Ke společné zdi mezi našimi pozemky přistavěl před několika lety soused s naším souhlasem zděnou uhelnu. Její střecha je vysoká jako společná zeď. Nyní požadal o povolení v rámci rekostrukce svého domu vystavět na střeše uhelny terasu a zároveň vchod do prvního patra domu. Její zděné zábradlí chce navázat na společnou zeď, tedy přímo na hranici pozemku. Chtěli bychom, aby zábradlí posunul alespoň 2 m od hranice, abychom na dosud odděleném dvoře neztratili soukromí. Podle jeho záměru by se obyvatelé jejich domu pohybovali sice na svém pozemku, ale přímo nad námi.

Odpověď

V dnešní době se jedná o poměrně často vznášený dotaz. Většina dnešních stavebníků totiž svými novostavbami a rekonstrukcemi přistupuje až na limity stanovené platnými zákony a předpisy a tím může docházet k jistému omezování. Tak jak je to i ve Vašem případě. Je třeba si uvědomit, že žijete ve městě a v zastavěném území. Pro stavbu souseda by však mělo platit, že: "umístění stavby musí odpovídat urbanistickému a architektonickému charakteru prostředí a požadavkům na zachování pohody bydlení, nesmí být nad přípustnou míru obtěžováno okolí." To je citace stavebního zákona a zároveň opora Vašich námitek na hájení soukromí.
Z dotazu vyplývá, jedná-li se o řadovou zástavbu rodinných domů, či je pouze pouze provedeno zděné oplocení na hranici pozemků. Ve druhém případě se zdá být situace pro Vás jednodušší. Pro stavbu uhelny nebyly a nejsou stanoveny žádné odstupové vzdálenosti, může být tady umístěna na hranici pozemku. V okamžiku, kdy se rekonstrukcí stane součástí rodinného domu, je pro ní jako pro rodinný dům stanovena odstupová vzdálenost od hranice pozemku a činí 2 m.



Jan Krátký