Dobrý den,
chtěl bych k RD přistavět dvoupokojovou dřevostavbu. Mám hotovou základovou desku a chtěl bych se zeptat, jestli mohu vystavět 50 cm vysokou podezdívku o síle 25 cm a na to pak postavit dřevostavbu. Z exteriéru bych chtěl palubky tl.3cm. Prosím o radu, jestli je důležitá vzduchová kapsa a jaký druh izolace a parozábrany. Popř. postup - skladba stěny směrem z exteriéru.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Detail osazení dřevěné konstrukce na základovou desku je potřeba vyřešit především z ohledem na řešení tepelného mostu a ochrany spodní části dřevostavby před vlhkostí.
Obvodová stěna dřevostavby může být řešena mnoha způsoby a bylo by potřeba specifikovat Vaší představu obvodové konstrukce.

Jednak se mohou použít typová řešení, kterých je na výběr mnoho.
Například systém „Two by Four“ je typové řešení na místě (tesařsky). Montované dřevěné konstrukce domu. Obvodová stěna je pak sloupkové konstrukce, která má izolační výplně na bázi MV, z vnější strany je použit VKZS (vnější kontaktní zateplovaní systém). Celková tloušťka stěny je 30 cm, do skladby se vejde tloušťka tepelné izolace 26 cm, Lze pak dosáhnout součinitele prostupu tepla U = 0,15 (W/m2.K).
Skladba zevnitř je pak: vnitřní obklad sádrokartonovou nebo sádrovláknitou deskou (palubkou) - instalační mezera pro vedení instalací kolem 5 cm vymezená latěmi, která může být vyplněna rovněž tepelnou izolací – fóliová parozábrana – OSB deska – izolační výplň ve sloupkové konstrukci – vnější zaklopení dřevovláknitou deskou – lepený zateplovaní systém na bází MV.
Vytvoření instalační mezery pro vedení instalací na vnitřním líci je velmi výhodné, protože nedochází k prostupům parozábranou, takže je šance vytvořit vzduchotěsnou vrstvu. To je důležité především v případě nuceného větrání s rekuperací.

Jiná typová řešení naleznete například od firmy Isocell, kde se jedná o dvouplášťovou konstrukci z desek na bázi dřeva s prostorem vyplněným izolací na bázi foukané celulózy. Opět je zde směrem do interiéru instalační předstěna (může být z palubek). Typová řešení pro stranu interiéru mají například výrobci sádrokartonu (Rigips, Knauf a další).
I další řešení naleznete na internetu, například systémová řešení Steico nebo Insowool.

Skladbu může navrhnout i jinak projektant, který by měl zároveň řešit i detaily osazení na základ. Podezdívka cca 50 cm je výhodná z hlediska právě ochrany proti vlhkosti u terénu. V úvahu je potřeba vzít statické působení a dostatečný prostor pro tepelnou izolaci podlahy, návaznost této izolace na izolační výplň stěny a případně zateplení soklové části, kde nesmí vzniknout tepelný most.
Z hlediska energetiky je potřeba dále zvolit požadovaný energetický standard stavby s ohledem na požadavky ČSN 73 0540-2. Ta rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novými evropskými směrnicemi. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od tepelného odporu R, kde je to naopak).
Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro vnější stěnu lehkou 0,30 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K), pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,18 až 0,12 (W/m2.K).

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice