Převod družstevních práv z otce na dceru
Dobrý den, mohli by jste mi zodpovědět otázku. Převod členských práv a povinností § 230 O.Z. z otce na dceru a to bezúplatně. Podléhá to nějaké dani ?
Dobrý den, převod družstevních práv a povinností nepodléhá žádné dani, pokud tam nevzniká daň z příjmu. Ale to předpokládám nebude…
Pozemek a dům jiných majitelů
Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: V září 2000 získal můj syn stavební povolení na stavbu rodinného domku na vlastním pozemku. V roce 2001 mi pozemek přenechal darovací smlouvou a ve stavbě domu pokračoval teď na mém pozemku. (se synem jsme stavěli dům od počátku s úmyslem, že v něm budu v důchodu bydlet, je v místě odkud pocházím). Dům byl dokončen v létě roku 2003 a hned jsem se do něj nastěhoval, od téhož data jsem měl na své jméno zavedenu elektřinu a zřízen telefon. V domě od té doby bydlím již tři roky stále. Pro nemoc a odchod do invalidního důchodu nastala situace, že nejsem schopen dům užívat a starat se o něj. Přesto, že byl dům dokončen v roce 2003 a od té doby v něm prokazatelně bez přestávky bydlím, kolaudači jsme provedli až nyní, v říjnu 2003. Dům chceme prodat, samozřejmě včetně pozemku. Jak nejlépe eliminovat daň z příjmu? Pokud mi nyní syn dům daruje a já ho prodám, budu od daně z příjmu osvobozen, jelikož jsem v něm 3 roky bydlel, přesto, že nebyl zkolaudován? Z právního hlediska jako laik usuzuji, že bydlení v něm ((prokazatelné) bylo v rozporu s tím, že dům nebyl zkolaudován k trvalému užívíní, přesto ale splňuji podmínku minimálně dvouletého bydlení. Nevím ale, zda se tato doba započítá, když mi syn dům převede darem nyní. Jak se prokazuje bydlení v nemovitosti, není-li současně trvalým bydlištěm? Pokud by syn prodal dům samostatně a já samostatně pozemek, bude bude platit daň z příjmu z rozdílu mezi prodejní cenou a fakturami na materiál a další náklady se stavbou spojené. (teoreticky je pak možné, že zisk bude záporný, případně se vyjde ne z prodejní ceny ale z ceny odhadní. Pak by pozemek a dům byl prodáván zvlášť, neboˇby měl odlišné majitele. S pozdravem zůstává a za odpověď děkuje Vladimír Folprecht Markvartice-Netolice u Sobotky P.S. Pakliže platí následující- Jestliže máte bydliště v prodávaném bytě nebo rodinném domě déle než dva roky bezprostředně před prodejem, je Váš příjem osvobozen od daně z příjmů, aniž byste museli získané prostředky znovu použít na bytové potřeby. Dostal-li bych dům od syna darem a pak jej prodal, domnívám se, že bych podmínku nejméně dvouletého bydlení v prodávané nemovitosti splnil bez ohledu na datum kolaudace. Od roku 2003 mám do tohoto bydliště kromě již zmíněné elektřiny a telefonu také adresovány pojistky na auto a přívěs a veškerou korespondenci.
k Vašemu dotazu se budu vyjadřovat postupně. Bydlení v nezkolaudovaném domě nelze bohužel započítávat do doby užívání nemovitosti. …
Výstavba podnikatelského domu
Dotaz: Dobrý den, před 4 roky jsme si postavili rodinný dům na pozemku který , jsme koupili od obecního úřadu v roce 1998 za 83.70Kč m2 celková parcela byla 726m2. Druh pozemku v té době: louka při řešení problémů se stavbou na vedlejším pozemku (soused chce stavět pneuservis a parkoviště ) nám sousedem bylo zděleno že pozemek který koupil v roce 2003 od obce a je určen k podnikání a dokonce je tak veden i v územním plánu obce. Prý i ta cena pozemku je tak vysoká... S manželem jsme na katastrálním úřadě zjistili že, cena za 1m2 byla 13.60Kč celkem šlo o 1057m2. Druh pozemku je trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond.Pozemek přímo sousedí s tím naším, v roce 1998 šlo vlastně o rozdělení jedné parcely. Je možno aby tento pozemek měl tak nízkou cenu ? Vidíme v tom protekční až korupční jednání zároveň se obáváme toho že v případě povolení podnikatelské budovy dojde ke znehodnocení naší stavby a blaha bydlení. Na důmu máme zástavní právo bankou, která nám poskytla hypotéční úvěr. Zajímalo by nás do jaké míry dům ztratí na hodnotě a jestli je naše nemovitost ještě prodejná v případě povolení podnikatelské stavby.
