Dobry den preji, chci se poradit o nejvhodnejsim postupu. Zakoupila jsem kamennou chalupu, kt. je v zasade obyvatelna ale v rozmezi 5-10 let by se nejake rekonstrukce hodily. Zmeny by se tykaly strechy (zmena krytiny, prodlouzeny nad dilnu, kt.prostorem navazuje na garaz ale uz ne strechou), dvou samostatnych domku na pozemku (byvaly chlev a besidka), ktere by se bud bouraly a stavely nove (jinak) anebo jen prestavely v pubodnim rozmeru; vybudovani sklepu a drevniku; a pak renovace podlah, omitek, a pod. Bylo mi sdeleno, ze nejdriv potrebuji vypracovat studii, ktera popise a vizualizuje zamer zamyslenych zmen a na to pak navazuje projektova dokumentace. Vsechno to obnasi nejake finance, tak bych se chtela ujistit, ze doporucovany postup je spravny. Anebo se zeptam jinak: co vse a v jakem poradi je potreba udelat, aby to bylo dle zakona v poradku. dekuji!


Odpověď

No, podívejte, ptáte se v době neuvěřitelného zmatku na stavebních úřadech. To vám píšu proto, že každý stavební úřad některé věci bude vnímat odlišně. Ale začal bych zápisem v katastru nemovitostí, je potřeba zjistit, zda chalupa není např. památkově chráněná- to se objeví v kolonce omezení vlastnického práva. Tam pak je potřeba vědět, že to bude komplikovanější na projednávání.

Ale začal bych naprosto laicky: nafotil bych chalupu včetně chléva a besídky a přímo do těch fotografií lihovou fixkou zakreslil obrys změn objektu. Jde o to aby na první pohled bylo vidět, zda někde prodloužíte střechu nebo někde objekt ubouráte, či zda byste plánovali nová střešní okna případně vikýře. A právě přímo nad takovýmito fotografiemi si líp představíte svůj záměr. Moje zkušenost je taková, že lidi kolikrát velice obtížně definují, co vlastně chtějí. A právě tužka v ruce jim hrozně pomůže….

A s touto kresbou (chcete-li objemovou studií) bych šel konzultovat na váš stavební úřad. Oni musí váš záměr posoudit i z hlediska vašeho územního plánu, kde mohou být různá omezení. Udělejte si z tohoto konzultování poznámky. Teprve potom se musíte rozhodnout, kdy oslovíte profesionála projektanta. Toho už budete platit, samozřejmě.

V nouzi se dá vaše představa poslat na stavební úřad i mailem, nebo zcela oficiálně přes portál stavebníka s žádostí o předběžnou informaci stavebního úřadu.

Podle nového stavebního zákona nakonec při všech větších úpravách chalupy, kde dochází k zásahu do nosných konstrukcí, skončíte ve stavebním řízení se vším všudy, včetně elektronické žádosti a projektové dokumentace - ovšem i toto se má novou úpravou stavebního zákona částečně vrátit a detaily dnes nevíme.

Zde je třeba poznamenat, že i nový zákon umožňuje provádět udržovací práce „bez ničeho“, ale nesmí jít o památkově chráněný objekt. Takže výměna krytiny, oprava komínů, výměna oken dveří, podlah, všech instalací…. nevyžaduje „nic“. Ovšem např. nové vikýře, nová okna, nová střešní okna, výměna krokví, vaznic … už vyžaduje stavební povolení.

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování