Dobrý den



, již půl roku řešíme spor se sousedem. Vše začalo tím, že soused nechtěl dát souhlas s mou stavbou - rekonstrukce domu z důvodu nevyjasněné hranice mezi pozemky. Na zpřesnění hranice jsme se dohodli, geodet provedl upřesnění hranice pozemku vkladem geom. plánu na katastrální úřad (na geometrickém plánu jsou uvedeny změny k bodům, které se týkají pouze hranice pozemku!). Následně jsme si měli podepsat vzájemný souhlas ke stavbám (má rekonstrukce RD a sousedova hospod. starší budova o výměře 12m2, podsklepená, která nebyla zapsaná v KN). Z důvodu přehnaných požadavků na mou stavbu k podpisu smlouvy nedošlo. Nyní jsem zjistil, že má soused svou hospodářskou stavbu čerstvě zanesenou v katastru nem. Je možné, že tak mohl učinit bez mého souhlasu? Mohl soused dostat povolení od stavebního úřadu k této stavbě, přestože je vzdálená od mého domu asi 20 cm, střechy se dokonce protínají a pravděpodobně nesplňuje požadavky požární bezpečnosti? Jak se mohu bránit?


Odpověď

Teoreticky mohl, ale ….. je otázka, jak dlouho hospodářská stavba souseda existuje a zda k ní má nějaké dochované doklady. Pokud dohledal kolaudační rozhodnutí (podle starších st. zákonů se to mohl dokument jmenovat odlišně), ale funkci kolaudačního rozhodnutí takový dokument má stejnou. Tak by stačilo tento dokument přeložit s novým geometrickým zaměřením st. úřadu a pak na katastr nemovitostí… Další varianta je (a schválně přeženu), že váš soused bude vlastnit část gotické tvrzi a k tomu samozřejmě žádnou kolaudaci nemůže dohledat. Tam pak stavební úřad k novému geometrickému plánu pouze potvrdí existenci stavby a vlastník si to donese na katastrální úřad. Opět soused není ani uvědomován.

Takže vždy jde o konkrétní posouzení stavebního úřadu.

Jednou jsem měl případ, že v domku pro služku nechal majitel bydlet invalidního Roma a byl to docela slušný člověk. Jenže pak dům prodal a nový majitel se snažil nájemníka vypudit a podal žalobu. Soudkyně nám docela příkře napsala dopis, jak je možné, že jsme tomu nájemníkovi mohli potvrdit, že se jedná o objekt trvalého bydlení. Našel jsem tenkrát v archivu kolaudaci z roku 1921, kdy uvedený domek byl zkolaudován jako byt služky. I takto starý doklad byl právně platný a soudkyně nám poděkovala.

A závěr – je to se sousedem těžké, ale šestkrát zvažte touhu po odplatě a podobně. Sousedské spory jsou po několika letech šílené a ač byste byl v právu, tak tam budete bydlet a denně se potkávat. Zažil jsem případy, kdy lidi svůj dům nakonec raději prodali

Tak hodně štěstí.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování