Musí příbuzní souhlasit s rozšířením rodinného domu?
Dobrý den, vlastníme rodinný dům, který je stavěn jako dvojdomek mými rodiči a rodiči mé příbuzné. Nyní uvažujeme o přístavbě naší poloviny, chtěli bychom rozšířit dům, aby vznikly dvě bytové jednotky, pro nás a pro dceru s rodinou. Vzhledem k tomu, že by se dům rozšiřoval, ne prodlužoval, dům by již neměl tvar obdélníku, ale jakoby L. Naše L by zastínilo okna od příbuzné do obyvacího pokoje, naše stěna by byla bez oken. Dále by se musela rozšířit i naše střecha, samozřejmě po zajištění krovů druhé poloviny domu.Musí s tím příbuzná souhlasit? Našim plánům se staví odmítavě. Děkuji za odpověď Děkuji
Tak zase od začátku. Váš záměr musí být v souladu s územním plánem. A dne úřad územního plánování neposuzuje jen obecné regulativy,…
Zdlouhavé vodoprávní řízení
Dobrý den, měl bych jeden dotaz týkající se vodoprávního řízení (povolení umístění ČOV a nakládání s vodami) a k tomu vztažené výstavby RD. Chystáme se stavět rodinný dům (vodní odpad bude řešen pomocí ČOV). Na stavebním úřadě probíhá řízení k ohlášení stavby a povolení umístění stavby RD. Na vodoprávním úřadě probíhá samostatně řízení k povolení stavby ČOV a nakládání s vodami. Řízení na vodoprávním je mimořádně zdlouhavé – teprve 4 měsících od podání žádosti, se naší žádostí začali zabývat (prý z důvodů hodně práce a málo lidí). Jakmile budeme mít povolení k ČOV z vodoprávního, předložíme ho na stavební a ten povolí stavbu RD (to nám řekli na stavebním úřadě). Chtěl bych se zeptat, jestli stavební úřad může (v souladu se zákonem) vydat povolení ke stavbě RD (v našem případě souhlas s ohlášenou stavbou) již v době, kdy teprve probíhá řízení na vodoprávním (tedy ještě před konečným vydáním povolení na stavbu ČOV)? Nebo toto zákon neumožňuje, a vždy se musí čekat do doby, než je vydáno povolení k ČOV? To že stavební úřad může vydat povolení k výstavbě RD, hned po zahájení řízení k ČOV na vodoprávním mi sdělili přímo na vodoprávním úřadě a také nám to řekl náš projektant – na stavebním úřadě s tím ale nesouhlasí. Děkuji. P. Jaroš
Stavební úřad má vždycky pravdu ….. ale to myslím spíš teoreticky. Ale z logiky věci: vodoprávní řízení nemusí přece vždy skončit…
Co je třeba ke schválení mobilního domu?
Dobry den, zakoupili jsme mobilheim a postavili na nasi zahradu. Zjistili jsme vsak, ze vyrobek se musi nahlasit protoze "plni funkci stavby" a bude k nemu potreba dostat povoleni podle ustanovení § 96 odst. 2 stavebního zákona vydání územního souhlasu místo územního rozhodnutí. Elektrinu a vodu budeme mit napojenou z naseho domu, na odpady chceme pouzit cisticku odpadnich vod. Od sousedova plotu jsme vzdaleni zhruba 4 metry. Mobilni dum ma svetlou vysku 2,3m, tudiz neplni normu nad 2,5m. Prosim o radu, co vse je potreba pripravit a zaridit k potrebnemu povoleni. Dale prosim o radu, zda toto muze udelat stavebni urad na urovni obce, nebo to musi jit na krajsky stavebni urad. Obavam se hlavne toho, ze se vsude na internetu pise, ze zalezi na konkretnim urednikovi, zda povoleni vyda ci ne. Dekuji vam za odpoved.
