Dobrý den, chtěl bych řešit na svém pozemku stavbu druhého domu, ale bez čísla popisného. Mám rozlehlý pozmek, kde stojí na kraji pozemku náš rodinný dům. Já bych ale chtěl na druhé straně pozemku postavit druhý dům, ale bez čísla popisného. Měl by být velký cca 144 m2, bungalov. Nic atypického. Vodu a odpad bych si připojil na svůj stávající RD, elektřina by neměla být problém. Lze tento nový dům postavit, když dle našeho územního plánu je povolena celková zastavěnost 40 % a ikdyž bude dům dále než 50 metrů od obecní komunikace? Vzdálenosti od hranic sousedních pozemků by byly minimálně 10 metrů. Děkuji
Podívejte, nový stavební č. 283/2021 Sb. zákon v příloze č. 2 (jednoduché stavby) hovoří v odstavci 1 p) o jednoduché stavbě:
„stavba pro bydlení do 80 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, bez podsklepení, na pozemku rodinného domu, která je se stavbou rodinného domu funkčně spojena a je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2m ……. “ v podstatě zde je umožněno postavit „vejminek“. Z tohoto se dá odvodit pak i pouze jedno číslo popisné pro oba domy. U většího výminku než 80 m2 musí rozhodnout váš stavební úřad. Přidělení čísla popisného nebo nepřidělení čísla popisného pak spadá do působnosti vaší obce – stavební úřad to moc neovlivní.
Ale všechno podobné je potřeba zkoumat napřed z druhého konce. Tedy je potřeba začít u územního plánu vaší obce. Tam mohou být různé omezující regulativy i požadavky na příjezd a k celkové zástavbě celé lokality. Zrovna tak se musí velice pečlivě nastudovat formulace zastavěnosti 40%. To musí být v textu územního plánu stanoveno přesněji. Prostě váš záměr v prvé řadě musí být v souladu se všemi aspekty vašeho územního plánu, pak lze pokračovat dál.
Co se týká příjezdu, tak vyhláška 501/2006 Sb. byla zrušena. A délka příjezdové komunikace se musí posuzovat z hlediska předpisů HZS. Vysvětlím to – váš projektant musí do projektové dokumentace zahrnout BPŘ (požárně bezpečnostní řešení), které jako jednu z podmínek musí odsouhlasit příjezdovou cestu. Prostě si představte, že váš nově postavený dům začne hořet. Hasičské předpisy musí posuzovat, zda mnohatunová cisterna napuštěná vodou se k tomuto domu dostane, aniž by se zabořila. Proto se hovoří o šířce 3 m a pak po 100 metrech musí být obratiště. Ale toto je úkol až vašeho projektanta.
Asi bych nakreslil do katastrální mapy váš záměr a obešel bych v rámci konzultací jak úřad územního plánování, tak stavební úřad. Většina úřadů to vidí jako snahu si to nechat vysvětlit a spíš vám poradí, než záměr zamítnou.
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec