Dobrý den



,v rámci probíhajícího stavebního řízení,vznesla majitelka sousedního pozemku (aktuálně pole,v budoucnu možná stavební parcela,ale to může být v horizontu i několika let, neboť změnu jí úřady nechtějí povolit), námitku a chce,abychom odstranili venkovní jednotku čerpadla voda-vzduch,tak aby izofony nezasahovali na její pozemek. Máme závazné stanovisko hygieny,že vše je v souladu se zákonem a hlučnost nepřesahuje zákonem stanovené normy. Na hranici pozemku nám to vychází okolo 30dB. Může SÚ stěžovatelce vyhovět? Vzhledem k umístění technické místnosti nemáme kam venkovní jednotku přesunout a ani nechceme, neboť neporušujeme zákonem stanovené podmínky.



Děkuji za odpověd.


Odpověď

Vtip je v tom, kdybyste měli již postavený rodinný dům a pouze byste dodělávali tepelné čerpadlo vzduch – voda, tak na toto vůbec nic od stavebního úřadu nepotřebujete. Sousedka by se pouze až po realizaci mohla domáhat žalobou nějaké úpravy a to by určitě neudělala.

Asi váš projektant rodinného domu jednotku navrhl kvůli energetické výhodnosti a tudíž je součástí vašeho projektu a tudíž sousedka byla o něm informovaná. Takže je potřeba si s projektantem sednout a zkusit najít nějaké šalamounské řešení typu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jde o to docílit toho, aby se sousedka do řízení neodvolala. Odvolací proces by se měl sice zkrátit, ale ví dneska někdo, jak to opravdu bude fungovat? Dřív to běžně trvalo 3 roky. A odvolání vůbec nemusí mít racionální podklad (to je přesně váš případ) a přesto se odvolací řízení rozběhne. Prostě vašim nepřítelem je čas a proto bych hledal cestu jak sousedku uklidnit.

Samozřejmě venkovní jednotka se může např. nahradit zemním výměníkem, ale musíte mít dost velký pozemek a stejně b to vyžadovalo změnu projektové dokumentace.

Hodně štěstí.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování