Dotaz: Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu ohledně skladby podlahy z prostyrenbetonu. Zajímaly by mě především tloušťky vrstev pro podlahu nad trámovým stropem (DOČETL JSEM SE, ŽE MINIMUM JE 7CM VRSTVA PROSTYRENBETONU A PAK NA TO JEŠTĚ ROZNÁŠECÍ VRSTVA Z BETONU). Při rekonstrukci jsem ale omezen výškou stropů v podkroví a starými trámy, proto bych potřeboval lehkou a levnou podlahu do tloušťky maximálně 9cm od deskového záklopu.
Doslech jsem se, žy by postačovalo, kdybych dodržel 7cm vrstvu prostyrenbetonu, ale místo roznášecí vrstvy betonu použiju jen stěrku, která mi zabrání aby se prostyrenbeton neodíral, že ten prostyrenbeton je sám o sobě dostatečně nosný.

dosavadní podlaha:
- trámy 15x15cm, 1m rozteč
- deskový záklop (2,5cm)
- heraklitové desky (3cm)
- betonový potěr 2cm bez armování
- dřevotřískové desky bez perodrážky
- pvc, koberce

mnou předpokládaná nová podlaha:

- trámy 15x15cm, 1m rozteč ... staré, budou zachovány
- deskový záklop (2,5cm) ... starý, bude zachován
- fólie proti vodě
- prostyren beton 7cm (JAKOU SMĚS ??? , ZVÝŠÍ ARMOVÁNÍ Z KARI SÍTĚ JEHO PEVNOST ??? )
- samonivelační stěrka DO 1 CM (NEVÍM ZDA BUDE STAČIT TATO TLLOUŠŤKA A JAKOU STĚRKU
POUŽÍT)
- dlažba 8mm (kuchyň), pvc, koberce

JE MOŽNÉ TAKOVOU SKLADBU POUŽÍT Z HLEDISKA ZATÍŽITELNOSTI, OTĚRU PROSTYRENBETONU, ATD?

Děkuji

Odpověď

Desku na bázi prostyrénbetonu lze provést v různých objemových hmotnostech – od 200 do 900 kg/m3. Tím se pak dosahuje velmi rozdílných pevností v tlaku. Pevnosti v tlaku jsou uvedené v technických podkladech výrobců (např. Thermomur Praha, s.r.o.).

Důvodem použití vylehčeného betonu je zde snaha nepřitížit ne zrovna dostatečně nadimenzovanou stopní konstrukci. Nejzodpovědnější postup v této chvíli by bylo oslovení statika pro posouzení únosnosti a průhybu konstrukce pro plánované varianty zatížení betonovou deskou. Nejde jen o profil a rozteč trámů ale především o jejich rozpon.
Prakticky by se pro podlahu měl použít prostyrénbeton o objemové hmotnosti minimálně 500 až 700 kg/m3 , který má pevnost v tlaku udávanou 0,9 až 1,2 MPa. To by pro položení dlažby a běžné zatížení v obytném prostoru mělo postačovat.
Horší to bude s pevností v ohybu na dřevěném stropu a záklopu. Při průhybech stropu by mohlo dojít k popraskání desky. Pevnost desky bude jistě vylepšena vložením ocelové sítě Kari. Postačit by mohla síť z drátu profilu 5 mm, oka 15/15 cm, uložená při spodním a horním líci, krytí betonem cca 2 cm, tloušťku desky raději 8 cm. Hmotnost 1 m2 desky bude 56 kg, což oproti původnímu stavu neznamená žádné přitížení (stejná plošná hmotnost). Tato řešení v typových podkladech myslím nejsou. Bylo by nutno to staticky posoudit.

Zpevnění povrchu prostyrénbetonu stěrkou je jistě možné, ale pokud by v důsledku průhybu stropní konstrukce mělo dojít k popraskání desky, tenkovrstvá stěrka tomu spíše nezabrání. Vhodnější by však byly stěrky o pevnosti v tlaku 40 MPa, pevností v tahu za ohybu 10 MPa a přídržností 1,5 MPa. To jsou stěrky polymercementové s vyšším podílem redispergovatelného polymerního prášku. V praxi jsou to kvalitnější stěrky označované též jako průmyslové, určené pro větší zatížení.
V koupelně bych doporučil použít hydroizolační stěrku pod dlažbu.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Měrko,
děkuji za Váš dotaz a omlouvám opožděnou odpověď z důvodu velkého zájmu o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice