Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat na možnosti volby obvodové zdiva a případného zateplení. Máme zpracován typový projekt na dům, 8x12m s obytným podkrovým. V projektu je použito zdivo Heluz STI40 bez dalšího zateplení.
Projektant tam případně doporučuje zateplit 6-7cm min.vlnou. Bojíme se případné kondenzace vlhkosti,nemělo by to být více? Jenže to by pak např. byla zeď celkem 50cm( použita vlna 10cm)+ samozřejmě povrchová úprava, tj. cca 52cm.Je to na závadu? Má smysl zateplovat nebo ne? Jde o to, že projekt je hotov na 40cihlu a kdybychom zvolili např. užší cihlu a větší zateplení znamenalo by to asi totální předělání projektu. Co by jste nám prosím poradil jako nejlepší variantu s již zníměnou 40cm cihlou?
Uvažujeme o podlahovém vytápění v přízemí, v projektu je počítáno v celém domě s panely. Jak by se musela navýšit izolace podlahy od zakl. desky. Nyní je tam počítáno s 8cm Rockwool Steprock. Uvažujeme variantu se zalitím betonu oproti anhydridu.
Mockrát děkuji za odpověď.
Vyzdít obvodovou zeď tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace je možné i bez dodatečného zateplení. Se zateplením se zpravidla dosahuje o něco lepších hodnot při celkové menší tloušťce konstrukce a zároveň s výhodou lepšího ošetření tepelných mostů. Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).
Doporučených parametrů lze dosáhnout i jen jednovrstvým cihlovým systémem. V případě cihel Heluz STI 40 udává výrobce cihel hodnoty součinitele prostupu tepla od 0,24 až po 0,29. V případě tepelně izolační zdící malty a aplikace tepelně izolační omítky, obvykle v tl. 3 cm, je hodnota U 0,24, splňuje tedy nejen požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2, ale i doporučení. Při použití tohoto typu zdiva se již další zateplení nedoporučuje, jedná se o zdivo určené pro jednovrstvé zdění. Výhodou konstrukce jsou kromě vysoké tepelné izolace i optimální difúzní vlastnosti – zdivo dobře odvádí vlhkost. V případě zateplení tohoto zdiva tepelnou izolací menší tloušťky, ať již z polystyrénu nebo minerální vaty, naopak dochází vzhledem k průběhu teplot uvnitř zdiva k riziku kondenzace na vnitřním líci izolantu, proto se již nedoporučuje. Vzhledem k riziku kondenzace by se při zateplení muselo počítat s velkou tloušťkou izolantu (16 a více cm), což by bylo neekonomické. Důležité ale je správně vyřešit všechny detaily, aby se omezil vliv tepelných mostů v jednovrstvé konstrukci (s tím pomohou typové detaily Heluz). Ty totiž celkové příznivé číslo U o něco zhorší, cca o 10%. Zapomenout by se nemělo především na zateplení soklu a základu – zpravidla se provádí z desek extrudovaného polystyrénu (XPS) v tl. 10 cm a alespoň 60 až 80 cm pod úroveň upraveného terénu.
Při volbě zdiva se zateplením se z ekonomických důvodů a důvodů celkové tloušťky obvodové stěny preferuje co nejtenčí nosná zeď a přidává se na tepelné izolaci (20 a více cm). Z toho pohledu je pak stěna 40 cm nadbytečná. Fasádní zateplení ale umožní dobré řešení všech tepelných mostů – okenní překlady, okenní ostění, věnce v uložení stropů a pozednic včetně zateplení soklové a základové části. Proto by bylo potřeba v tomto případě typový projekt zcela předělat.
U podlahového vytápění platí rovněž ČSN 73 0540-2. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro podlahu s vytápěním je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K). Znamená to použít alespoň 20 cm EPS (při tepelné vodivosti λ 0,040 W/m.K), nebo alespoň 16 cm při použití extrudovaného polystyrénu (XPS - při tepelné vodivosti λ 0,032 W/m.K).
Pro dosažení dobrých energetických vlastností domu jako celku nezávisí jen na obvodových stěnách. Je nutno splnit doporučené (tedy ty přísnější) hodnoty tepelné izolace i u ostatních konstrukcí tak, jak doporučuje norma. Například:
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro podlahu přilehlou k zemině (bez podlahového topení) je 0,45 (W/m2.K), doporučená je 0,30 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop pod nevytápěnou půdou se střechou bez tepelné izolace je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro střechu plochou plochou a šikmou do 45° (podkroví) je 0,24 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,16 (W/m2.K).
Opět vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby při návrhu staveb byly naplněny hodnoty doporučené. To znamená do podkroví nebo střechy vložit alespoň 30 cm tepelné izolace (lze i více, například u NED a pasivních se tloušťka izolace pohybuje kolem 40 až 50 cm), do podlah bez vytápění kolem 10 až 14 cm, použít okna s U pod 1,1 W/m2.K, správně řešit detail u základu, odizolovat nevytápěné místnosti uvnitř domu, správně orientovat dům ke světovým stranám apod.
S pozdravem,
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Boudo, děkuji za Váš zájem o poradenství.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou množstvím vyřizovaných dotazů.