kolaudace RD s nedodělky a přidělení ČP
Měla bych na Vás dotaz. Letos plánujeme kolaudaci rodinného domu. Máme v podstatě vše hotovo kromě fasády a není udělaný příjezd od garáže na silnici. Jestliže nám to napíší do závad, za jak dlouho to musí být hotovo? A kdybychom se nastěhovali bez kolaudace, dostaneme číslo popisné? Děkuji za vaší odpověď
Stavba rodinného domu byla povolena za platnosti starého stavebního zákona č. 50/1976 Sb. ve znění pozdějších předpisů, kolaudační…
rekonstrukce střechy
Dobrý den chtěla bych se zeptat co vše budeme potřebovat k rekonstrukci střechy včetně krovů, mám namysli především záležitosti, ohledně povolení či oznámení, v souvislosti s novým stavebním zákonem?
Na výměnu střešní krytiny, klempířských prvků a ostatních nenosných konstrukcí (za předpokladu nezměnění vzhledu stavby) není nutné…
demolice a novostavba sousedního řadového domu
Dobrý den prosím o radu ohledně následujícího problému. Řadová zástavba z roku 1898, která je umístěna ve svahu a nemá v podstatě kvalitní základy, neboť v té době se používaly jiné normy a směsi kamení. Koncový řadový domek je v ohrožení statiky (ne nyní) v případě, že soused se rozhodl dům zbourat a to kompletně všech zdí, čili i sousedící, která je na stěnu přilepena a kompletních jeho základů. Následně chce postavit bytový dům o větších rozměrech. Obávám se, že pokud dojde k odbourání sousední zdi a základů, může dojít ke změně pnutí zdí a všeho co stavbu drží pohromadě více jak 100 let a můj dům může prasknout, případně se kus zřítí. Jak mohu při jednáních o stavebním povolení argumentovat odborně a věcně tak, abych zabránila pohromě? Dále chce stavět i v místech, kde stojí naše společná studna, kterou vlastníme napůl. Není to zdroj pitné vody, ale užitkové. Jedná se Prahu Krč - památkově chráněné území. Předem děkuji za odpověď.
Předpokládám, že jako vlastník sousední nemovitosti, které bude navrhovanou stavbou přímo dotčena, budete účastníkem povolovacích…
stavební úpravy a udržovací práce dle nového stavebního zákona
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik otázek týkajících se obytného podkroví. Vlastníme RD, ve kterém je nevyužitá půda, kterou bychom rádi obydleli. Nutná je i výměna střešní krytiny (betonová taška za betonovou tašku) s přidáním střešních oken. Dále úprava podlah - vyrovnání nerovností a nový povrch, sprchový kout, WC, kuchyňská linka, výměna schodů, krb určený k vytápění (1 velká místnost + oddělené WC a koupelna příčkou), odpady, vyvložkování komínu. RD se nenachází v památkové zóně a není kulturní památkou. Do nosných konstrukcí zasahovat nebudeme a nezmění se ani vzhled stavby. Ještě je nutné podotknout, že se v části této půdy dříve bydlelo. Jaké povolení potřebujeme podle nového stavebního zákona? Je možné si vyložit nový zákon, kde se ve čtvrté části, hlavě první, díl první, číslo 1, písmeno e,h píše: Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou; stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. Předem děkuji za odpověď.
