Sousedíme se 6 sousedy a samofinancujeme a provádíme výstavbu všech plotů kolem našeho pozemku. (Plot - nízká kamenná zídka + dřevěné tyčky). Nemůžeme se domluvit se sousedy, kteří mají na společné hranici pozemku starý dřevěný plot (délka cca 8 m). Sousedi chtějí jejich starý plot ponechat a navrhují, že oni uskočí o 0,5 m do svého pozemku se svým starým plotem a my musíme udělat to samé - uskočit 0,5 m do našeho pozemku. Vznikl by tak mezi námi prostor \"nikoho\" v šířce 0,5 m a délce 8 m. Navíc máme vývod plynu (přípojku) udělánu právě do těchto míst. Poraďte nám prosím, co v takovém případě dělat a zda je jejich návrh zákonný a my na něj musíme přistoupit. Děkuji vám za rychlou odpověď!
Není příliš vhodným řešením přistoupit na návrh sousedů a vybudovat dva ploty, které budou od sebe vzdáleny 1m a tím budou vytvářet „hluchý“ prostor. Už jen z důvodu údržby tohoto „hluchého“ prostoru. Vaší snahou je pravděpodobně sjednotit oplocení pozemku tak, aby vytvářelo opticky jednotný celek.
Nebudeme spekulovat o zákonnosti či nezákonnosti návrhu sousedů. Není povinností vlastníka si svůj pozemek oplotit. Současně je však jeho právem pozemek oplotit s tím, že plot musí respektovat vlastnická práva k okolním pozemkům. Tím je myšleno realizovat stavbu výlučně na svém pozemku a nezasahovat žádnou z jeho částí na pozemek sousední. Otázkou také je, zda oplocení sousedního pozemku hranici pozemků respektuje. Pokud není se sousedem možná domluva, navštivte příslušný stavební úřad a seznamte jej s problémem. Stavba oplocení je drobnou stavbu, kterou postačí ohlásit stavebnímu úřadu. Stavební úřad však může stanovit, a stavební úřady tento postup volí v případě neshod mezi sousedy, že tato drobná stavba bude projednána ve stavebním řízení. Tímto postupem se sice nevyhnete dohadování se sousedem, ale v případě že Vám bude vydáno stavební povolení na tuto drobnou stavbu, můžete bez obav začít s její realizací.