Může být stavbou pro rodinnou rekreaci i penzion?
Může být stavbou pro rodinnou rekreaci i penzion? Totiž, mám chatu v CHKO, ale mimo památkovou zonu, chata je zapsaná jako stavba pro rod.rekreaci. Plánujeme ji malinko rozšířit (ale pořád aby splňovala parametry st.rodinn.rekreace). Myslíte si, že by byl problém stavbu/chatu převést na restauraci nebo penzion (kde by se ubytovávali rekreanti s možností stravování i kolemjdoucích turistů.
Tak pozor! Tady opravdu musíte začít územním plánem. Ten je dnes svatý. Každý územní plán má nastavenu regulaci odlišně. To znamená…
Musím mít nahlášený trvalý pobyt za účelem kolaudace nemovitosti a získání čísla popisného?
Dobrý den. Bydlíme ve vlastním bytě. Stavíme rodinný domek nedaleko svého trvalého pobytu. Musí se někdo z nás ke kolaudaci a k možnosti dostání č.p. přihlásit k trvalému pobytu na nový dům, když chceme využívat obě nemovitosti zároveň? Domek chceme ke stálému bydlení plně využívat až v důchodu. Děkuji za odpověď.
Nemusí. V klidu se těšte na důchod…… Krejčí
Je povinnost zřídit si vodoměrnou šachtu dle zákona či nikoliv?
Vodoměrná šachta - musím si nechat na vlastní náklady a na svém pozemku vybudovat vodoměrnou šachtu pro vodoměr? jde o to, že v současné době mají nemovitosti v naší obci ve většině případů umístěné vodoměry uvnitř domů (sklepy apod.). V letošním roce obec plánuje rekonstrukci vodovodu, kdy dojde ke zbudování nového vodovodního řádu a napojení tohoto řádu na pražskou vodu. I přestože zastupitelstvo původně občany ujišťovalo, že jim povolí ponechat nové vodoměry na místě těch starých, tedy uvnitř nemovitostí, tak nyní požaduje zbudování vodoměrné šachty a to i přestože přípojky do nemovitostí nepřesahují vzdálenost 10m od hranice pozemku k umístění vodoměru. Je tedy povinnost zřídit si vodoměrnou šachtu dle zákona či nikoliv? a pokud bych nesouhlasila s vodoměrnou šachtou na mém pozemku mohu ji umístit na pozemek obecní?
No, povinnost je jedna věc a požadavek provozovatele je věc druhá. U nás opravdu při úpravě přípojky provozovatel požaduje umístit…
Problém s územním plánem
Dobrý den před deseti měsíci jsem vám psala o radu ohledně stavby rodinného domu na zahradě která není ve starém uzemním planu vedena jako stavební. Poradili jste nám paragraf 188 ,na odboru územního plánování nám řekli že obec má starý územní plán a tento paragraf se na to nevztahuje. Nový územní plán se pořád zhotovuje,když je teda starý uzemni plán platný můžeme si dát žádost o změnu na stavební ,sami už nevíme jak máme postupovat .děkuji Hanka
Podívejte, lidi zaměňují (a pochopitelně za to nemohou) dvě základní věci. Pozemek je nějak zapsaný v katastru nemovitostí. Ale pro…
Vestavba na bytovém domě
Obracím se na Vás s odborným dotazem ohledně půdní vestavby v bytovém domě. Náš dům je klasická 8-bytovka, střecha je sedlová s úhlem 30°, nad naším bytem je střešní krytina z r. 2001 (betonové tašky) položená na latích a ty rovnou na krovu (původní z r. 1954). Dle průzkumu statika: dřevěné konstrukce úsporné, krytina položená netěsně se škvírami, rov je nutno dle posudku zesílit, neb krokve (95-100/120) překračují průhyb mimo plnou vazbu o 12%, v plné vazbě o 92%. Prosím o radu, jak správně provést vestavbu. Jde mi především o názor na složení střešního pláště, ochranu a následné zaizolovaní, pokud je nyní ve střeše absence kontralatí a pojistné hydroizolace. Jak zajistit větrací mezeru pod střešní krytinou a pojistnou hydroizolací, aby se stav krovu nezhoršil vlhkostí, a jak technicky provést položení pojistné hydroizolace, aby chránila krov a tepelnou izolaci, aby nebyla znehodnocena zateklými, zafoukanými srážkami, větrem, a tím výrazně snižována její účinnost i životnost? Jaké je doporučené složení střešního pláště, aby byly splněny současné normy stavebního zákona, ČSN? Je nějaké řešení, pokud ostatní v domě nesouhlasí s navýšením výškového profilu střechy (po vložení kontralatí o cca 5-7cm), popř. pokud by nesouhlasili ani s jejím přeložením? Jejich argument je, že v okolí to nikdo nedělal, tudíž to není nutné. Veškeré půdní vestavby v okolí (též bytovky z 50. let minulého století) jsou realizovány bez demontáže střech, vše je děláno z interiéru. Zprávě vypracované statikem, názoru současného projektanta a stavebníka nevěří a chtějí další odborný názor. Jak je to opravdu správně a dá se to vůbec za těchto podmínek zrealizovat jinak, aby nám krov nad hlavou za deset, dvacet, třicet let neshnil? Velmi děkuji za Váš čas a názor. Josef Říha
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Z Vašeho popisu situace vyplývá, že problematikou půdní vestavby se již…
Jak řešit stavbu sousedního domu na hranici mého pozemku?
