Dobrý den.
V roce 2010 nám prováděla malá firma výměnu střešní krytiny na rod. domku který má střechu typu jehlanu (sklon cca 30-45°).Dosavadní eternit jsme nahradili šindelem.Letos při mrazech se nám tvoří sněhová námraza na bednění (prknech) mezi krovy a vyčnívající hřebíky jsou obaleny sněhovou námrazou. Tak jsme si mysleli s manželkou že budeme mít klid na stáří a místo toho problém.Můžete mi prosím poradit jak se toho zbavit, nebo co je toho příčinou, případně kam se máme obrátit o radu? Jaroslav
Nová krytina je z asfaltových šindelů položených na bednění, možná ještě s podložkou z asfaltového pásu.
Ta původní z eternitu byla provedena na dehtovou lepenku položenou na sucho (přesahy odvětrávaly) a eternitové šablony položené přes sebe umožnily také lepší odvětrání vlhkosti z prostoru půdy.
Do půdy proniká vlhkost ve formě vodní páry z vytápěného interiéru, kterou je nutno na půdě odvětrat. Odvětrání původně vyhovovalo, možná zde byly i nějaké jiné větrací prvky. Položením nového typu krytiny došlo k utěsnění půdy, nahromaděná vodní pára vede ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu na půdě (chladný vzduch tolik vody nepojme), voda pak kondenzuje v mrazech na chladném vnitřním povrchu bednění.
Řešením bude odvětrání půdního prostoru. Například provedením větracích vikýřů s mřížkami, což je náročnější finančně. Mohou se ale použít i odvětrávací tvarovky nebo systémové prvky krytiny (pokud je daný výrobce má), které odvětrání zajistí.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.