Ano, jedná se posouzení v souladu s ustanovením § 103 nového stavebního zákona a zastávám stejný názor, kdy výše uvedené stavební…
staticky porušený sousední objekt
Dobrý den, sousedův dům je staticky porušen, jak špatnými technologickými postupy při výstavbě, tak i použitím nekvalitních stavebních materiálů. Potvrzeno posudkem statika. Jedinou možností, jak zabránit zhoršení statického stavu (ne-li zřícení) sousedního domu při výstavbě hasičské zbrojnice i s parkingem na vedlejším pozemku je oddilátování pozemku od vibrací způsobených výstavbou. Jde o jakýsi výkop s betonovou stěnou. Jak se tato dilatace provádí a jaké materiály, kromě betonové konstrukce bude potřeba? Děkuji
V dotazu uvádíte, že na sousední objekt je vypracován statický posudek, z jehož závěru vyplývá skutečnost, že se jedná o staticky…
zpracování územně plánovací dokumentace obce
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu a zároveň se informovat na určité věci, týkající se schvalování územně plánovací dokumentace obce. Rádi bychom provedli v naší obci výstavbu rodinného domu, bohužel pozemek, na kterém bude výstavba provedena, podléhá schvalovacímu řízení ÚPD obce. Příslušný stavební úřad schvalování ÚPD neustále odkládal z důvodu přijetí nového stavebního zákona. Dne 21.9.2006 schválilo zastupitelstvo obce "Zpracování konečného návrhu nového ÚP". Po kontaktování stavebního úřadu na začátku ledna roku 2007 nám byla sdělena zpráva, že nás stavební úřad bohužel musí zklamat, protože zatím jednají jen s projektantem, který má obavy pustit se do práce z důvodu toho, že neexistuje nová metodika k novému zákonu k provádění územních plánů. Prosím Vás tedy o radu, zda je možné, že neexistuje nová metodika k provádění územních plánů a zda je možné, aby projektant nadále zdržoval konečné zpracování ÚPD obce? Také bych se ráda informovala, zda může stavební úřad vydat předběžné územní rozhodnutí nebo územní souhlas, pokud nejsou známy žádné komplikace, týkající se daného pozemku (obecní komunikace vede přímo k pozemku, kde jsou vybudovány také inženýrské sítě a všichni sousedi souhlasí s provedením stavby) a příslušný stavební úřad již s předstihem ví, že daná ÚPD bude schválena? Z čehož vyplývá, že příslušná obec nebude mít s daným pozemkem žádné finanční náklady. Předem Vám děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne
Stavební úřad by měl při vydávání územního souhlasu nebo územního rozhodnutí posoudit, zda je umístění stavby v souladu se schválenou…
využívání nebytového prostoru k bydlení
Dobrý den, zajímají mě pravidla využívání nebytových prostor, jako nebytový je prostor označen v katastru. Bydlím v sousedním bytě (dle katastru) a obtěžuje mě hluk způsobený nájemci nebytovky. Nebyt je využíván k bydlení, tj. 24 hod. denně. Několikrát jsem si u majitele na chování sousedů stěžovala, avšak marně. Moje stížnosti nevzal na vědomí a dokonce mi poskytl nepravdivou informaci o skončení nájmu těmito lidmi. Jak se mohu bránit? Na koho jiného se mohu obrátit o pomoc (úřady, atd.)? Je vůbec možné pronajmout „nebyt“ k bydlení? Děkuji za odpověď.
Každá stavba, či její jednotlivý prostor má být užíván k účelu, pro který byl uveden do trvalého užívání v kolaudačním řízení.…
kolaudace RD a kompletace koupelen, WC, a kuchyní
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musí být na kolaudaci RD, kde jsou dvě koupelny, dvě WC a dvě kuchyně napojeny všechny odpady, instalovány kuchyňské linky v obou kuchyních nebo stačí, když je toto splněno pouze v jedné kuchyni, WC i koupelně? Nebo v druhém případě, zda bude stačit, když budou dopojeny všechny odpady v koupelně i na WC, ale v druhé kuchyni bude vše pouze připraveno k připojení (vývod odpadu bude prozatímně zaslepen, zásuvky na el. instalovány a voda zatím také zaslepena)? Děkuji za odpověď
Jak jsem se již zmiňoval v několika odpovědích, je pohled jednotlivých stavebních úřadů na některé otázky, týkající se umísťování,…
změna užívání chaty na kůlnu
Dobrý den. Jak máme postupovat, v případě zrušení neobyvatelného rekreačního objektu na kůlnu? Chceme si postavit na parcele domek, ale bylo nám řečeno, že musíme parcelu rozdělit, abychom mohli stavět. Zdá se nám to zbytečné a raději bychom stávající chatu takto zrušili. Jsem jediným vlastníkem. Prosím o informaci, zda to jde a co je vše k tomu potřeba? Děkuji
Neznám územní plán obce a nevím, zda je dle něj možné zastavět jakoukoliv část předmětného pozemku. Pokud však stavbě rodinného domu…
zahrada - stavební pozemek
30 let jsme vlastnili pozemek, vedený jako zahradu, bez možnosti výstavby rodinného domu, avšak před několika dny nám přišel dopis, že ze zahrady máme stavební parcelu a musíme se zúčastnit obálkové metody o získání tohoto pozemku. Rád bych se zeptal, jestli je možné udělat ze zahrady, bez příjezdové cesty a možnosti napojení na kanalizaci, stavební parcelu? Předem děkuji
Stavebním pozemkem je dle stavebního zákona pozemek, jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním…