Dobrá den plánujeme rekonstrukci malé chaty. Současná zastavěná plocha 36 m2 Plánovaná úprava nezahrnuje zvětšení současné zastavěné plochy chatou. Plánovaná úprava zahrnuje úpravu terénu - vydláždění plochy zámkovou dlažbou ve velikosti 60 m2. Součástí této vydlážděné plochy bude i pergola o velikosti 20 m2. Zastavěná plocha tedy v budoucnu celkem chata + vydlážděná plocha = 96 m2. Hydrogeologický průzkum proveden, ten stanovuje pro odvod srážkové vody zajistit vsakovací jímku o velikosti délka 3m, šířka1m, hloubka 2,5 - 3m. Plocha pozemku na které stavba stojí 780m2. Vyhláška říká mimo jiné: § 21 (3) Vsakování dešťových vod na pozemcích staveb pro bydlení je splněno [§ 20 odst. 5 písm. c)], jestliže poměr výměry části pozemku schopné vsakování dešťové vody k celkové výměře pozemku činí v případě a) samostatně stojícího rodinného domu a stavby pro rodinnou rekreaci nejméně 0,4, b) řadového rodinného domu a bytového domu 0,3. Chápu to správně že nemusím zajišťovat vsak srážkové vody protože poměr výměry pozemku schopné vsakování dešťové vody (684m2) k celkové výměře pozemku bude 0,87? Děkuji za čas Čestmír
Naprosto špatně položený dotaz. Tak za 1. je třeba nastudovat váš územní plán. Řada územních plánů právě u rekreačních objektů omezuje velikost zastavěné plochy - třeba na maximálně 36 m2. To pak k takto velké chatě nepřistavíte nic ani pergolu. Na internetu si vyhledejte, jak se počítá zastavěná plocha staveb – tam je názorně na obrázcích ukázáno, jak je to u pergol….
Ještě je třeba posoudit, zda by šlo opravdu o přístavbu. Přístavba je chápána jako prostor komunikačně propojený s hlavním objektem – tedy jestli tam jsou dveře. Pokud by pergola byla jen „nalepená“ na chatu a chodilo se do ní jen zvenku, nejednalo by se o přístavbu, ale o samostatnou stavbu a tam platí jiné posouzení. Jenže opět se musí začít na územním plánu.
Když od úřadu územního plánování budete mít alespoň předběžný souhlas, tak pak je dobré jít na stavební úřad a co se týká vsaku tak na životní prostředí.
Doporučil bych udělat dvě tři fotky, lihovou fixou do nich naskicovat váš záměr. To samé od ruky nakreslit do snímku katastrální mapy a pečlivě bych s tím obešel: úřad územního plánování, životní prostředí a stavební úřad…. Teprve pak bych pokračoval v přípravě stavby dál. Prostě předpisy jsou složité a ve vašem případě se kombinují, takže to che opravdu pětkrát se na vše přímo úřadů vyptat a pak se rozhodnout, jak dál…
A na závěr – to vsakování nechápete úplně správně. Vyhláška sice stanovuje mezní minimální plochy pro vsak, ale vy potřebujete souhlas dotčeného úřadu státní správy (tedy asi MěÚ odbor životního prostředí). Protože když vaše chata bude na skále, tak tam nevsáknete ani litr vody a to i kdybyste % zastavěnosti pozemku splňoval pětkrát… . Proto po vás asi chtějí hydrogeologický průzkum, z kterého je patrno, jak je podloží schopno vsakovat dešťové vody. A teprve závazné stanovisko ŽP bude pro vás v konečné fázi závazné.
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec