Dobrý den,Můj dotaz se týká zateplení staršího RD.Vlastní/původní/RD byl postaven ve 20-30.tých letech min.století.V 70.tých letech byl rekonstruován a v rámci této rekonstrukce byl zvětšen o přístavbu provedenou v hrubé stavbě z tzv.plynosilikátových tvárnic,které byly z vnější strany obloženy keramickým obkladem.Tepelné prostředí v přistavené části je,zejména v zimním období,značně chladnější než v původní stavbě.Pro zlepšení hodláme proto provést tepelnou izolaci celého RD.Moje otázka je,zda je možné provést tepelnou izolaci/polystyrén,příp.rockwool/ na části přístavby přímo na keramický obklad nebo je třeba před izolováním obklad odstranit?Máme obavu z příp.možné kondenzace vlhkosti mezi izolací a keramikou.Za Vaši odpověď děkuji.M.Sponer.
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.
Vliv dodatečných tepelných izolací použitých na nestejnorodé stěny je vždy nepředvídatelný.
Tepelnou izolaci na keramický obklad by sice bylo možno provést, ale skutečně hrozí nebezpečí kondenzace vodní páry právě na keramickém obkladu, který má rozdílné tepelné vlastnosti od ostatního zdiva a pro vodní páru je prakticky neprostupný. Aby se předešlo neočekávaným následkům, bylo by vhodné keramický obklad odstranit.
Vzhledem k nestejnorodému materiálu stěn by bylo vhodné použít jako izolaci minerální vlnu, která umožní případný prostup vodní páry stěnami. Při volbě tloušťky tepelné izolace je nutno vzít v úvahu rozdílné vlastnosti stávajícího zdiva. Tloušťku izolace by měl stanovit výpočtem projektant na základě místních podmínek. Tepelné vlastnosti obvodových stěn by měly odpovídat ustanovení ČSN 73 0540-2, která požaduje dosažení hodnoty součinitele prostupu tepla 0,38 W/m2.K a doporučuje hodnotu 0,25 W/m2.K. Vzhledem k tomu, že tepelně-izolační vlastnosti se budou uplatňovat po celou dobu životnosti stavby, je vhodné dosáhnout hodnoty co nejnižší.
Ing. Jaroslav Winkler
Energetický poradce ECČB