Přiznám se, že já „mobilhaimy“ taky v Jihočeské krajině nemiluji. Z hlediska práva jde skutečně o výrobek plnící funkci stavby a…
Můžeme začít stavět před schválením nového územního plánu?
Dobrý den chteli by jsme si postavit rodinný dum na zahradě která sousedi s jinými domy obec má platný uzemní plán z roku 2000 roku 2008 a 2010 byly provedeny změny nyní obec zpracovává nový uzemní plán do kterého jsme nechali zanést i naši zahradu ale bude to ještě dlouho trvat než bude nový uzemní plán schválen, musíme čekat nebo se i na toto vztahuje paragraf 188 a stavebního zákona? Na odboru uzemního plánováni nám neustále tvrdí že musíme počkat na nový uzemní plán obce že to prostě nejde. Byli jsme tam už několikrát a pořád stejná odpověd tvrdí nám že i když je to nejstarší uzemni plán na okrese pořád je platný i přesto že obec nemá žádné volné stavební místa,jsme z toho už dost zoufalí děkuji Hanka
Ano, je to neúprosné ….. pokud je starý územní plán, právně platí až do posledního okamžiku, než začne platit nový. Žádná výjimka…
Potřebuji stavební povolení na stavbu letní chatky do 20m2?
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jestli mám nějakou šanci si postavit na svém pozemku letní chatičku. Mám pozemek, který je udávaný jako "zastavěná plocha a nádvoří". Rád bych tam letos postavil malou chatičku o rozloze 20m2. Musím mít nějaké povolení od stavebního úřadu a nebo stačí tuto stavbu jen ohlásit a vesele si jít za svým snem? Tento pozemek není v obydlené části, je to na okraji vesnice. Děkuji za pomoc
Špatně položený dotaz. Jako obvykle není rozhodující, jak je pozemek zapsán v katastru nemovitostí, ale v jaké ploše je zahrnut v územním…
Chceme přistavět obytné podkroví, s jakým úřadem začít?
Dobrý den,měla bych dotaz. Přítel dostal od bratra nemovitost a my bychom chtěli přistavět a udělat obytné podkroví. Vůbec netušíme kam prvně. Úřadu a povolení nás bude čekat hodně,to je nám jasné,ale vědět ještě kam dřív. A hlavně dům je z kotovice,tak jen víme,že plány od architekta nebudou určitě na prvním místě. Jen prosím o radu kam zajít prvně a kam dál. Moc děkuji za odpověď
Tak za prvé – domluvte se, jak budete stavět, tedy právně. Toto lidi dnes neumí a když prostavíte půl milionu zpětně se už většinou…
Jak postupovat při lagalizace staré stavby bez dokumentace?
Dobrý den. Před 4 lety jsem bez povolení zrealizoval opravu domu + vestavěl podkroví. Dům je postaven v roce 1922 a nedochovala se k němu žádná dokumentace. Bohužel nesouhlasí ani zakreslení v katastru. Dům je zakreslen menší než v současné době je. Nyní bych chtěl vše uvést do pořádku. Jak prosím postupovat při legalizaci stavby. Hrozí mi nyní za neohlášenou rekonstrukci pře 4 lety a vestabu podkroví nějaká pokuta od stavebího úřadu. ? Děkuji
Pokuta již nehrozí. Ale asi nejlépe je zajít na stavební úřad a zkusit se domluvit jak dál. Asi bych zkusil vyši situaci prezentovat…
Jak postupovat při stavbě farmy na samotě?
