Dotaz: Dobrý den. Moji prarodiče se stali v roce 90 členy družstva a byl jim přidělen družstevní byt. Když jsem si prohlížela nájemní smlouvu, zní na jméno mého dědečeka, ale byla podespána babičkou (dědeček byl v té době v nemocnici). Dědeček před dvěma lety zemřel. V dědickém řízení se notářka družstevním bytem nezabývala a stejně tak ani moje rodina. Přesto mi vrtá hlavou, zda nájemní smlouva není těmito "dvěma" jmény znehodnocena. Zároveň, byt byl po dobu 15 let splácen, aby přešel to osobního vlastnictví. Na členské schůzi bylo již před dvěma lety řečeno, že je splacen. Nicméně žádný důkaz, žádná kupní smlouva či něco podobného nikdy nebylo doručeno. Máme něco od držstva žádat?
Dále, babička by byt ráda přepsala na mě a mého bratra. Je to možné? A kdo se tímto přepisem zabývá? Přepisuje se podíl a i byt jako takový?
Moc Vám děkuji za odpověď!! A doufám,že příliš neobtěžuji!
Kučerová Natálie

Odpověď

V případě Vašich prarodičů došlo pravděpodobně k chybě v nájemní smlouvě, protože pokud se stali oba členy bytového družstva, mělo jim vzniknout právo společného nájmu bytu. Nájemní smlouva tudíž měla asi znít na oba. Pokud však zněla na dědečka, pak vzniklo nájemní právo dědečkovi a potažmo i babičce a na tu také přešlo po smrti dědečka na babičku, když jeho podíl v družstvu připadl také jí. Tudíž by měla být napsána nová nájemní smlouva znějící na její jméno, čímž by se odstranily veškeré nedostatky té předchozí. Bohužel pokud neměla babička plnou moc, pak by smlouva byla neplatná. Proto doporučuji uzavřít novou nájemní smlouvu.

To, že byl byt splacen ještě neznamená automatický přechod bytu do Vašeho vlastnictví. Je třeba, aby jako byt ve Vašem vlastnictví byl také zapsán do katastru nemovitostí. Pokud tak není zapsán, pak je třeba, abyste družstvo požádali o převedení bytu do osobního vlastnictví, a to Vám vydalo potvrzení převodu.

pokud budete chtít byt převést ještě před zápisem vlastnického práva k bytu pro Vaši babičku, pak ta na Vás musí převést členský podíl, a to tak, že Vy i Váš bratr budete spoluvlastníky podílu a vznikne Vám společný nájem bytu, který pak bude převeden na Vás oba jako na podílové spoluvlastníky.
S veškerými těmito záležitostmi se obraťte na advokátní kancelář, která dle konikrétnějších informací stanoví nejvhodnější postup vůči družstvu a také připraví veškerou smluvní dokumentaci.

Barbora Treppeschová