Dobrý den,přestavuju starou maštal na dílnu kde na stěnách jsou velké černé mapy od dobytka.....a potřeboval bych se jich zbavit.Otloukl sem to na cihlu a kámen,ale je to i na nich.Ty zdi jsou křivé tak k tomu chci přizdít Porotherm 11,5 CB nebo Ytong abych to vyrovnal,ale na tý zdi budou pověšeny police,tak nevím zda ten Ytong je optimální.Vím že na ten Porotherm existují šrouby s rozpínací matkou,tak bych tam asi použil to,ale MÁM STRACH ABY SE TyY ČERNÉ FLRKY DŘÍV NEBO POZDĚJC NEUKÁZALI I NA NOVÉ PŘIZDÍVCE.Mezi křivou zdí a novou přizdívkou nechám díru asi 5-8 cm pro větrání a dole dám větrací otvor ze vnitř místnosti a nahoře bude větrací otvor v té křivé zdi,který nebude po přizdění přizdívky vidět a který povede ven aby to větralo.
Mohli by ste mi poradit zda se takto zbavím té černoty?
Ještě bych se zeptal na podlahu,nevím zda tam dát IPU nebo Gutta Guttaex,který je levnější.
Předem děkuji za odpověď a přejihezký den.






Odpověď

Řešení s přizdívkou bude vhodnou volbou. Byl by bezpochyby problém nějakým omítkovým systémem zamezit prostupu nečistot a solí ze zdi, i když nějaké takové izolační systémy existují.

Problém je však s vlhkostí kamenného zdiva a jeho zasolením. Pak by se musela použít sanační omítka, ta by však byla bezpochyby brzy znehodnocená namáháním vlhkostí. Byla by i drahá, takže vyzdít novou příčku nebude výrazně dražší opatření.

Přizdívku bude lépe provést z cihelných příčkovek Porotherm. Pórobeton Ytong je materiál více nasákavý a do tohoto prostředí se moc nehodí. Pokud bude přizdívka hodně zatížená policemi, bylo by možné ji stabilizovat kotvami do zadní zdi. Například tyčovinou s nerezovou úpravou (pozink), ale je potřeba zajistit, aby případný kondenzát nestékal po kotvě k nové zdi, ale na druhou stranu. Přizdívka musí být postavena na betonový základek (nemusí být příliš hluboký) a izolována proti vzlínající vlhkosti podložením asfaltovým nebo jiným izolačním pásem. Provětrávat vytvořenou mezeru lze. Sníží se tím ale izolační vlastnosti stěny jako celku. Do exteriéru otevřená dutina bude více prochládat, takže splnění izolačních vlastností bude spíše na vnitřní přizdívce. Ta však velké izolační schopnosti nemá. Pokud bude dílna vytápěná, stojí za zvážení, zda do dutiny nevložit nějakou tepelnou izolaci (polystyrén). Tím by se zvýšila tepelná izolace stěny a byla by menší rizika, že na chladném povrchu přizdívky bude kondenzovat vlhkost obsažená ve vzduchu. Pak by však bylo lepší, nějakých standardním způsobem snížit vlhkost kamenného zdiva. Variantou pak je řešit dutinu jako neprovětrávanou. Na stávající zeď přiložit nopovou fólii (jako separační vrstvu s případným odvětráním otvory do exteriéru) a mezi přizdívku a nopovou fólii vložit polystyrén.

Pokud by stavební úpravy měly být provedeny na 100%, bylo by vhodné provést sanaci spodní stavby, například nějakým systémem provětrávaných podlah a izolačních dutin (jsou popisovány v jiných odpovědích). Stavební záměr je patrně použít nějakou izolaci proti zemní vlhkosti v ploše podlahy. Ta by tedy měla navazovat na izolaci pod přizdívkou. IPA je dostačující. Nevím jaký materiál přesně myslíte názvem Guttaex. Pro ochranu spodní stavby nabízí firma Gutta PE nopové folie Guttabeta. Je možno ji použít na ochranu spodní stavby před zemní vlhkostí obdobně jako IPU.
Pokud bude dílna vytápěná a bude prováděna nová skladba podlahy, doporučuji použít i zde tepelnou izolaci z polystyrénu, alespoň kolem 8 až 10 cm.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den Nuko, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice