Dotaz: opravaProsím o radu při rekonstrukci domu.Chtěl bych na půdě instalovat na krovy izolaci /cca 25mm vaty/profily ,sádrokarton ,plocha 130 m/2.Krov pyramida 9*9 výška 6m,vodorovné trámy15*8,stojny 20*20,pobyté prkny 19mm a krytina šindel/IPA/.Skladba stropu 16mm traverzy,1500mm od sebe, betonové překlady , cca 40mm škváry 40mm betonu. A stojny stropu nejsou vždy na příčce ale jsou pod nimy 2m dlouhé fošny. Děkuji za odpověď .Kozumplík Ivo
Z popisu střechy a stropní konstrukce domu si nejsem jist, zda izolaci hodláte položit na podlahu půdy, nebo uvažujete o půdní vestavbě a chcete zateplit podkroví.
Pokud by se jednalo o první variantu, bude zde nejlepším řešením položení izolace na stávající podlahu půdy. Jako izolaci je nutné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny. (Orsil, Rockwool) volně položené na podlahu půdy. Vhodné nejsou materiály s vyšším difuzním odporem (polystyren). Skladba se nesmí shora uzavírat jakoukoli folií, která by působila jako parozábrana a došlo by ke kondenzaci v izolaci – vodním parám z interiéru, které prochází stropem, je nutno umožnit volný odchod, nutno zajistit též větrání půdy. Následně je pak možno tuto izolaci, obzvláště pokud bude z desek minerální vlny, z podlahy zvednout a použít na zateplení mezi krokve, pokud v budoucnu dojde k realizaci půdní vestavby.V případě požadavku pochozí podlahy pro využití půdy, lze provést jednoduchý dřevěný roznášecí rošt z prken nad izolaci – prkna volně na sraz, s mezerami pro odvětrání izolace.
Návrh tloušťky tepelné izolace vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K). Do celkové hodnoty se započítávají i další vrstvy skladby stropu, ty však ve Vašem případě příliš neizolují, neboť se jedná převážně o betonovou konstrukci, pouze s malou vrstvou škváry 4 cm.
Pro splnění hodnot dle současné platné normy lze orientačně počítat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl. 14 až 16 cm pro dosažení požadované hodnoty dle ČSN a 22 – 24 cm pro doporučenou hodnotu. Rozhodně bych ale nebránil i větší vrstvě.
Pokud je řeč o zateplení podkroví, pak jsou hodnoty součinitele U pro střechu šikmou do 45° - požadovaná hodnota U 0,25 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,16 (W/m2.K), tedy o něco přísnější požadavky. Do celkové hodnoty se započítávají i další vrstvy skladby střešního pláště, jako sádrokarton, bednění apod. Orientačně lze však určit, že potřebná tloušťka izolace bude minimálně 22 cm, doporučení se blíží 30 cm. Nad 30 cm jsou to tloušťky, které se velmi osvědčují i proti letnímu přehřívání podkroví. Vždy musí izolace proběhnout i souvisle pod krokvemi, neboť vliv krokví znamená určitý tepelný most. Skladba musí mít rovněž kvalitně provedenou parozábranu, neboť shora je asfaltovou lepenkou a šindelem hodně difúzně uzavřená. Velkou nevýhodou rovněž je, že zde chybí větraná vrstva s pojistnou izolací z vysoko difúzní folie – to by ale muselo být udělané dvojité bednění oddělené kontralatěmi. Proto bych doporučil skladbu střešního pláště ještě konzultovat přímo na místě s projektantem. Dále by nebylo od věci posoudit statickou únosnost stropu. Vzdálenost traverz je poměrně veliká a zatížení od krovu je zřejmě roznášeno jen fošnami. Při zvětšení zatížení využitím podkroví by mohlo dojít již k přetížení stropu.
Dobrý den pane Kozumplíku, děkuji za Váš dotaz.