Dobrý den, hledám radu ohledně stavby obydlí mimo zastavěné území obce. Nastíním situaci. Máme velký pozemek kde chceme bydlet (elektřina a voda vyřešeny). Pozemek se nachází mimo zastavěné území obce. Příjezdová cesta je tzv. polní, ale hojně využívaná. V novém územním plánu jsme již zahrnuti pod názvem rodinná biofarma, na které intenzivně pracujeme několik let, ale rádi bychom tam i bydleli. Budovy nám postavit umožní, ale otázka zní jaké. Rodinný dům to být nemůže, což nám dost ztížilo jednání s veškerými úřady ( o hypotéce ani nemluvím ). Pracovní plán je takový, že budovu zařadíme do škatulky "zemědělská budova se služebním bytem". Tato verze je zatím opravdu nouzová, protože opět zahrnuje celou řadu velkých komplikací. Obec nám fandí, ale problémy budou dělat stavební úřad a nejspíše i hasiči. Máte prosím nějakou zkušenost se stavbou nové "samoty"? Případně uvítám jakýkoliv kontakt na někoho, kdo v těchto věcech umí kličkovat. Náš projektant je velmi šikovný, ale nikdy neřešil podobnou stavbu. Všem je jasné (i úřadům) že tam chceme bydlet, ale doposud nám nebyl nikdo schopen poradit kam stavbu zařadit. Moc děkuji za jakoukoliv reakci. Petr
Vše se točí kolem územního plánu. Prostě si na to lidi musí zvyknout, že to je v dnešní době rozhodující. Ale naprosto upřímně,…
Jak přesně se musím při výstavbě domu držet rozměrů uvedených v projektové dokumentaci?
Dobrý den, měl bych obecný dotaz k výstavbě rodinného domu. V projektové dokumentaci jsou uvedeny rozměry domu (půdorys např. 10 x 7m). Je nutné, při realizaci stavby, tyto rozměry dodržet s přesností na jednotky centimetrů nebo je nějaká "tolerance" o kolik může být dům delší/širší? Například pokud by při výstavbě došlo k mírnému zvětšení půdorysu o několik centimetrů (např. o 3% do šířky a délky domu) vlivem použití větších (širších) cihel, je nutné to hlásit na stavební úřad? Ještě bych chtěl dodat, že vlivem zvětšení RD by nedošlo k porušení pravidel pro umístění stavby vzhledem k okolním pozemkům nebo infrastruktuře (např. minimální vzdálenost RD od souseda a komunikace by byla zachována). Děkuji. P. Jaroš
Na našem úřadě byste to hlásit nemusel …. Zákonná tolerance neexistuje, projektanti většinou kótují v milimetrech, ale úřady by měli k…
Nezkolaudovaná přístavba rodinného domu
Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu. Máme ve spoluvlastnictví s bratrem rodinný dům. Jelikož hodláme přistoupit k majetkovému vyrovnání, požádala jsem o hypoteční úvěr. Problém nastal při příchodu odhadce z banky. Zjistilo se, že přístavba k rodinnému domu není zkolaudovaná, tudíž vůbec není zakreslena na katastru. Bohužel žádné konkrétní dokumenty k povolení stavby nemáme. Pouze štítek STAVBA POVOLENA k této přístavbě, který je oražen stavebním úřadem, nákres půdorysu a geometrický plán z roku 2008, kde je přístavba také zakreslena. Přístavba se stavěla v roce 1999 za bývalých majitelů. Na katastrálním úřadě nám bylo řečeno, že při doložení geometrického plánu a potvrzení stavebního úřadu u existenci stavby se dá přístavba dopsat. Problém je na straně stavebního úřadu, který se staví k přístavně jako ke stavbě na černo a nijak nám nechce pomoci to vyřešit. Mohu považovat výše uvedený štítek, že byla stavba povolena? Jinak přístavba je byt rozměru 2+kk, která je přistavěna přímo k rodinnému domu, který má číslo popisné. Vše na našem pozemku. Mohla bych Vás tedy poprosit o radu jak dál? Nechtějí nám díky tomu dát dům do zástavy, tím pádem nepovolí hypoteční úvěr. Děkuji moc za odpověď.
Rozumím. Nejedná se o černou stavbu, ale o stavbu se ztracenými doklady (a to ještě ne vaší vinou). Vezměte ten štítek „stavba…