Obracím se na vás s dotazem, týkajícím se vzájemného sousedského soužití. Vlastníme rodinný domek a problémy máme se sousedem na levé straně parcely, kde je náš drátěný plot. Soused vlastní parcelu cca 12 arů, kterou nechal rozpůlit a druhou polovinu věnoval synovi, který zde chce postavit rodinný domek. Jedná se o tyto problémy:
1. Synova parcela není vedena v územním plánu jako stavební.
2. Domek dle předběžné informace chtějí postavit cca 2 m na jih od hranice naší parcely. Máme velké obavy, že nám z velké části zejména na jaře a na podzim zastíní zahradu, v zemi vybudovaný bazén, zimní zahradu a posezení pod pergolou.
3. Bez našeho souhlasu syn zasadil v těsné blízkosti k plotu v délce 12 m vzrostlé tuje ve výšce 2 m, které rovněž z jihu stíní naši zahradu.
4. Kvůli synově stavbě posouvají sousedé cca o 10 m výběh pro slepice včetně kurníku, a to přímo před okna našeho domu (kanceláře, kuchyně a ložnice dcery a vnučky v I. patře domu). Výběh pro slepice je přímo u našeho plotu ve vzdálenosti 0,5 m od našeho domu, není zde žádná mezera, resp.plot, který by výběh odděloval. A to vše opět bez našeho souhlasu, resp. nám to ani neoznámili. Máme obavy ze zápachu ze slepic, který dle dosavadních zkušeností prolínal do naší zahrady a který nám nyní bude bránit ve větrání oken v kuchyni a v ložnici, a to pomíjím hluk, který svým kdákáním slepice brzy po ránu způsobují. Myslíme si, že tímto umístěním výběhu porušují přinejmenším hygienické předpisy.
Je chování sousedů v rozporu se zákonem a s hygienickými předpisy? Mohou obdržet stavební povolení na stavbu RD, který není v ÚP? Nechceme si sousedy úplně znepřátelit, ale jejich chování je přinejmenším bezohledné a značně nám znepříjemní bydlení a pobyt v zahradě. Máme nějakou šanci na obranu?
Jelikož neznáme lokalitu stavby a podrobnosti Vašeho vztahu se sousedy, nemůžeme hodnotit, zda je jejich chování v rozporu se zákonem a hygienickými předpisy. Pozitivní informace pro Vás však je, že u většiny nastíněných problémů máte šanci na obranu. Zachováme řazení odpovědí dle bodů dotazu:
1. Stavební úřad se při umísťování staveb musí řídit jak stavebním zákonem a souvisejícími vyhláškami, tak i územním plánem příslušné obce. Pokud by navržená stavba byla v rozporu s územním plánem obce, neměl by stavební úřad bez schválené změny územního plánu tuto stavbu povolit.
2. V případě, že soused podá žádost o stavební povolení, stavební úřad by Vás měl jako vlastníky sousedního pozemku, jejichž práva mohou být rozhodnutím stavebního úřadu přímo dotčena, zahrnout mezi účastníky řízení. Jako účastníci řízení můžete k navrhované stavbě podávat námitky /například z obavy zastínění pozemku či obytných místností stavby, z obavy o znehodnocení nemovitosti apod./. Pokud by stavební úřad námitkám nevyhověl, máte právo se proti jeho rozhodnutí odvolat k nadřízenému orgánu, kterým je Krajský úřad.
3. Vysazení tují na pozemku neupravuje přímo žádný právní předpis. Pokud problém nevyřešíte domluvou se sousedy, nezbude Vám než věc řešit soudní cestou.
4. Stavbu kurníku nelze přemístit bez ohlášení či stavebního povolení. Pokud jste obtěžováni zápachem či hlukem ze sousedního chovu drůbeže, máte možnost se se stížností obrátit na odbor ochrany životního prostředí /zápach a nepořádek/, na hygienickou stanici /hluk/ a na stavební úřad /prověření legálnosti stavby kurníku/.