Dobrý den, druh výstavby na pozemcích obce řeší platný schválený územní plán. Tento je k nahléhnutí ve Vaší obci i na příslušném…
Neplacení nájemného
Dotaz: Dobrý den, vlastním družstevní byt 1+1, který pronajímám od 1. září. Nájemné mi nájemník zaplatil jen za září 2006 a říjen ani listopad zaplacen nebyl. Ve smlouvě byla uvedena vratná záloha ve výši jednoho měsíčního nájmu, který činí 6.500,-Kč. Pod různými výmluvami nájemníci neustále oddalovali datum splatnosti dlužné částky. Nyní mají oba vypnutý mobilní telefon a ani jiným způsobem se mě nesnaží kontaktovat. Bohužel od bytu nemám klíč. Prosím, poraďte jak nyní tuto situaci řešit. Nejde mi o to, že příjdu o peníze z nájemného, přeji si je jen co nejrychleji vystěhovat. Mnohokrát děkuji za Vaši radu.
Případ, že nájemník neplatí nájemné není nic neobvyklého. Bohužel. Pokud nejste schopen se s nájemníkem nijak zkontaktovat a domluvit se,…
Pronájem garáže
Dotaz: Dobrý den. Pronajali jsme si garáž na dobu určitou. Vše je v pořádku, jen jsem nespokojená se zabezpečením garáže. Je tam obyčejný zámek. Zajímalo by mě, zda musím investovat do koupi nového zámku já, nebo toto vyžadovat po majiteli garáže. Předem děkuji. H
Pokud jste si již pronajali garáž s tímto zabezpečením, je pozdě něco reklamovat. Je zde na dobré vůli majitele, zda Vám vyhoví či se…
Daň z nemovitosti
Dotaz: DOBRÝ DEN, koupili jsme ted stavební pozemek, musíme už v lednu zaplatit dan z nemovitosti?
Dobrý den, v lednu jste povinni podat daňové přiznání . Doporučuji zajít na finanční úřad s kupní smlouvou. Na podatelně vyzvednout…
Daň z příjmu a převodu
Dotaz: prosím, je citovaná daň z příjmu při prodeji domu něco jiného než daň z převodu nemovitosti? Prodala jsem v r. 2006 dům ve jterém jsem bydlela 15 let. Tentýž rok jsem si koupila byt. Musela jsem zaplatit daň z převodu nemovitosti domu. Existuje osvobození od této daně?
Dobrý den, daň z převodu a příjmu jsou dvě rozdílné daně.Daň z převodu nemovitosti se platí při prodeji vždy - jsou to 3% a…
Rozdělení majetku mezi dcery
Dotaz: Jak nejjednodušeji (a také nejlevnějí) převést dům a byt na mé dvě dcery. Jedné by připadl byt ve městě a druhé rekreační dům na venkově. Uvažovala jsem o darování s věcným břemenem, nebo závěť. Která z těchto variant je levnější z pohledu placení daní? Je možné rozporovat závěť při dědickém řízení? Co je třeba ke zřízení věcného břemene. Platí se něco za zřízení věcného břemene a komu?
V případě darovací daně je ve Vašem případě 1% do 1 mil. odhadní ceny nemovitosti, u ceny 1-2 mil. se jedná o částku 10 000,- kč + 1,3…
Prodej hypotéky
Dotaz: Před rokem jsem si koupila na dům na hypotéku. Z finančních důvodů ji musím prodat. Neměla jsem trvalé bydliště, ani jsem tuto nemovitost nevlastnila déle jak dva roky. Jsem samoživitelka, zaměstnaná a dům byl pojištěn po dobu, kdy jsem ho vlastnila. Co všechno si mohu odpočítat, když jsem prodala nemovitost se ziskem. Děkuji
Dobrý den, prodej nemovitosti zatížené hypotékou je dnes již zcela běžná věc i když ne zcela jednoduchá. V každém případě se…
Zástava pro banku
Dotaz: Dobrý den, je možné u hypotéky na rodinný dům ručit nemovitostí, (živnostenským domem) která je v LV zapsána jako obchod. Nemovitost není vložena do majetku firmy ani není nijak zatížena. Jedná se o soukromý dům v kterém je pouze provozována obchodní činnost. Děkuji
Dobrý den, z dosavadních zlušeností není důvod, aby nebylo možné nemovitost nezastavit. Jde o to, zda bude zástava dostačující. O tomto se…