Dotaz: Reklamace nalepení obkladů bez smlouvy o dílo.
Reklamovali jsme obě koupelny v RD z důvodu uvolnění obkladů.Při odstraňování se zjistilo,že musí sundat nejen asi 8 dlaždic,ale celý komín v 1.koupelně,a celou stěnu v koupelně druhé.Obklady se začali totiž jeden po druhém uvolňovat.Nastal ovšem problém,protože obklady v takovém množství už nemáme,ale ani se už nevyrábí.
Firma se nás snaží přesvědčit,abychom si
vybrali podobné.Co máme dělat?Udělat si z koupelen kýč,nebo podat žalobu a čekat?
Problém by mohl být v tom,že neexistuje ani
smlouvy o dílo,ani předávací protokol,jen doklad o uhrazení a sepsaný reklamační protokol,který jsem vyžadovala,jelikož si firma
mohla udělat čas na opravu až půl roku po
reklamaci.Máme šanci s těmito dokumenty
vyhrát?

Odpověď

Z dotazu vyplývá, že je písemně zachycena alespoň reklamace, jakožto důkaz o včasnosti reklamace (datum), vytýkaných vadách (popis, rozsah vad) a zejména též o tom, co objednatel požaduje (zda žádá odstranění vad či zrušení smlouvy, popř. žádá o slevu z ceny). Zejména tato náležitost reklamace (tedy jaký nárok objednatel uplatňuje) bývá často opomíjena, ač je pro úspěch reklamace nezbytná. V daném případě však již dodavatelská firma zřejmě na reklamaci zareagovala, a proto by alespoň z její reakce mohlo nepřímo vyplývat, jaký požadavek byl uplatněn a jak se k němu dodavatelská firma staví. Rozhodně však chtějte stanovisko objednatele písemně, neboť v případě sporu bude na objednateli, aby tvrzené skutečnosti prokazoval. Je také dobře vědět, že zhotovitel (dodavatel) je povinen reklamaci vyřídit do 30 dnů, jinak má objednatel stejná práva, jako by šlo o neodstranitelné vady (i kdyby odstranitelné byly), tedy zejména právo na zrušení smlouvy ("vrácení peněz"). V tomto směru by pak ale případná absence vyřízení reklamace v písemné formě (viz výše) mohla být spíše ku prospěchu reklamujícího (objednatele).

Uplaňování práv z odpovědnosti za vady (reklamace) bývá spojeno s řadou obtíží nejen při právním posuzování, ale i při prokazování rozhodných skutečností. Bude proto nanejvýš vhodné, aby se tazatel nejprve poradil o věci s advokátem a v případě, že se rozhodne pokračovat v uplatňování svých práv, udělil advokátovi plnou moc ke svému zastupování.

JUDr. Bedřich Benek