Dobrý den, koupila jsem stavební pozemek, který dle stavebního úřadu, který mi povoloval stavbu mého domu, není nijak zatížen, se známými sousedy. Po zahájení stavby mého domu, jsem s hrůzou zjistila, že vedlejší dům, který má být chráněným bydlením - a o tom jsem věděla, je stavěn na hranici mého pozemku, kdy stavební firma si zřídila staveniště i na mém pozemku. Co má dělat, aby byly dodržovány zákonné vzdálenosti od hranice pozemku? Oni prý mají starší stavební povolení, ovšem o tom mi nikdo neřekl a mě teď metr od hranice roste obrovské monstrum s okny na můj pozemek. děkuji za pochopení a odpověď. Lída Ř
Když kupujete pozemek, kupujete jej i s právem realizovat na něm stavbu, pokud minulý majitel měl již vydáno povolení. Obdoba je i v tom,…
Odkup pozemku pod chatou
Dobrý den. V roce 2017 otec /83let/ odkoupil zahradu na své chatě v domnění, že vlastní celý pozemek. Nyní jsem zjistila, že pozemek pod chatou vlastní třetí osoba. Požadavek majitele pozemku pod chatou, /která tam stojí již 60 let/ je odkup za tržní cenu stavebního pozemku. Máme jinou možnost řešení tohoto problému? Děkuji
Jinou variantou než dohoda vlastníka pozemku s vlastníkem stavby je obrátit se na soud, aby spor posoudil a vyřešil. Ale pozor, soudy…
Je možná rekonstrukce rodinného domu bez stavebního povolení?
Dobrý den. Připravuji rekonstrukci stávajícího RD. Vlastní rekonstrukce bude provedena na stejném půdorysu jako dosud, nově bude na místě stávající kůlny 36m2 postaven zahradní domek pro techniku, rostliny. popř. chov drůbeže (domácí malochov) 45m2. Dále bude postaven nový skleník 56m2, který bude v celé ploše podsklepen do hloubky 3m pod úrovní terénu a nový bazén 32m2,/48m3. Prosím o informaci na které z uvedených staveb je nutné ohlášení nebo stavební řízení a které stavby jsou realizovatelné bez ohlášení a stav.povolení. Děkuji
Je třeba pečlivě přečíst § 79 stavebního zákona. Takže skleníky do 40 m2 a 5 m výšky; stavby do 25 m2 a 5 m výšky a bazény do 40 m2 na…
Úprava pozemku ve svahu
Dobrý den, Mám dotazy ohledně úprav pozemků okolo rodinného domu. Máme dům ve svahu. Na jedné straně mám dům zakopán a na druhé straně chci rovinu a poté mírný svah. 1) Pokud budu svažovat terén z výšky 1,8 m do 0, jaký úhel svahu musím udělat? Respektive v jaké délce musí být svah? 2) Z boku domu dosypat cca 1-1,2 m. Na svah máme 2-2,2 m od hranice pozemku. Můžeme takto mírný svah udělat? Bude to bez problémů? Děkuji
Dobrý den, úhel svahu se řídí úhlem vnitřního tření zeminy. Je tedy důležité vědět co je to za zeminu a podle toho volit úhel násypu…
Jak řešit stavbu souseda, která přesahuje naš dům?
Dobrý den, loni na podzim jsme zdědili se sestrou barák,který nám otec přepsal. Naši sousedi postavili v r 2017 nástavbu na již postavené garáží. Chci se zeptat jaké máme práva a možnosti řešení, protože se svou obvodovou zdí nalepili na naší stodolu, která tam stojí už 100 let. Nástavbu jim otec i stavební úřad povolil. Problém je v tom, že jejich střecha přesahuje přes naší střechu o cca 70 cm. Původní strechu na naší stodole zakrátili a nad obvodovou zeď si přístavbu zateplují 16cm. Byli jsme již 3x za nimi abychom se domluvili. Oni se obrací na to že jim to otec dovolil. Děkuji za odpověď
Základní věc je ta, že právo postavit stavbu se automaticky přenáší na nového majitele. A u účastníků řízení je to podobné. Čili…