Dobrý den, vlastním pozemek o velikosti 559m2 vedený jako RZ v zastavitelné ploše. Dle ÚP je zde povoleno stavět chatky o velikosti 5x5metrů s podkrovím do výšky hřebene 5metrů a podsklepením max do hloubky 3 metry. Tato zastavitelná plocha je rozdělena na několik (cca 12) různě velikých RZ, které se rozprodaly. Společnou silou vlastníků jsme si zde zřídili každý vlastní přípojku na elektřinu, každý si začal hledat a kopat či vrtat vlastní prameny na studnu. Společně jsme se také domluvili i na spoluvlastnictví plochy, kterou povedeme jako příjezdovou a každý z nás na ní má svůj podíl. Tedy nepsanou formou jsme si zde začali vytvářet osadu. Někteří vlastníci si zde již postavili chatky, které budou užívat celoročně, někteří i jako hlavní bydlení. Pár z vlastníků vymyslelo "plán", že si parcelu zahrady rozdělili na půl jakožto např. manželé a zde postavili tzv. dvojchatku (každý svou dle povolení ÚP), ale v reálu to vypadá tak, že zde mají chatu 5x10 metrů s podkrovím do 5 metrů hřebene, což už odpovídá cca 90metrům obytné plochy a budou zde žít. Tato varianta mne popravdě nadchnula a také se k ní přikláním. Chtěla bych se však pozeptat na následující body: 1. Vzhledem k takovémuto typu postavení chatky, musím reálně pozemek rozpůlit nebo lze využít jinou formu či metodu? 2. je nějaká jiná možnost, co udělat, abych zde mohla skutečně postavit trvale obyvatelný domeček? (malinký, ne žádný mrakodrap :-) - jen pro 3 lidi) 3. mohu na takovouto stavbu jít pouze na ohlášení? 4. nemohou mi to nijak zakázat či zatrhnout? Je nějaká skulinka? 5. mohu žádat, aby mi na takovouto stavbu přidělili evidenční číslo? 6. ještě jsem slyšela, že se k chatě dá rádoby postavit garáž, popřípadě garáž na traktor či sklad a tak si zase trochu domek zvětši, je to reálné? 7. nechci být pochopena, že chci obcházet zákony, ale změna ÚP v našem městě jen tak brzy neproběhne a tudíž hledám možnosti Děkuji za odpověď. Lenka K.
Je potřeba rozlišit úřad územního plánování a stavební úřad. Každý dnes má jinou funkci….
Zásadní je získat kladné závazné stanovisko úřadu územního plánování. Jestliže váš územní plán umožňuje rekreační chaty pouze do 25 m2, je to údaj z kterého se nedá udělat výjimka. Pouze se dá zažádat o změnu územního plánu, ta vůbec ale nemusí vyjít a pak trvá několik let.
Takže asi vaši sousedé hledali cestu „obchvatu“ – tedy řešení, aby se vlak nažral a koza zůstala celá. Ale i toto řešení musí v prvé řadě schválit jmenovaný úřad územního plánování, protože on musí posuzovat lokalitu i v širších souvislostech, musí zkoumat pohled ochrany hodnot, celkový urbanismus apod….. takže je na nich, aby tolerovali vaše řešení s rozpůlením pozemku a s dvěma stavbami na dvou pozemcích. Pokud zásadně nebudou proti (vlastně přiznají, že regulace územního plánu je formulovaná nešťastně) pak nastoupí řešení dalších požadavků. Především k rozdělení pozemku na dva musíte mít souhlas stavebního úřadu. Tady bych dopředu nevyhazoval peníze za geometrický plán, ale propiskou bych udělal čáru do katastrální mapy a písemně zažádal o předběžné stanovisko stavebního úřadu k rozdělení pozemku.
Pokud i toto by bylo schůdné, čeká vás další překážka dva rekreační objekty mají vyhláškou předepsaný odstup od sebe – jde o vyhlášku č. 501/2006 Sb. (přezdívaná svatá), kde v § 25 bod 3 se hovoří o vzdálenosti 10 m mezi rekreačními objekty. Z tohoto § se může udělit za poplatek 5 000,- Kč výjimka. Toto opět řeší stavební úřad.
Teprve po udělení výjimky by připadalo v úvahu zažádat o povolení dvou objektů na dvou parcelách… Ovšem pokud dojde ke komunikačnímu propojení těchto objektů, je to jasné porušení všeho. Přeloženo do praxe, sousedům to nebude vadit, budou jásat, že další člověk překonal zlé úřady. Ale pak si třeba na chatu přivedete nového přítele o 15 let mladšího a v tu ránu vás někdo udá (jak u nás bývá zvykem anonymně). A vaše sny o krásném bydlení se sesypou…
No, já jsem toto v praxi musel řešit, s tím rozdílem, že dotyčný dostal povolení na jednu chatu a druhou k ní načerno přistavěl, takže se vedlo řízení o dodatečném povolení. V rámci tohoto povolení přes odvolání na krajský úřad docílil rozdělení pozemku mezi chatami na dva, novou polovinu přepsal na 95ti letou maminku a ta jako stavěla tu druhou půlku. Ale další kroky k legalizaci této podivné dvojstavby nadřízený orgán už nepodpořil. Prostě do 5ti letech nařízení o odstraní stavby nabylo právní moci a věc dostal do ruky exekutor a pro nesplnění pravomocného rozhodnutí. Zablokoval stavebníkovi veškerý majetek, účty a pod --- toto už ale opravdu není sranda.
Dnes je dvojchata za několik miliónů odstraněná. Vtip byl v tom, že skutečně stavebník (byl to muž) si naběhl až v okamžiku, kdy si přivedl na dvojchatu mladici. Pozitivní je, že jeho mamince, která stále žije se daří dobře. Syna mezi tím mladice opustila a on se vrátil k manželce. Chatu nemají žádnou, ale ta zahrada – krása pohledět.
Takže z mého pohledu je v tom šíleně moc rizik a moc veliké proinvestované peníze. Jediné racionální řešení je pokusit se změnit územní plán, sdružit prostředky, zaplatit si změnu a přemluvit obec, aby změnu územního plánu nechala řešit“ létajícímu pořizovateli“, aby změna trvala jen rok…..
Ing. Bohumil Krejčí