Dobrý den, v předchozích dotazech jsem nenašel přesnou odpověď na můj dotaz. Zkusím ho tedy jako nový. Máme pozemek, který je v úp veden jako stavební, Jsme ve fázi, kdy chceme oslovit projektanta k návrhu domu, nicméně dotazem je příjezdová cesta. Sítě jsou na pozemek zavedeny "zadem" přes sousední pozemek. K našemu pozemku a dalším vede "příjezdová cesta" ve vlastnictví města. Ovšem vedená v katastru jako "trvalý travní porost". Cesta se používá roky jako cesta k lesu. Není nijak zpevněná. Sítě v ní nevedou. šířka je cca 8m. Otázkou je jak je to s tím trvalým travním porostem, je to překážka pro stavební povolení nebo ne? Od našeho města je to celkem pasivita (je vlastníkem této cesty). Město žádá vybudovat v podstatě asfaltovou silnici s kompletním podkladem atd.... Má na to právo? Bohužel v novém zákoně jsem nenašel konkrétní parametry příjezdové komunikace ani podmínky určení pozemku z katastru. Předem děkuji za odpověď.


Odpověď

Podívejte, často se lidi ptají na podobné věci. Ale základ je schopnost vašeho projektanta. Ten musí znát předpisy i veškerá úskalí vaší lokality i musí znát myšlení vašeho stavebního úřadu.

Takže váš projektant vám nemůže vyprojektovat za 10 000 Kč rodinný dům a nedořešit právní i faktický příjezd. Především on musí sdělit varianty jak nato. A zde může být příjezd naprosto zásadní věc a nepomůže vám, že pozemek v územním plánu je v návrhové ploše k zastavění. Může se taky stát, že tam kvůli příjezdu a přístupu nepostavíte nikdy.

Pozemek, který není v katastru nemovitostí zapsán jako ostatní plocha – komunikace dle mého názoru není právně komunikací. Takže nemáte zákonnou možnost po něm jezdit. A není váš. Jak z tohoto pozemku lze „udělat“ právně i fyzicky cestu? Buď žádostí o rozhodnutí v pochybnostech (či jiná forma rozhodnutí) z které vyplyne, že faktický stav pozemku a jeho užívání dokazuje, že jde o cestu. Na základě tohoto rozhodnutí by pak došlo k opravě zápisu v katastru nemovitostí. Ale opět , pozemek není váš, takže bez spolupráce s městem to ani nezkusíte.

Další varianta je zajistit projektovou dokumentaci se vším všudy a zajistit vydání stavebního povolení. A opět pozemek není váš, je města.

Takže bez spolupráce s městem se nepohnete kupředu a zrovna tak se nepohnete kupředu, pokud nebudete mít schopného projektanta, který bude volit nejprůchodnější řešení. A pozor v tomto případě město nemá žádnou povinnost vám pomáhat.

A poslední poznámka: podle starého stavebního zákona se dostávaly do střetu vyhlášky pro stavební úřady a pro záchranné složky. Nový stavební zákon podle mne odkazuje na normové předpisy, takže na platné hasičské a dopravní normy. Opět vás tady musí vést projektant.

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování