Dobrý den, máme nového souseda. Ten už staví třetí domeček na pozemku, zřejmě bez povolení. Jelikož se nám to nelíbilo, požádali jsme stavební úřad o prošetření. Stavební úřad se k tomu postavil tak, že poradil novému sousedovi, že má požádat o souhlas se stavbou a pokud mu to nepovolíme, pak poradil, že máme na pozemku kůlnu, která tam stojí cca 25 let, bohužel je pouze cca 1 m (možná ani ne) od hranice pozemku, tu nám prý nechají zbourat, právě pokud nevydáme sousedovi souhlas. Vůbec se mi nelíbí takový postup. Souhlasím, že kůlnou jsme se nikdy nezabývali, jelikož původní soused námitky neměl (oni tam mají zděnou kůlnu, my měli dřevěnou původní, která se zbourala a na jejím místě právě před cca 25 lety vznikla tato nová). Je velká cca 5 x 5 m a vysoká cca 7m. Mám možnost udělení výjimky na kůlnu a dodatečné schválení se stavbou i bez souhlasu stávajícího souseda? Původní majitelka (z doby, kdy se stavěla kůlna) mi může podat souhlas, že s tím souhlasila. Děkuji, HV


Odpověď

No to je pěkné nadělení…. Ale co se týká vaší stavby. Stavební úřad, pokud chce k vaší stavbě přistoupit jako ke stavbě nepovolené (černé) tak po 25ti letech by musel prokázat, že povolena nebyla. A to moc nikdy nejde prokázat. Ovšem musíte všude uvádět, že jste doklady ke stavbě nenašli a že určitě to před 25ti lety nějakou formu povolení mělo. Tedy z vaší strany to není černá stavba, ale stavba ke které se nedochovaly doklady. Pokud stavební úřad je důsledný, tak vás vyzve k pořízení pasportu stavby – tedy zkreslení skutečného stavu kolny…
Kdyby byli zlí a opravdu zahájili řízení o odstranění stavby, tak s touto argumentací musíte po čase zvítězit.
Co se týká sousedovic nových domečků a budek, tak nyní si pečlivě přečtěte § 79 odst.2 o) stavebního zákona 183/2006 sb., tam se hovoří o takovýchto stavbách, které nevyžadují „nic“. (stavby do 25 m2 – 2 m od souseda, ale jsou tam i další podmínky).
Nový stavební zákon to pak řeší v kategorii drobných staveb (příloha č. 1 k novému stavebnímu zákonu 283/2021 Sb.) ale je vždy potřeba pročíst celý text, ono je tam vždy ještě něco navíc – posouzení % plochy, která musí zůstat pro vsakování …… To musí posoudit nakonec stavební úřad – nový stavební zákon bude účinný až od 1.7.2024.
Ovšem rada, která vás vůbec nepotěší: bojovat se sousedy nebo se stavebním úřadem je vždy krajní řešení. A i když po několika letech spory vyhrajete, tak možná jste si zkazili leta normální života s klidným bydlením….

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování