Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně stavebních povolení a celkově vyjádření stavebního úřadu k výstavbě. Mým záměrem je vystavět na území ČR malou kombinovanou elektrárnu složenou s malých větrných turbín s výškou do maximálně 35m a fotovoltajických panelů. Celkový maximální výkon elektrárny bude do 200 KW DOTAZY: 1) Jak dlouho se čeká na stavební povolení a jaké jsou případně potrebné dokumenty. 2) Jedná se o výrobnu elektrické energie, takže předpokládám že k tomu bude potřeba nějaké speciální povolení, mám pravdu, 3) Četl jsem že stavební řízení může trvat až 246 dní, jak se toto dá ovlivnit? Jde mi hlavně o obecké informace, abych věděl na co se připravit.
Děkuji za odpovědi, S pozdravem Dominik Mašek
První zásadní věc je najít místo, které toto bude umožňovat. A to bude těžké. Takovéto místo musí být v souladu s územním plánem obce, na jejímž katastrálním území se pozemek nachází. Územní plán je nutné chápat jako veřejný zájem. Proti veřejnému zájmu žádný orgán státní moci nemůže povolení vydat….
Za druhé, každá obec dnes má trochu jinak nastavené regulativy ploch v územním plánu. To znamená přeloženo do češtiny, různá omezení dané plochy. Takže nelze do počítače zadat plochu výroby a aby vám počítač v celém kraji takovéto plochy nabídl… Omezení mohou být i výšková, mohou být i „schovaná“ v oddílech ochrany hodnot území – třeba tak, že z hlediska širší krajiny by takovéto aktivity rušily.
Čili to zásadní je, abyste na konkrétní vybrané místo získal kladné závazné stanovisko úřadu územního plánování. Docílit změny územního plánu samozřejmě jde, když se to podaří, tak je to proces na několik let a obecně velice těžko někdo prosadí takovýto záměr na kopci (kvůli větru ) ve volné krajině.
Pak samozřejmě by muselo následovat jednání s vlastníkem pozemku….
Teprve potom přichází v úvahu územní a stavební řízení (třeba sloučené). Komplikace těchto řízení je v povinných dokladech – to se liší místo od místa, takže nejen závazná stanoviska z hlediska ochrany životního prostředí, ale bude potřeba jedna i s armádou kvůli jejich zájmům. To má smysl zkoumat až podle konkrétního místa …