Dobry den, chceme kompletně rekonstruovat starší dům ovšem se zásahem do nosných zdí. Je k tomu potřeba ohlášení nebo stavební povolení? k domu neexistuje žádná dokumentace a my dům zachovame ve tvaru v jakem je nyní? Bourání domu neni možné, protože dle územního rozhodnutí je potřeba pozemek alespoň 600 metru a to my nemame, proto jdeme cestou rekonstrukce se zásahem do nosných zdi. Dekuji
Takže opakuji: když dům zbourám, tak právně zanikne a novostavba na jeho místě podléhá mimo jiné vydání závazného stanoviska z hlediska územního plánu (§6 odst.1 písm. e) ve vazbě na § 96 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. v platném znění). Vydává jej úřad územního plánování. A územní plán pro danou plochu může mít různou regulaci a tam skutečně může být podmínka minimální velkosti stavební parcely. Mnoho lidí potřebuje stavět novostavbu kvůli výši úroků na hypotéce.
Pro stavební úpravy je úroková sazba u většiny bank daleko vyšší. Ale i tento případ může mít několik řešení: např. někdy jde ke stavebnímu pozemku přisloučit zadní zahrada a tím jej zvětšit.
Při stavebních úpravách. Kdy chci, dělat i přístavbu, či jen nástavbu, ale též potřebuji vydání závazného stanoviska úřadu územního plánování. Uzemní plán se dá změnit jen obtížně, trvá to několik let a nikdy není jistota, že navržená změna projde.
Pokud by podmínka 600 m2 stavební parcely byla obsažena v územním rozhodnutí pro celou lokalitu, tak to lze změnit snáz, ale takováto podmínka v územním rozhodnutí by byla zvláštní a nepravděpodobná. Lidi často zaměňují územní plán a územní rozhodnutí. Ovšem netrápil bych se tím to studiem zákona. Tady je nutné zajít s několika fotografiemi na úřad územního plánování a tam konzultovat svůj záměr. Výsledek jednání pak je potřeba sdělit projektantovi, ten dům zaměří a do takto zaměřeného stávajícího stavu začne navrhovat úpravy….. V tomto případě bych opravdu začal takto….
Ing. Bohumil Krejčí