Bytový dům do OV
Dotaz: Dobrý den, v roce 2002 jsme odkoupili od magistrátu bytový dům a založili jsme družstvo nájemníků. Nyní bych chtěla svou bytovou jednotku převést do osobního vlastnictví. Chci se zeptat, jak mám postupovat a zda mi v tom může představenstvo nějak bránit. Děkuji Vám za odpověď.
Vážená paní, pane, k vymezení jednotlivé bytové jednotky musíte mít přinejmenší souhlas zmiňovaného představenstva. Ve stanovech,…
Prodej zahrady
Jsem vlastníkem zahrady v Hodějovicích. Chci jí prodat, ale nevím za jakou cenu, když se jedná o ornou půdu.
RE: Prodej zahrady Cena pozemku se odvíjí od toho, jak je pozemek veden v konkrétním územním plánu města. Ve vašem případě v…
Prodej poloviny domu
Vlastním s bratrem každý jednu polovinu domu v Českých Budějovicích. Já bych chtěl svou polovinu prodat, ale protože nemáme s bratrem dobré vztahy, nechci ho o tomto informovat. Mohu svůj podíl prodat ?
Dobrý den, obávám se, že v tomto případě to bez bratra nepůjde. Ze zákona má váš bratr předkupní právo na koupi vaší poloviny a vy…
Prodej domu v Prachaticích
V budoucnu mě čeká prodej domu v Prachaticích, co bych měl udělat nejdřív. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ať již plánujete prodat dům kdekoliv v České republice, je dobré se seznámit s trhem nemovitostí v té které lokalitě. V…
Prodej domu
Prodávám rodinný dům v osobním vlastnictví. Jak mám postupovat při prodeji tohoto domu a co všechno musím vědět při prodeji (jak má vypadat kupně - prodejní smlouva, musí být dům ohodnocený soudním znalcem, z čeho sa platí daň a do kdy...)?
Nejlépe je v počátku dohodnout platební podmínky s kupujícím, neboť když by kupující financoval koupi prostřednictvím úvěru, je nutno…
Pozemek a dům jiných majitelů
Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: V září 2000 získal můj syn stavební povolení na stavbu rodinného domku na vlastním pozemku. V roce 2001 mi pozemek přenechal darovací smlouvou a ve stavbě domu pokračoval teď na mém pozemku. (se synem jsme stavěli dům od počátku s úmyslem, že v něm budu v důchodu bydlet, je v místě odkud pocházím). Dům byl dokončen v létě roku 2003 a hned jsem se do něj nastěhoval, od téhož data jsem měl na své jméno zavedenu elektřinu a zřízen telefon. V domě od té doby bydlím již tři roky stále. Pro nemoc a odchod do invalidního důchodu nastala situace, že nejsem schopen dům užívat a starat se o něj. Přesto, že byl dům dokončen v roce 2003 a od té doby v něm prokazatelně bez přestávky bydlím, kolaudači jsme provedli až nyní, v říjnu 2003. Dům chceme prodat, samozřejmě včetně pozemku. Jak nejlépe eliminovat daň z příjmu? Pokud mi nyní syn dům daruje a já ho prodám, budu od daně z příjmu osvobozen, jelikož jsem v něm 3 roky bydlel, přesto, že nebyl zkolaudován? Z právního hlediska jako laik usuzuji, že bydlení v něm ((prokazatelné) bylo v rozporu s tím, že dům nebyl zkolaudován k trvalému užívíní, přesto ale splňuji podmínku minimálně dvouletého bydlení. Nevím ale, zda se tato doba započítá, když mi syn dům převede darem nyní. Jak se prokazuje bydlení v nemovitosti, není-li současně trvalým bydlištěm? Pokud by syn prodal dům samostatně a já samostatně pozemek, bude bude platit daň z příjmu z rozdílu mezi prodejní cenou a fakturami na materiál a další náklady se stavbou spojené. (teoreticky je pak možné, že zisk bude záporný, případně se vyjde ne z prodejní ceny ale z ceny odhadní. Pak by pozemek a dům byl prodáván zvlášť, neboˇby měl odlišné majitele. S pozdravem zůstává a za odpověď děkuje Vladimír Folprecht Markvartice-Netolice u Sobotky P.S. Pakliže platí následující- Jestliže máte bydliště v prodávaném bytě nebo rodinném domě déle než dva roky bezprostředně před prodejem, je Váš příjem osvobozen od daně z příjmů, aniž byste museli získané prostředky znovu použít na bytové potřeby. Dostal-li bych dům od syna darem a pak jej prodal, domnívám se, že bych podmínku nejméně dvouletého bydlení v prodávané nemovitosti splnil bez ohledu na datum kolaudace. Od roku 2003 mám do tohoto bydliště kromě již zmíněné elektřiny a telefonu také adresovány pojistky na auto a přívěs a veškerou korespondenci.
k Vašemu dotazu se budu vyjadřovat postupně. Bydlení v nezkolaudovaném domě nelze bohužel započítávat do doby užívání nemovitosti. …
Výstavba podnikatelského domu
Dotaz: Dobrý den, před 4 roky jsme si postavili rodinný dům na pozemku který , jsme koupili od obecního úřadu v roce 1998 za 83.70Kč m2 celková parcela byla 726m2. Druh pozemku v té době: louka při řešení problémů se stavbou na vedlejším pozemku (soused chce stavět pneuservis a parkoviště ) nám sousedem bylo zděleno že pozemek který koupil v roce 2003 od obce a je určen k podnikání a dokonce je tak veden i v územním plánu obce. Prý i ta cena pozemku je tak vysoká... S manželem jsme na katastrálním úřadě zjistili že, cena za 1m2 byla 13.60Kč celkem šlo o 1057m2. Druh pozemku je trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond.Pozemek přímo sousedí s tím naším, v roce 1998 šlo vlastně o rozdělení jedné parcely. Je možno aby tento pozemek měl tak nízkou cenu ? Vidíme v tom protekční až korupční jednání zároveň se obáváme toho že v případě povolení podnikatelské budovy dojde ke znehodnocení naší stavby a blaha bydlení. Na důmu máme zástavní právo bankou, která nám poskytla hypotéční úvěr. Zajímalo by nás do jaké míry dům ztratí na hodnotě a jestli je naše nemovitost ještě prodejná v případě povolení podnikatelské stavby.
Dobrý den, druh výstavby na pozemcích obce řeší platný schválený územní plán. Tento je k nahléhnutí ve Vaší obci i na příslušném…