Dobrý den, řešíme nákup pozemku, kde bychom chtěli postavit rodinný dům a samostatně stojící objekt pro vlastní podnikání - ateliér/showroom s drobnou řemeslnou výrobou. Všechny potřebné hygienické předpisy bychom samozřejmě splnili, zastavěnost, plochy zeleně a další jsou také v pořádku. Pozemek je územním plánu veden jako "SM" - smíšené obytné městské, kde řemeslné a výrobní služby lze umístit. Avšak podle 146/2024 Sb § 10 (2) - "Na pozemku rodinného domu lze umístit jednu stavbu pro podnikatelskou činnost do 40 m2 zastavěné plochy a 5 m výšky s nejvýše 1 nadzemním podlažím a s 1 podzemním podlažím; odstavec 1 tímto není dotčen." Týká se prosím toto i našeho případu? Nelze větší stavbu umístit? Přijde mi, že toto je věc, která spíše už nyní umožňuje drobné podnikání na pozemcích k tomu neurčených, ale neměla by se dotknout klasického podnikání na pozemcích, které to územním plánem dovoluji. Lidi běžně u svých domů podnikají - typicky servis, truhlář... Předem děkuji za odpověď.
Především je potřeba znova si pročíst regulaci vašeho územního plánu. Pokud ten neomezuje velikost staveb pro podnikatelskou činnost (rozuměno v uvedené ploše), tak sice na pozemku rodinného domu podle mého názoru nelze větší stavbu umístit, než 40 m2, ale byla by šance pro tu druhou stavbu oddělit samostatný pozemek. (Výjimku z tohoto § nelze udělit – viz § 95 téže vyhlášky).
Takže bych začal náčrtem do katastrální mapy, kde bych rovnou navrhl oddělení části pozemku, a tam bych rovnou nakreslil obrys vaší provozovny. Takže bych se nedohadoval, že mermomocí chci u rodinného domu 50 m2 dílnu, ale jednou čarou bych kus zahrady pro tuto stavbu navrhl k oddělení. A pak by šlo o umístění provozovny na novém odděleném pozemku.
A dnes územní plán i věci kolem výjimek posuzuje váš stavební úřad. Takže je nutné vyrazit tam (a jako vždy nejlépe po obědě).
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec