tedy pokud by se mě vůbec zeptali, jestli tam můžou vstoupit a opravovat? Oni to berou jako samozřejmost. Měla bych ještě jeden dotaz. Zmiňovaný soused taktéž dělá přestavbu jeho chaty, kde má střešní krytinu eternit. Po dohodě s ním, jsme mu dovolili, že suť a omítky může vyvážet na náš pozemek. On se mi tam ale chystal vyvážet eternit, který obsahuje azbest. Samozřejmě jsem mu to po tom, co jsem se dozvěděla o co se jedná, zakázala, ale pokud by mi to tam opravdu vyvezl můžu se nějak bránit a kolik metrů od zdi mu musím umožnit na opravu střechy, zdí … Nechci si s ním dělat zbytečný problémy, ale už několikrát mě přesvědčil o tom, když mu člověk vyjde vstříc, ve zlém se mi to vrátí a on si vše vyloží podle toho jak se to hodí jemu. Byla bych Vám za odpověď velmi vděčná S přátelským pozdravem Alena Talpová

Barbora Treppeschová

Kanalizační přípojka již není součástí pozemku a jejím vlastníkem je vlastník pozemku nebo stavby jíž přípojka slouží. Pokud tedy…


Reklamace a nová záruční doba

Dotaz: Záruka Dobrý den, reklamoval jsem u stavební firmy popraskanou omítku po celé ploše domku. Reklamace byla uznána. Chtěl bych vědět, jestli v případě, že bude oprava provedena novým nátěrem nebo novou fasádou po celé ploše domku, mám nárok požadovat novou záruční dobu na fasádu v délce uvedené ve smlouvě o dílo.

Barbora Treppeschová

Doba od uplatnění práva do provedení opravy se do záruční doby nezapočítává. Po tuto dobu tudíž záruční doby neplyne. Pokud byl…


Elektrické vedení

Dotaz: Dobrý den. Darem jsem dostal část domu. Druhou část domu vlastní švagr. Podle výpisu z katastru nemovitostí není moje část domu zatížena žádným věcným břemenem. Na mém pozemku je sloup elektrického vedení, odkud vede vedení jak do švagrova části domu, tak jsem si nechal nově vybudovat i samostatné vedení do mojí části domu. Mimo jiné má na mé části domu krabičku s pojistkami. Musím se švagrem sepsat smlouvu o zřízení věcného břemene, pokud on chce i nadále používat stávající elektrické vedení? Nebo musím požádat o odstranění „jeho“elektrického vedení , které vede přes můj pozemek ? Protože tato situace trvá již několit let, můžu po něm požadovat peníze za to že má přívod elektrické energie přes můj pozemek ? Děkuji.

Barbora Treppeschová

Pokud se jedná o sloup elektrického vedení, tak tento je pravděpodobně součástí přenosové soustavy a jako takový je majetkem provozovatele…


Výška stropu

Dobrý den, mám pro změnu problémek s reklamací provedeného stavu bytu stavební firmou. Jedná se o zcela novou výstavbu panelového domu. Reklamovaných závad je sice několik, ale hlavní bodem je kvalita provedených stropů. Na 2 metrech se firma sekla od 0,5 cm do 2 cm. Firma se k těmto skutečnostem vyjadřuje negativně. Oponentura je opřená o několik bodů. Předně tím, že v kupní smlouvě prý není uvedeno, že firma se kvalitativně musí řídit nějakým normativem např. ČSN normou. Musí se tedy prý řídit pouze stavebním zákonem, kde je uvedený prosvit místnosti 2600 mm nikoliv rozměrová odchylka tj. , že vlastně mohu mít na jedné straně místnosti např. těch požadovaných 2600mm a na straně druhé např. 2800 mm a tato skutečnost údajně není reklamovatelná…. Existuje nějaký odkaz v občanském zákoníku, stavebním či jiném předpisu? Jaká je normovaná odchylka vnitřní omítky? Podle mne je 2 cm víc než dost. Další kámen úrazu je tvrzení, že se nejedná o závadu, která se měla ukázat již při převzetí. (Jednotku jsme bohužel bez vad převzali 2. měsíce před podpisem kupní smlouvy – člověk to samozřejmě jako laik hned nepozná - až když tam dá nábytek….). Dle občanského zákoníku by měla být závada zjištěná do 6. měsíců od koupě chápána jako vada, která byla již při převzetí výrobku – je možné toto uplatnit i v tomto případě? Předem mnohokrát děkuji za pomoc. JS

Barbora Treppeschová

Pokud se jedná o světlou výšku, tak její minimální hranici závazně stanoví prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu, a to opravdu na…